خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می‌شود


خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می‌شود

اردبیل- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اجرای طرح آبیاری در پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر 2 هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده و با اجرای آن تحولی در کشاورزی منطقه رخ می‌دهد.

کاظم خاوازی روز دوشنبه در جریان بازدید از چند طرح کشاورزی در شهرستان کوثر گفت: با اجرای این طرح ، اراضی دیم منطقه به سامانه آبیاری نوین مجهز شده و جهشی در تولیدات کشاورزی منطقه رخ خواهد داد.

وزیر جهاد کشاورزی اجرای این طرح‌ها را از جمله اقدامات مهم برای رونق بخشی به وضعیت اشتغال، بهره‌وری آبیاری و مصرف آب در حوزه کشاورزی و تولید متراکم این استان برشمرد.

با اجرا ، تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه بزرگ منطقه آب بیش از هشت هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر تامین خواهد شد.

شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی ۸۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد، سد گیوی (کوثر) با ظرفیت ۷۶ میلیون متر مکعب ۱۰۲ متر ارتفاع دارد و عملیات اجرایی آن از سال ۸۳ آغاز شده، این سد بر روی رودخانه گیوی چایی از نوع خاکی سنگ ریزه‌ای با هسته رسی احداث و حجم مفید آن ۵۳ میلیون مترمکعب است.

خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می‌شود

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح‌های حوزه کشاورزی شهرستان کوثر گفت: این شهرستان در تولید محصولات زراعی و باغی از مناطق مستعد کشور به شمار می‌رود و با اجرای طرح‌های تکمیلی در پایاب سد گیوی، این منطقه به قطب مهم تولیدات کشاورزی کشور تبدیل خواهد شد.

میرغنی نظری افزود: برای توسعه کشاورزی جنوب استان اردبیل توجه ویژه دولت لازم است تا طرح پایاب سد گیوی به شکل جدی اجرا و تکمیل شود.

وی با اشاره به طرح وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از طریق ۱۰۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری دولتی و ۲۲۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری کشاورزان بیان کرد: دولت به علت شرایط معیشتی کشاورزان، باید سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیونی در این زمینه را خود متقبل شده و ۱۰۰ میلیون ریال را از کشاورز مجری طرح مطالبه کند.

نظری همچنین گفت: وضعیت کشاورزان شهرستان کوثر به علت تاخیر در اجرای پایاب سد کوثر بسیار نامناسب بوده و فقر مالی بر کشاورزان مستولی شده است.

وی خواستار احیای اراضی حاشیه رود قزل اوزن در شهرستان کوثر و خلخال شد و اظهار کرد: با برقدار کردن اراضی حاشیه این رودخانه و پمپاژ آب، می توان ۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مستعد را به اراضی آبی تبدیل کرده و به مردم واگذار کرد.

استاندار اردبیل نیز در این بازدید، خواستار تسریع در اجرای پروژه پایاب سد گیوی با محوریت جهش تولید شد و افزود: دولت برای اجرای این طرح ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری می‌کند.

اکبر بهنام‌جو افزود: اجرای این طرح موجب افزایش ۱۲ هزار هکتاری سطح اراضی آبی استان شده و تولیدات کشاورزی استان را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

وزیر جهاد کشاورزی برای انجام سفری دو روزه به استان اردبیل عصر دوشنبه وارد این استان شد.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ