تلگرام

رویکردی جامه نگر به سیر تاریخ اجتماعی در کتاب «نظریه اجتماعی و تاریخ اجتماعی»


چاپ نخست کتاب «نظریه اجتماعی و تاریخ اجتماعی» اثر «دانلد مک رایلد» و« آورام تیلور» با ترجمه« محمدغفوری» را انتشارات «سمت» چاپ کرده است.

تبليغ

به گزارش خبرگزاری شبستان، در بخشی از مقدمه اثر می خوانیم:« کتاب نظریه اجتماعی و تاریخ اجتماعی صرفاً به معرفی گزینشی چند جریان اصلی و بررسی چند نمونه مهم در حوزه تاریخ اجتماعی بسنده نمی‌کند، بلکه با رویکردی جامع‌نگر تقریباً تمامی جریان‌های تأثیرگذار بر شکل‌گیری تاریخ اجتماعی را بررسی می‌کند. نویسندگان کوشیده‌اند با رویکردی میان‌رشته‌ای گرایش‌های تأثیرگذار بر روند تکوین تاریخ اجتماعی را به‌دقت رصد و تمامی آثار شاخص و نظریه‌پردازان مهم در این زمینه را معرفی کنند. این گرایش‌ها از نخستین تکاپوهای مصلحان اجتماعی تا واپسین تحولات نظری در این زمینه همچون پسامدرنیسم و پساساختارگرایی را دربر می‌گیرد. نویسندگان همچنین تلاش کرده‌اند با بیانی شفاف دانشجویان رشته تاریخ را با رابطه میان تاریخ و نظریه اجتماعی آشنا سازند و راهکارهای گوناگون بهره‌گیری از نظریه‌های جامعه‌شناختی و مفاهیم علوم اجتماعی در نگارش تاریخ اجتماعی را به آن‌ها معرفی کنند...»

اثر حاضر در پنج فصل تهیه و تنظیم شده است که عبارت اند از :

فصل اول: آیا سیندرلا به شاهزاده اش می رسد؟ توسعه تاریخ اجتماعی

فصل دوم: ثمره یک « رابطه ویژه» ؟ جامعه شناسی تاریخی

فصل سوم: انبوهی از عوامل و تاثیر گذاری ها؟ تاریخ های نظام وار،...

فصل چهارم: ساختار اجتماعی و عاملیت انسانی در تبیین تاریخی

فصل پنجم: ایدئولوژی ، ذهنیت و آیین اجتماعی : از تاریخ اجتماعی تا...

چاپ نخست کتاب «نظریه اجتماعی و تاریخ اجتماعی» اثر «دانلد مک رایلد» و« آورام تیلور» با ترجمه محمدغفوری را انتشارات سمت در 352 صفحه چاپ کرده است.

پایان پیام/37


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ