جمعیت سالمند در 25 سال آینده، به 30 درصد می‌رسد


جمعیت سالمند در 25 سال آینده، به 30 درصد می‌رسد
خراسان رضوی رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه «درحال حاضر ۱۰ درصد جمعیت ما سالمند هستند» گفت: . در ۲۵ سال آینده این تعداد به ۳۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، محسن شتی در همایش مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سپید برگزار شد، اظهار کرد: براساس سرشماری سال۹۵، ۹.۲۸ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهد. اکنون که در اواخر سال ۹۸، قرار داریم این جمعیت به ده درصد رسیده است.

‌ سیستان‌وبلوچستان جوان‌ترین استان کشور است

وی افزود: استان‌ سیستان‌وبلوچستان جوان‌ترین جمعیت را دارست و جمعیت سالمند آن ۶ درصد است. همچنین گیلان۱۳ درصد، طالقان ۲۵ درصد، تهران و بعضی مناطق شمالی آن ۲۰ درصد و روستاها در حدود ۷۰یا ۸۰ درصد جمعیت سالمند را به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت بیان کرد: در جمعیت سالمند مسئله مهم افزایش رو به‌رشد آن‌ها است. اگر آمارها این‌چنین پیش‌رود درصد رشد کودک کم خواهد شد. براین اساس در استان البرز و قم سرعت رشد سالمند بیشتر است.

شتی ادامه داد: الگوی اجتماعی خاصی شکل گرفته که ما به سمت آن حرکت می‌کنیم. براساس این الگو بُعد خانواده در حال تغییر و تعداد فرزند در خانواده کاهش یافته است، این در حالی‌ست که با افزایش تعداد سالمند مواجه هستیم. لازم است بدانیم که چطور جمعیت جوان را بالا ببریم. در ۲۵ سال آینده ده درصد جمعیت سالمند ما به ۳۰ درصد خواهد رسید.

وی تصریح کرد: سالمند به مفهوم بیماری و ناتوانی نیست اما همراه بیماری و ناتوانی است . تعداد بیماری‌های مزمن و مصرف بالای دارو در سالمندان بیشتر است. باید بیماری و ناتوانی را در این افراد کاهش دهیم. با پیشرفت علم پزشکی امید به زندگی بالارفته است.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت تاکید کرد: با افزایش مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و بالا بردن سطح آگاهی افراد در نگهداری از سالمندان و همکاری سازمان‌ها با یکدیگر بیماری، بستری و جراحی را در سالمندان کاهش خواهیم داد. در این زمینه تاکید بر روی پیشگیری است.

وی ادامه داد: توصیه بر آن شده است که مراقبت سالمند در خانه بیشتر شود. مهم‌ترین عامل حمایت از سالمندان علاوه بر حمایت بهداشتی ودرمانی، حمایت مالی و حمایت روانی است. در کشور ما زنان سالمند بیشتر است و ۴۰ درصد آن‌ها متأهل هستند. مردان متأهل سالمند ۸۰ درصد هستند.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: سیستم‌های فعال حمایت از سالمندان شامل وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت جسمی و روانی، سازمان بهزیستی و وزارت رفاه به عنوان متولی سلامت اجتماعی هستند.

شتی خاطرنشان کرد: در صورتی که به سالمندان توجه شود می‌توانند برای کشور منافع داشته باشند و در غیر این صورت چالش به شمار می‌روند. دستگاه‌ها باید کنار هم و باهم کار کنند و اهداف را مشترک بدانند تا بتوانند به سالمندان خدمت‌رسانی کنند.

راه‌اندازی دانشگاه سالمندان در سیستان و بلوچستان

وی افزود: امسال (سند ملی سالمندان) نوشته و ابلاغ شده است و فقط نوشتن برنامه عملیاتی آن مانده است. این سند باعث همکاری سازمان‌ها با یکدیگر می‌شود. براساس آن می‌توان نیاز سالمندان را به بهترین نحو پاسخگو باشیم. سالمند فعال و سالم، خیر جامعه است.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت عنوان کرد: فعالیت بدنی کافی، تغذیه صحیح، شیوه صحیح زندگی بیماری سالمندان را کاهش می‌دهد. در تبریز کانون‌های سالمندی فعال شده است و همچنین در شهرداری تهران سراهای سالمندان وجود دارد. در سیستان بلوچستان و زاهدان دانشگاه سالمندان راه اندازی شده است. این دانشگاه بدون کنکور نیازمندی‌های سالمندان از بهداشت و درمان گرفته تا امورات مورد علاقه آن‌ها را آموزش می‌دهند.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location