اینستاگرام

خانه شاعران تهران


خانه شاعران تهران مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان شهید کلاهدوز، نبش کوچه نعمتی، پلاک 1 واقع شده و این اثر در تاریخ 25 مهر 1383 با شمارهٔ ثبت 11200 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مکان انجمن شاعران ،قبلاً عمارتی قدیمی با باغی وسیع، متعلق به یکی […] نوشته خانه شاعران تهران اولین بار در جامع ترین پایگاه معرفی جاهای دیدنی...

تبليغ

خانه شاعران مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان شهید کلاهدوز، نبش کوچه نعمتی، پلاک ۱ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مکان انجمن شاعران ،قبلاً عمارتی قدیمی با باغی وسیع، متعلق به یکی از اهالی منطقه بود که پس از انقلاب دولت آن را مصادره و شهرداری منطقه ۳ آن را خریداری کرد. انجمن شاعران فعالیت خود را در ساختمانی با مساحت ۳۷۰۰ متر مربع‌، در ۱۶ اسفند سال۱۳۷۸، آغاز کرده است‌.اساسنامه انجمن شاعران ایران در سال ۱۳۷۸ هـ.ش به تصویب نهایی رسید. همزمان تلاش‏هایی برای انتخاب مکانی مناسب برای انجمن صورت گرفت و سرانجام با یاری شهرداری منطقه ۳ تهران، ساختمانی قدیمی که در اختیار شهرداری بود به انجمن اختصاص یافت و اقدام‏های لازم برای بازسازی فضای داخلی آن انجام شد.

سرانجام در اواخر پاییز ۱۳۷۸ این ساختمان (واقع در خیابان دکتر شریعتی، خیابان کلاهدوز (دولت)، نبش خیابان نعمتی) آماده بهره برداری شد. پس از فراهم آمدن مقدّمات لازم و با یاری معاونت اجتماعی ـ فرهنگی شهرداری، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری منطقه ۳ و هیئت مدیره انجمن شاعران ایران، طیّ مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهردار تهران و جمع کثیری از شخصیّت‏های فرهنگی، هنری و اهل قلم، این مکان با عنوان جدید خانه شاعران معاصر ایران در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۷۸ گشایش یافت.

در پاییز ۱۳۹۶ سردیس ۱۴ شاعر معاصر در این مکان قرار گرفت که اسامی شاعران عبارت است از:
سید حسن حسینی
قیصر امین پور
سهراب سپهری
منوچهر آتشی
طاهره صفارزاده
مهرداد اوستا
حسین منزوی
نیما یوشیج
شهریار
سلمان هراتی
مشفق کاشانی
میم آزاد
پروین اعتصامی
حمید سبزه واری
مهدی اخوان ثالث
شماره تلفن ‎۰۲۱۲۲۶۵۸۰۹
آدرس : تهران – خیابان دکتر شریعتی – خیابان شهید کلاهدوز – نبش کوچه شهید نعمتی – پلاک ۱

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:


منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ