تلگرام

ایالات متحده آمریکا قدرت دیپلماتیک خود را از دست داده است


مشهد - ایرنا - استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل سیاسی و حوزه استراتژیک گفت: شیوه کنش‌ گری سیاسی آمریکا در فضای بین‌ الملل نشان می‌دهد که ایالات متحده قدرت دیپلماتیک خود را از دست داده است و به همین دلیل ترامپ هر روز کشوری را به تحریم و حمله نظامی تهدید می‌کند.

تبليغ

آستان قدس رضوی روز پنجشنبه به نقل از فواد ایزدی در نشست تخصصی "گام دوم انقلاب و استراتژی روابط بین‌المللی ایران اسلامی" از سلسله برنامه‌های دهه کرامت که در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گزارش داد: یکی از اختلافات عمده آمریکا با ایران تبدیل شدن کشورمان به یکی از قطب‌های قدرتمند جهان است.

وی بیان کرد: هدف سیاست‌های دو سال گذشته آمریکا فروپاشی حکومت ایران بوده و منطق آنان این است که رژیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنند، اما این سیاست شکست خورده است. آنان پیش بینی کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سال خود را نمی بیند و برای تحقق این هدف برنامه ریزی کرده بودند اما به نتیجه نرسیدند.

وی اضافه کرد: نه تنها فروپاشی جمهوری اسلامی ایران اتفاق نیفتاده و کشورمان در منطقه به آمریکا هیچ امتیازی نداده است بلکه امتیازات قبلی هم در حال از دست رفتن است، با هدف قرار دادن پهپاد که خطری را از کشور دور کرد، معلوم شد که ایران هم توانمندی نظامی خوبی دارد و هم از این توانمندی استفاده می‌کند.

این تحلیلگر حوزه استراتژیک با اشاره به حضور ناو هواپیمابر آمریکایی در منطقه و احتمال اجرای سناریوی جنگ علیه ایران گفت: جنگ گسترده‌ای که آمریکایی‌ها علیه عراق و افغانستان انجام دادند در مورد ایران به هیچ وجه مطرح نیست.

ایزدی ادامه داد: یکی از دلایلی که به ایران حمله نظامی نکردند، آن است که کشور ایران از نفوذ منطقه‌ای بالایی برخوردار است؛ نیروهای ایرانی و همچنین نیروهای هم پیمان با ایران در منطقه حضور چشمگیری دارند و نیروهای آمریکا در تیر رس نیروهای ایرانی قرار دارند؛ از این جهت هزینه حمله به ایران زیاد خواهد بود.

این استاد دانشگاه گفت: منطق امریکایی‌ها طراحی «بُرد بُرد» است؛ در اذهان آنان برد نخست با افزایش فشارها از طریق تحریم میسر می‌شود و در برد دوم نیز ایران به خاطر این فشارها خسته شده و امتیاز می‌دهد؛ اما اکنون مشاهده می‌کنیم که این طراحی آنان به باخت تبدیل شده و شکست خورده است.

۷۴۸۹تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ