سایت‌زباله و کشتارگاه 2 چالش شهرداری ایذه است


سایت‌زباله و کشتارگاه 2 چالش شهرداری ایذه است

اهواز -ایرنا - مدیرکل امور شهری استانداری خوزستان گفت: ساماندهی سایت زباله و کشتارگاه ایذه 2 چالش مهم پیش‌روی شهرداری هستند که برای حل مشکل آنها باید اقدام شود.

به گزارش ایرنا، شهاب صدیقی سه‌شنبه شب در نشست مدیریت پسماند ایذه در فرمانداری این شهرستان افزود: چندین شهر خوزستان در حوزه مدیریت پسماند مشکل دارند، در سال ۱۳۸۵ برای ساماندهی سایت‌های دفع زباله مطالعاتی صورت گرفت و خوزستان به هفت منطقه تقسیم شد ولی در ادامه با توجه به تغییر شرایط مناطق به ۱۰ منطقه افزایش یافتند.

وی با بیان اینکه معضل زباله در ایذه تنها بحران موجود در این حوزه در خوزستان نیست گفت: گتوند چالشی ترین شهر خوزستان در بحث مدیریت پسماند است، سایت دفع زباله این شهر در کنار کانال آب کشاورزی قرار دارد و روی آب موجود در آن تاثیر می‌گذارد.

مدیرکل امور شهری استانداری خوزستان ضمن بر شمردن مشکلات سایت دفع زباله روستای راسفند ایذه تاکید کرد: فارغ از اینکه این مکان دوباره به سایت دفع زباله ایذه تبدیل می‌شود یا خیر باید اقداماتی مانند دیوارکشی و خاک ریزی روی زباله‌های قدیمی و جمع‌آوری زباله‌های رها شده در زمین‌های اطراف انجام شود و تمام ضوابط زیست محیطی موجود برای حل مشکلات قبلی این محل به کار گرفته شود.

وی افزود: مطالبات مردم روستاهای راسفند و نوترکی در این راستا باید تهیه شود و شهرداری ایذه ملزم است با تفاهم دهیار و شورای روستای راسفند برای حل مشکلات عمرانی و اشتغال این روستاها تلاش کند.

صدیقی در ادامه ضمن برشمردن نکاتی که باید در سایت دفع زباله ایذه رعایت شود، تصریح کرد: کار تفکیک زباله از مبدا، تهیه کود کمپوست و اقدامات اینچنینی باید پیش از ورود زباله به سایت انجام شود، در نهایت زباله وارد شده به سایت پسماند شهری ایذه باید به ۱۰ درصد از زباله تولید شده در هر روز برسد و این مقدار نیز با اقدامات بهداشتی دفع شود.

وی سلول‌گذاری، ایجاد حوضچه شیرابه و تولید انرژی از زباله را از جمله اقدامات دیگر برای سایت زباله ایذه دانست و تامین کرد: ما حاضر هستیم تا با استفاده از اعتبارات خود از سرمایه‌گذار طرح تولید برق از زباله حمایت کنیم.

مدیرکل امور شهری استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه منافع اقتصادی هر سایت زباله باید به نزدیک‌ترین محل مجاور آن برسد ادامه داد: این سایت باید برای رونق اقتصادی، زیرساختی و اشتغال آن منطقه مورد استفاده قرار بگیرد.

صدیقی از دهیاری و شورای راسفند خواست طرح‌ها و نیازهای روستای مذکور را به فرمانداری اعلام کنند تا از طریق اداره کل امور شهری استانداری خوزستان برای حل آنها اقدام شود.

شهردار ایذه نیز با بیان اینکه در سال‌های گذشته برای اجرای طرح سایت دفع زباله ایذه طرح تفصیلی تهیه شد افزود: فروردین سال ۹۸ در پی بروز مشکلاتی در این رابطه اهالی روستاهای راسفند و نوترکی از تخلیه زباله در این سایت جلوگیری‌ کردند.

غلامحسین اسدی ادامه داد: مجوز لازم برای فروش یکی از املاک شهرداری ایذه اخذ شده است ، این ملک بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال قیمت‌گذاری شده‌است و به محض شروع عملیات احداث سایت دفاع زباله ایذه نسبت به فروش این ملک برای تامین اعتبار طرح مذکور اقدام می شود.

شهردار ایذه خواستار تامین اعتبار ملی مورد نیاز برای اجرای این طرح شد.

وی با عذرخواهی از ساکنان روستاهای راسفند و نوترکی تاکید کرد: برخی اقدامات شهرداری ایذه در ۳۰ سال‌ اخیر باعث رنجش اهالی این روستاها شده است لذا برای جبران آمادگی دارد کارهای عام المنفعه را در این منطقه اجرا کند.

از تیرماه ۹۸ تاکنون در پی اعتراض اهالی روستاهای راسفند و نوترکی، زباله‌های ایذه در کنار قبرستان روضه الزهرا در نزدیکی شهر ایذه دفن می‌شود.تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه خوزستان


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location