12 هزار نسخ قرآنی مختلف در تونس وجود دارد


گروه بین‌الملل ـ خالد الطرودی، استاد دانشگاه الزیتونیه تونس در نمایشگاه قرآنی گفت: در تونس 12 هزار جلد نسخ قرآنی مختلف وجود دارد که تحقیق و تفحص در مورد آنها در حال انجام است.

تبليغ

به گزارش ایکنا؛ خالد الطرودی، رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی قیروان دانشگاه الزیتونه تونس در برنامه «اندیشه اسلامی و تحولات دولت وطنی» در نمایشگاه قرآنی در مورد کتابت و تالیف قرآن در قیروان گفت: در قیروان انواع مصاحف قرآن کریم به خط کوفی در مرکز آموزش قرآنی این شهر تالیف شده است.

وی افزود: کتابت و خط نویسی در قیروان تحت تاثیر مدارس ایرانی بوده و بیشتر از خط فارسی تاثیر پذیرفته اند. در قرن سوم انواع روش های کتابت و تالیف قرآن وجود داشته و بیشتر کسانی که نسخ قرآنی را می نوشتند، زنان بودند.

خالد تردو ادامه داد: در قیروان همچنین مدرسه قرآنی داریم که از خط کوفی شام تاثیر پذیرفته است. نوعی از نسخ قرآنی در قیروان وجود دارد که به خط فارسی و آب طلا نوشته شده که احتمالا از ایران برای پادشاهان تونس آورده شده است.

وی افزود: در تونس 1200 نسخه قرآن دزدیده شده که آنها را در موزه های برلین و پاریس مشاهده کردم. همچنین در تونس 12 هزار جلد قرآن وجود دارد که روی آنها مرمت کاری انجام می شود و تحقیق و پژوهش در مورد آنها در حال انجام است.

یادآور می‌شود، بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.

انتهای پیامتبليغ

کامنت‌ها (0)

کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ