وزیر اسپانیایی ترور سردار سلیمانی را اقدامی ریاکارانه نامید


وزیر اسپانیایی ترور سردار سلیمانی را اقدامی ریاکارانه نامید

«مانوئل کاستلس» وزیر دانشگاه‌های اسپانیا با انتشار مقاله‌ای در روزنامه لا وانگواردیا، نوشت: ترامپ برای فرار از استیضاح در کنگره، سردار سلیمانی را ترور کرد که این اقدامی ریاکارانه و منفور است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کاستلس که روز سه‌شنبه به عنوان وزیر دانشگاه‌ها در دولت پدرو سانچز در مقابل پادشاه اسپانیا سوگند خورد، ادامه داد: ترور ژنرال «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» فرمانده نیروی شبه نظامی در عراق به دستور ترامپ، فاجعه ژئوپلیتیکی و راهبردی آمریکا در خاورمیانه را عمیق تر کرده و ما را به طور خطرناکی به یک جنگ با پیامدهای غیر قابل پیش بینی‌ نزدیک می‌ کند.

وی، ریشه تنش هایی‌ که صلح جهانی‌ را تهدید می‌ کند را حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ برای سرنگونی دیکتاتور «صدام حسین» بر اساس اطلاعات نادرست و اخبار دستکاری شده با همدستی رهبران اروپایی از جمله تونی بلر و خوسه ماریا آزنار نخست وزیران انگلیس و اسپانیا دانست.

وزیر اسپانیایی افزود: دلیل آن حمله هنوز مشخص نیست. بسیاری به نفت فکر می‌ کنند اما صدام می‌ توانست آن را با بالاترین پیشنهاد دهنده معامله کند. کارشناسان تأکید دارند که موضوع شخصی‌، دلیل «جورج دبلیو بوش» برای انتقام از تلاش پدرش «جورج بوش» در کویت و به تحریک صدام بوده است. تحقیقات من، مرا به این باور سوق دادند که با منتسب کردن دروغ آن به حملات ۱۱ سپتامبر، جنگی علیه ترور اعلام شد که محدودیت آزادی ها را در سراسر جهان به ویژه جاسوسی سیستماتیک از همه شهروندان امکان پذیر می‌ کرد.

این مقام اسپانیایی تصریح کرد: نتیجه آن جنگ، دهها هزار کشته بود و در ادامه، داعش بخش اعظم عراق و سوریه را به تصرف در آورد که نقش شبه نظامیان طرفدار ایران و خود سپاه قدس در کنار «بشار اسد» متحد ایران و پشتیبانی روسیه، در کمک به عراق و آمریکا در شکست دادن داعش حیاتی‌ بودند.

کاستلس نوشت: در میان همه اینها، ترامپ توافق هسته ای با ایران را به زیر پا گذاشت و با تحریم سپاه پاسداران که نقش مهمی در نابودی داعش داشت، مشکلات اقتصادی را تشدید کرد. تنش ها در عراق از یک طرف به دلیل حرکت های اجتماعی غیرنظامیان و از سوی دیگر به دلیل خصومت شبه نظامیان شیعه قدرتمند علیه حضور آمریکایی ها در عراق افزایش یافتند که موجب حمله به سفارت آمریکا در بغداد شد.

وی افزود: این به ترامپ بهانه ای برای ترور سلیمانی و همراهانش را با پهبادهایی‌ که از راه دور و توسط یک عده جوان از پایگاه های کویر نوادا هدایت می‌ شوند و با موشک های کشنده تمام جهان را گشت‌زنی‌ می‌ کنند را داد.

دیپلمات اسپانیایی خاطرنشان کرد: این در عمل، اعلان جنگ علیه ایران یا یک دعوت به تسلیم شدن است.

کاستلس تصریح کرد: این نشناختن ایران است. اینطور نیست که من ایران را خیلی‌ می‌ شناسم اما چند سال پیش و هنگامی که برای دریافت مدال تحقیقات دانشگاه تهران به ایران رفتم، این فرصت را داشتم تا با برخی بخش های خارج از حکومت تماس داشته باشم. متوجه این امر شدم که تنش های داخلی‌ به محض اینکه تهدید آمریکا وجود دارد محو می‌شود؛ بمباران ها همیشه مردم را با هم متحد می‌ کند؛ مخصوصاً هنگامی که ترامپ اعلام می‌ کند که ۵۲ هدف غیر نظامی و فرهنگی‌ را با موشک ها نشانه گرفته است. اگر او چنین کاری را بکند، پاسخی را که مطمئناً نیروهای آمریکایی در خاورمیانه تجربه خواهند کرد، پر سر و صدا خواهد بود.

کاستلس ادامه داد: چرا آمریکا چنین ریسکی‌ را کرد؟ سلیمانی یک قهرمان سمبولیک بود اما بدون او نه نیروهای قدس از بین خواهند رفت و نه حملاتی که در حال آماده کردن بودند، محو خواهند شد. روشن است که این یک دستکاری سیاسی برای کاهش تأثیر روند استیضاح در کنگره آمریکا و در ماهی‌ که تبلیغات انتخاباتی آغاز می‌ شود، است. آشکار است که این حمله، ریاکارانه و منفور بوده و همه در سراسر جهان می‌ توانند عواقب آن را بپردازند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!