مرداب هسل کجاست؟


وقتی طبیعت دست به هنرنمایی می زند، نتیجه اش می شود مردابی به نام هَسَل. هر فصلی که به این مرداب سر بزنید، رنگی متفاوت از آن را می بینید. برای دیدنش باید راهی چالوس و جنگل های انبوه آنجا شوید.

تبليغ

وقتی طبیعت دست به هنرنمایی می‌زند، نتیجه‌اش می‌شود مردابی به نام هَسَل. هر فصلی که به این مرداب سر بزنید، رنگی متفاوت از آن را می‌بینید. برای دیدنش باید راهی چالوس و جنگل‌های انبوه آنجا شوید.

مرداب هَسَل کجاست؟

در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15 کیلومتری شمال غربی شهر مرز‌ن‌آباد، جنگل معروف مشل موزی است که البته به جنگل فین یا محمدآباد هم شناخته می‌شود. این جنگل از جنوب به جنگل‌های سوته‌لار و منطقه‌ی کردشت، از شمال و شمال غرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه‌ی مشعل موزی و از شرق به منطقه‌ی مشعال لات می‌رسد. در دلِ این جنگل، مرداب هسل قرار گرفته که با رنگ خاصی که در هر فصلی دارد، شناخته می‌شود.

مرداب هسل در فصل‌های بهار و تابستان

برای دیدن اطلاعات تور مرداب هسل کلیک کنید.

مرداب هَسل یا هِسِل؟

بیایید درباره‌ی اسمش با هم به توافق برسیم تا بعدا به سراغ آدرس مرداب هسل برویم. منطقه‌ی مازندران در گذشته به تَبَرستان یا طبرستان معروف بوده و از گویش‌های محلی این منطقه، گویش تبری کلارَستاقی است. در این گویش به هر آبگیر فصلی هَسَل می‌گویند. این مرداب هم از آنجایی که در منطقه‌ی مازندران و جنگل‌های انبوه چالوس است، به این نام معروف شده است. در اصل نام این مرداب، کنّیچال است.

وقتی طبیعت دست به شیطنت می‌زند نتیجه‌اش می‌شود مرداب هسل.

برای دیدن اطلاعات تور مرداب هسل کلیک کنید.

از چه مسیری به مرداب هسل برویم؟

برای رسیدن به این مرداب باید به سمت جاده‌ی چالوس برویم. در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15 کیلومتری شمال غربی شهر مرزن‌آباد وارد راهی فرعی می‌شوید و بعد از گذر از جاده‌ای 2 تا 3 کیلومتری به مرداب هسل می‌رسید. این مرداب در نزدیکی روستای طلاجو قرار گرفته و از اهالی این روستا هم می‌توانید کمک بگیرید.

دیدنی‌های مرداب هسل و جاذبه‌های اطراف آن را بشناسید

مسیر جنگلی که برای رسیدن به مرداب طی می‌کنید، به خودی خود جذاب و زیباست. مرداب هم که جاذبه‌ی اصلی است. همانطور که قبلا گفتیم، هر فصل این مرداب رنگی متفاوت دارد. جلبک‌هایی که روی این دریاچه هستند، در بهار و تابستان سبز رنگ هستند و در پاییز و زمستان، قرمز آجری و نارنجی. هسل تا 50 سال قبل جایی بود که خانواده‌های دامدار در کنارش زندگی می‌کردند اما اکنون این‌گونه نیست. هسل زیستگاه لاک‌پشت‌ها، وزغها و زالوها هم بوده اما به خاطر جاده‌ای که در نزدیکی‌اش ساخته شده و رفتار نامناسب مردم، حضورشان کم‌رنگ شده است.

مرداب هسل در پاییز این‌گونه است.

برنامه‌ی پیشنهادی دالاهو برای رفتن به این سفر

صبح زود از تهران به سمت جاده‌ی چالوس حرکت می‌کنیم. بعد از صرف صبحانه که مهمان دالاهو هستید، به مسیرمان ادامه می‌دهیم تا حدود ظهر به روستای طلاجو برسیم. بعد از رسیدن به روستای طلاجو به سراغ آبشار شرشر می‌رویم و آن را می‌بینیم. پیاده‌روی‌مان را ادامه می‌دهیم تا بالاخره به مرداب هسل می‌رسیم. وقت آزاد خواهید داشت تا اطراف دریاچه بگردید تا زمانی که وقت ناهار برسد. بعد از صرف ناهار در دامان طبیعت و دیدن زیبایی‌های اطراف، حوالی بعدازظهر به سمت تهران حرکت میکنیم. در مسیر رسیدن به تهران، پذیرایی میان راهی در تونل کندوان خواهیم داشت و سپس به راهمان ادامه می‌دهیم تا به تهران برسیم.

برای سفر به مرداب هسل آماده شوید.

برای دیدن اطلاعات تور مرداب هسل کلیک کنید.


1396/04/22 | کد مطلب: 3786
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


به اشتراک بگذارید:

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ