ادعای همزمان امارات و عربستان علیه ایران


مقامات ریاض که هنوز از شوک ضربات مهلکی که یمنی‌ها به اهداف مهم، حساس و راهبردی آن‌ها وارد کردند، خارج نشده اند، بار دیگر لب به یاوه گویی مجدد و تکراری علیه ایران گشوده اند.

تبليغ

خبرگزاری مهر: مقامات ریاض که هنوز از شوک ضربات مهلکی که یمنی‌ها به اهداف مهم، حساس و راهبردی آن‌ها وارد کردند، خارج نشده اند، بار دیگر لب به یاوه گویی مجدد و تکراری علیه ایران گشوده اند.

به گزارش النشره، «عادل الجبیر» وزیر خارجه سابق و وزیر مشاور در امور خارجی سعودی بار دیگر لب به یاوه گویی علیه جمهوری اسلامی ایران گشود.

بر اساس این گزارش، وی که به نظر می‌رسد به شدت تحت تأثیر عملیات بزرگ مقاومت یمن علیه شرکت نفتی سعودی قرار گفته است، مدعی شد: حوثی‌ها جزئی جدایی ناپذیر از سپاه ایران هستند!

الجبیر با طرح این ادعا تلاش می‌کند تا اینگونه به افکار عمومی القا کند که ضربات سهمگین به اهداف مهم و حساس سعودی ناشی از قدرت نیرو‌های مقاومت نبوده و از جایی دیگر نشأت می‌گیرد.

وی همچنین ادعا کرد: حمله به تأسیسات نفتی عربستان توسط یمنی‌ها به دستور ایران انجام شد!

درهمین حال، «خالد بن سلمان» سفیر سابق ریاض در واشنگتن نیز در اظهاراتی کاملاً مشابه مدعی شد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان به دستور ایران بوده است!

گفتنی است، شدت ضربات مهلک یمنی‌ها به اهداف حساس، مهم و راهبردی عربستان سعودی موجب شده تا مقامات ریاض عنان سخن از کف داده و بدون ارائه سند و مدرک، با هدف ایجاد فرافکنی، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این مسأله متهم سازند.

ادعای همزمان امارات و عربستان علیه ایران
وزیر مشاور در امور خارجی امارات با طرح این ادعای واهی که ایران مسبب وضعیت کنونی منطقه است، گفت: همگان در حال حاضر به آرام کردن اوضاع و برخورد عقلانی با مسائل توجه دارند.

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات در گفت وگو با شبکه تلویزیونی "سی ان ان" مدعی شد: وضعیت کنونی منطقه تا حد زیادی ناشی از رفتار ایران است.

وی افزود: منطقه "در دوره حساس و بسیار دشواری به سر می برد".

قرقاش گفت: روشن است که همگان در این زمان به آرامش و برخورد پخته و عقلانی با مسائل اهتمام و توجه دارند.

وی درباره تحقیقات درخصوص وضعیت روی داده برای چهار کشتی در بندر فجیره امارات گفت: ما درحال تحقیق هستیم. با فرانسه و آمریکا همکاری می کنیم. دیگر دوستان نیز کمک می کنند. بنابراین در طول چند روز آینده باید بفهمیم که چه روی داده و چه چیزی روشن می شود. واضح است که این حادثه بسیار خطرناک است، زیرا بر تجارت دریایی تاثیر می گذارد.

قرقاش افزود: این حادثه همچنین در دوره بسیار خطرناکی اتفاق افتاده است که من آن را دوره ای حساس و بسیار دشوار برای منطقه می دانم.

وی در پاسخ به سوالی "وضعیت را به طور کلی دشوار" توصیف کرد و با حمله به ایران مدعی شد: ما تا حد زیادی به خاطر رفتار ایران در اینجا (وضعیت) قرار داریم. مسئولیت بر دوش ایران است. ایران مسئول وضعیتی است که ما امروز در آن به سرمی بریم.

قرقاش در ادامه ادعاهای خود افزود: رفتار ایران در دهه گذشته یا دو دهه گذشته ما را به وضعیتی که امروز در آن به سرمی بریم، سوق داده است. اعتماد کمی در منطقه وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص عدم وحدت بین آمریکایی ها و اروپایی ها در حال حاضر و اینکه آیا ابوظبی از این امر نگران نیست؟ گفت: فکر می کنم مهمترین مسئله این است که غرب متحد تر باشد. معتقدم که این مایه نگرانی ما است که می بینیم که غرب به زبان های مختلف سخن می گوید.

وی همچنین مدعی شد: فکر می کنم همه این کشورهایی که شما نام بردید، درخصوص اینکه مشکلی در رفتار ایران هست، اتفاق نظر دارند و اختلاف فقط در تاکتیک است. فکر می کنم این توافق فراگیر وجود دارد که ایران یک نیروی خرابکار بوده است.

وزیر امور خارجه سابق عربستان نیز مدعی شد که حمله پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن به تاسیسات نفتی عربستان به دستور ایران صورت گرفت.

عادل الجبیر در سخنانی مدعی شد: "شبه نظامیان حوثی بخشی لاینفک از سپاه پاسداران ایران است".

وی همچنین ادعا کرد: "حمله حوثی ها به تاسیسات نفتی عربستان به دستور ایران صورت گرفت و حوثی ها تاکید می کنند که مجری مقاصد ایران به زیان یمنی ها هستند".

ادعای برادر بن سلمان علیه ایران

معاون وزیر دفاع سعودی نیز به زعم خود مدعی شد که گروه انصار الله یمن "ابزار اجرای مقاصد ایران" است.

خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی امروز در توییتی مدعی شد که حمله نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به تاسیسات نفتی سعودی نشان می دهد که گروه انصار الله "ابزار اجرای مقاصد ایران و در خدمت طرح های (به زعم وی) توسعه طلبانه تهران در منطقه است"تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه سیاسی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ