اینستاگرام

گچساران زیبا ( تصاویر جاذبه های گردشگری و معرفی کامل گچساران )


جاذبه های گردشگری و معرفی گچساران گچساران : جمعیت شهرستان گچساران 1390 : 217119 نفر شهرستان گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. مرکز این شهرستان، شهر دوگنبدان می‌باشد. این شهرستان در جنوب باختری استان کهگیلویه و بویر احمد واقع گردیده و4683 کیلومتر مربع مساحت دارد و در ارتفاع 720 متری […] نوشته گچساران زیبا (...

تبليغ

جاذبه های گردشگری و معرفی گچساران

گچساران : جمعیت شهرستان گچساران ۱۳۹۰ : ۲۱۷۱۱۹ نفر

شهرستان گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. مرکز این شهرستان، شهر دوگنبدان می‌باشد.

این شهرستان در جنوب باختری استان کهگیلویه و بویر احمد واقع گردیده و۴۶۸۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و در ارتفاع ۷۲۰ متری از سطح دریا بامساحتی بالغ بر ۱۸ کیلومتر مربع و در ۱۵۰ کیلومتری یاسوج قرار گرفته است.

شهرستان گچساران از شمال و شرق به شهرستان کهگیلویه، چرام، باشت، از جنوب به شهرستان گناوه (استان بوشهر) از شرق و جنوب شرقی شهرستان ممسنی (استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان (استان خوزستان) محدود می‌باشد. زبان مردم گچساران لری و فارسی و ترکی(قشقایی) است و دارای چهار دهستان ” امام زاده جعفر ، لیشتر ، بویراحمد گرمسیری و بی بی حکیمه ” می‌باشد

نام‌ گذاری و تاریخچه گچساران

گچساران جمعیتی بالغ بر ۱۲۰۰۰۰ نفر و ۴۶۸۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان چرام، از جنوب به شهرستان گناوه، از شرق و شمال‌شرقی به شهرستان ممسنی و از غرب به شهرستان بهبهان محدود می‌شود. این شهر که در متون تاریخی از آن به نام «گنبد ملغان» یا «گنبد ملجان» یاد شده است، از شهرهای آباد در مسیر راه شهر «نوبندگان» به «ارجان» بوده است. در فارسنامه «ابن بلخی» در قرن ششم، از آن به عنوان شهری گرمسیری که آب روان دارد یاد شده است.

عکس های طبیعت شهرستان گچساران

معرفی گچساران

دوگنبدان (مرکز شهرستان گچساران) تا قبل از سال ۱۳۰۶ تقریبا خالی از سکنه بود. طبق نظریه باستانشناسان و پژوهشگران در قسمت‌های شرقی و غربی این شهر، آثار باقیمانده از دو گنبد قدیمی وجود دارد. به علت وجود همین دو گنبد در این ناحیه نام دوگنبدان برای این شهر انتخاب شده است. پس از آن با فعالیت‌های شرکت نفت در منطقه «گچ کوراوعلی» (گچساران قدیم) این منطقه اهمیت یافت و اولین چاه نفت در روستای بابامحمد، از توابع دوگنبدان امروزی حفاری شد. این چاه اکنون به «چاه شماره شش» معروف است. بعد از این تاریخ با وجود اینکه توسط کارکنان ایرانی و انگلیسی شرکت نفت تعدادی چاه در اطراف دوگنبدان حفر شد، ولی در سال‌های بعد به دلیل ناامنی‌هایی در منطقه، این گروه به مسجد سلیمان رفته و در آنجا به کار حفاری نفت ادامه دادند تا اینکه مجددا از سال ۱۳۱۵ شرکت نفت ایران و انگلیس فعالیت‌های اکتشاف و حفاری و استخراج از چاه‌های این منطقه را شروع کردند.
در بعضی از منابع تاریخی از این شهر به‌عنوان محل یک کاروانسرای دوره صفوی نام برده شده و روستایی به نام «زریون» در شمال این کاروانسرا قرار داشته که امروزه از هیچ‌کدام اثری باقی نمانده است. روستای زریون تا سال ۱۳۱۹ وجود داشته که با شروع و بهره‌برداری مجدد از منابع نفتی در منطقه، جزئی از باند فرودگاه قدیمی شرکت نفت می‌شود. با شروع فعالیتهای نفتی در گچساران قدیم در سال ۱۳۱۶ و تغییر مکان واحدهای کارگری و کارمندی شرکت نفت از گچساران قدیم به شهر دوگنبدان، در فاصله سال‌های ۳۰–۱۳۲۸ این شهر رونق تازه‌ای به خود گرفت، یعنی روستای زریون در مسیر باند فرودگاه شرکت نفت واقع شد و اهالی آن به روستای «پروبالی» منتقل شده‌اند. گچساران قدیم بر اثر ناهمواری زمین، محدودیت فضای شهری، تراکم تأسیسات نفتی و زلزله‌های متناوب و مکرری که به علت انفجار اکتشاف معادن نفت ایجاد می‌شد، در سال ۱۳۳۰ با تصمیمات دولت و شرکت نفت ایران و انگلیس تخلیه و تخریب و قرار شد به شهر دوگنبدان فعلی منتقل شود که محل مناسبی برای استقرار کارگران و کارمندان و احداث شهری نوساز بود.

.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489:active,.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489:hover.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489 .ctaText.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489 .postTitle.u103d4841239feb1cd08e866485a2f489:hover .postTitle
حتما بخوانید : روستای علی البدل ( تصاویر و معرفی روستای چشمه قل‌ قل )

جغرافیا و اقلیم‌ شناسی گچساران

گچساران در منطقه گرمسیر قشلاقی واقع شده‌ و دارای دو نوع آب و هوای معتدل- خشک در نیمه شرقی و گرمسیری- خشک در نیمه غربی است.
راه اصلی استان خوزستان (اهواز) به استان فارس (شیراز) از این شهرستان می‌گذرد و قشلاق عشایر «بویراحمد» و «قشقایی» نیز در آن قرار دارد. ناحیه گچساران در منتهی‌الیه مناطق نفت‌خیز ایران قرار گرفته‌ است. منطقه نفتی گچساران از نواحی قدیمی و مشهور صنعت نفت ایران به شمار می‌آید.
رودخانه زهره مهم‌ترین رودخانه شهرستان است و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب دوگنبدان جاری است. رودخانه باشت از کوه خامی و دره تنگ شیر سرچشمه می‌گیرد. رودخانه خربل یکی دیگر از رودخانه‌های شهرستان است که در جنوب شرقی دوگنبدان جاری است و پس از طی مسافتی به رودخانه زهره می‌پیوندد.

جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی شهرستان گچساران

پل خیری و محمد خان

این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۰۷، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در کنار راه ارتباطی گچساران به دهدشت و ۵۰ کیلومتری شمال غرب گچساران، پل عظیمی از دوره‌ اسلامی باقی‌ مانده که به پل «خیری و محمدخان» معروف است. پل مذکور روی رودخانه‌ خیرآباد ایجاد شده که به احتمال زیاد در دوره‌ اسلامی و پس از تخریب پل در دوره ساسانی ساخته شده است. پل خیری و محمد خان در ۴۰۰ متری چهارطاقی خیرآباد و با ۱۳۰ متر طول و ۷ دهانه است که قسمت بیشتر آن در سمت غرب رودخانه و در خاک خوزستان واقع شده است.

آبشار گنج بنار

آبشار «گنج بنار» گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. این آبشار در هفت کیلومتری شمال گچساران و در دامنه کوه «خاییز» قرار دارد. این آبشار ۳۰ متر ارتفاع دارد که آبش از چندین چشمه تأمین می‌شود. با وجود هوای گرم شهرستان گچساران، هوای این منطقه بسیار خنک و مطبوع است.

چهارطاقی خیر آباد

چهارچوب تاریخ در «چهارطاقی خیر آباد» گچساران قابل دیدن و لمس کردن است. معماری این بنا اصیل و کاملا ایرانی که زبان سیاست، مذهب و نوع حکومت عصر خویش است، بنایی را ساخته که دیدن آن خالی از لطف نیست. این بنای تاریخی یادگاری از سلسله پادشاهان ساسانی است که در روستای «ده ناصر»، برگی دیگر از قدمت و تمدن این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود. این بنای تاریخی در ۵۰ کیلومتری شهر گچساران قرار دارد.

روستای مارین

روستای زیبای مارین در شمال شهر گچساران قرار دارد. روستای مارین در ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران و ۱۹۸ کیلومتری جنوب‌شرقی یاسوج مستقر است. آب و هوای این روستا با وجودی که در یک منطقه گرمسیر واقع شده، معتدل و بسیار فرح‌بخش است. این روستا از شمال، به کوه «ولی گنج» و از جنوب‌غربی به «کوه کاردی» محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۰۸۰ متر است که باعث شده آب و هوای مارین در فصول بهار و پاییز مطبوع و خنک، در تابستان نسبتا معتدل و در زمستان سرد و خشک است. روستای مارین یکی از روستاهای تاریخی ایران است؛ اکثر خانه‌های روستا، معمولا رو به جنوب ساخته شده و در ساخت آن‌ها از سنگ، خشت، گل، آجر و تیرهای چوبی استفاده شده است. کوچه‌های روستا، پهن و قابل دسترسی هستند، به طوری که وسایط نقلیه به راحتی می‌توانند در روستا تردد کنند. خانه باغ‌های روستا، بر زیبایی فضای عمومی روستا افزوده است. جاذبه‌های گردشگری روستای مارین به دلیل شرایط مساعد اقلیمی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی، همه ساله گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند. استقرار روستا در میان دره‌ای که پیرامون آن را ارتفاعاتی بلند دربرگرفته‌اند، چشم‌اندازهای بدیعی از تلفیق زندگی انسان و طبیعت پدید آورده است.

.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e:active,.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e:hover.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e .ctaText.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e .postTitle.u5115313ffbcb750a3ef8dab1c250b34e:hover .postTitle
حتما بخوانید : مکان های تاریخی ترکیه ، شگفت انگیز ، زیبا و عجیب + تصاویر

روستای دیل

روستای دیل از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران است که در ۱۸۴ کیلومتری یاسوج قرار دارد. ارتفاع روستای دیل از سطح دریا ۸۵۰ متر است و آب و هوای آن در فصل بهار مطبوع و دلپذیر، در تابستان گرم و خشک و در زمستان بارانی و معتدل است.
از آثار تاریخی این روستا می‌توان به آثاری چون گنبدان گبر در چرزو، تنگ آسیاب، تکیه، قلعه برج، ده بزرگ و قلعه شاه بهمن اشاره کرد که از بین این آثار قلعه بهـمن و گنبدان گبر قدمت بسیار زیادی دارد.

منظقه حفاظت شده کوه خامین

این منطقه در حدود ۳۰ کیلومتری ضلع شرقی دو گنبدان در استان کهگیلوییه و بویر احمد با وسعت ۲۵۶۷۱ هکتار و با پوشش گیاهی و جنگلی بلوط، ارژن، انجیر وحشی، کیکم، چویل ،گون، زالزالک و کلخنگ واقع شده است. گونه‌های جانوری و حیات وحش پلنگ، خوک وحشی، سمور وحشی، جغد، گرگ، خرگوش و شاهین را می‌توان در این منطقه یافت. این منطقه کوهستانی با هدف حمایت از جمعیت پلنگ، بز و پازن، قوچ و میش و کبک دری از سال ۱۳۷۸ تحت حفاظت قرار گرفت.
ارزش‌های خامین بیشتر مربوط به استفاده تفریحی و تفرجگاهی است؛ چنانچه طی چندسال آینده حمایت و حفاظت مستمری از این منطقه صورت گیرد ارزش‌های پژوهشی آن نیز جلب توجه خواهد کرد.

عکس طبیعت بهاری منطقه گچساران

منطقه گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، از سرسبزی و تنوع گیاهی و جنگلی بی نظیری برخوردار است.از این رو این استان در تعطیلات نوروزی پذیرای خیل عظیمی از مسافران نوروزی است.

برای افزایش لایک در تلگرام کلیک کنید
روستای کندوان ، نگین سنگی و زیبای ایران + تصاویر روستا تالاب شادگان ایران زیباتر و جذاب تر از ونیز ایتالیا + عکس آبشارهای ایران ( معرفی و تصاویر زیباترین آبشارهای ایران ) موزه حیات وحش دارآباد تهران ( تصاویر و همه چیز در مورد موزه دارآباد ) گران ترین سیستم حمل و نقل و جابه جایی مسافر در جهان + تصاویر هتل زیبا و جالب در دل زمین ( تصاویر هتل در در معدن سنگ زیر زمینی ) جاذبه های گردشگری طبس ( تصاویر شهر طبس عروس کویر ایران ) گردشگری در ایران زیبا و دیدنی های چشم نواز ایران (قسمت اول) جاذبه های گردشگری بندر چابهار ( از سیر تا پیاز دیدنی های چابهار ) دره های ایران ( با گرند کانیون های شگفت انگیز ایران آشنا شویم ) موزه ایران باستان تهران ( معرفی و تصاویر کامل از موزه ایران باستان ) هتل‌ های لوکس تبریز ( معرفی ، عکس و مشخصات بهترین هتل های تبریز )
' );w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;d.write( '

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ