تلگرام

گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان/ تاکید روسیه و ترکیه بر حفظ حاکمیت سوریه


خبرگزاری آریا - کاخ کرملین سه شنبه شب در بیانیه ای از گفتگوی تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه درباره سوریه و وضیت شهر «عفرین» خبر داد.

تبليغ
خبرگزاری آریا - کاخ کرملین سه شنبه شب در بیانیه ای از گفتگوی تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه درباره سوریه و وضیت شهر «عفرین» خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا، کاخ کرملین در این بیانیه خاطرنشان کرد پوتین و اردوغان در این گفتگوی تلفنی بر اهمیت ادامه تلاش های مشترک برای حل بحران سوریه بر اساس اصول حفظ وحدت، تمامیت ارضی و احترام به حق حاکمیت این کشور تاکید کردند.
ارتش ترکیه از روز جمعه با استفاده از یگان توپخانه ای خود اقدام به گلوله باران مواضع نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه در شهر «عفرین» Afrin کرده است.
عملیات زمینی ارتش ترکیه نیز با نام «شاخه زیتون» از عصر شنبه در عفرین آغاز شد.
ترکیه پیش از نیز عملیاتی با نام «سپر فرات» در شمال سوریه انجام داده بود.
دمشق بارها از عملیات و حضور غیرقانونی نظامیان ترکیه در خاک خود انتقاد کرده است.
مقامات ترکیه معتقدند، گروه های کُردی ازجمله حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) با حمایت برخی کشورهای خارجی از جمله آمریکا و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در صدد تشکیل کشور و یا منطقه مستقل کردنشین در شمال سوریه و جنوب مرزهای ترکیه هستند. آنکارا به بهانه مبارزه با این گروه ها به سوریه تجاوز می کند.
روسای جمهور روسیه و ترکیه همچنین مسائل مربوط به مقدمات برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
این کنگره قرار است، 29 و 30 ژانویه در شهر «سوچی» روسیه برگزار شود.
توافق در خصوص برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه، در جریان نشست نوامبر 2017 سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در روسیه به دست آمد.
در این کنگره قرار است نمایندگان قشرهای مختلف سوریه از جمله هیاتی از دولت این کشور و طیف وسیعی از معارضان سوری شرکت و برای حل بحران سوریه گفتگو کنند.
بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شد.117

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ