تلگرام

34 موزه خصوصی و دولتی در فارس وجود دارد


کمالی سروستانی گفت: هم اکنون در فارس 34 موزه خصوصی و دولتی وجود دارد که 17 موزه آن در شیراز است و هم چنین استان دارای 12 مجوز مجموعه داری تاریخی و فرهنگی است.

تبليغ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «کوروش کمالی سروستانی» امروز (چهارشنبه 25 اردیبهشت) در مراسم هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه با حضور مدیران موزه های فارس، مجموعه داران و کارشناسان در موزه فرهنگ فارس، گفت: حدود 42 سال پیش در دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه ها (ایکوم) که در سال 1977 در مسکو برگزار شده بود روز 18 می برابر با 28 اردیبهشت به عنوان «روز جهانی موزه» نامگذاری شد.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس با بیان اینکه بزرگداشت این روز فرصت مغتنمی است که موزه ها با شعاری مشترک در تعامل و گفتگو با هم و مخاطبانشان به صلح و دوستی و دانش افزایی بپردازند، افزود: دیدار از موزه ها آمیزه ای دل انگیز از تجربه شخصی، اجتماعی و فرهنگی است، حضور آگاهانه در موزه ها موجب لذت و کشف می شود، با آثار و اشیای ارزشمندی که هر یک زبان حال خود را دارند ارتباط می گیریم و آفرینش و خاطره پیشینیان را ارج می نهیم.

نائب رئیس ایکوم ایران با بیان اینکه موزه ها تالارهای فرهنگ و هنر و هویت اند، عنوان کرد: اولین موزه شخصی دنیا در سال 1683 میلادی در آکسفورد انگلستان تاسیس شد به نام «آشمولین» اما یکی از قدیمی ترین و بزرگترین و زیباترین موزه های دنیا «موزه لوور پاریس» است که در سال 1789 این کاخ سلطنتی پس از انقلاب کبیر فرانسه به مردم پاریس اهدا شد و در سال 1793 تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

وی بیان کرد: «ژاک دمورگان» به نمایندگی از دولت فرانسه در سال 1889 میلادی به ایران آمد و در سال 1895 امتیاز حفاری در ایران را به صورت انحصاری از ناصرالدین شاه گرفت و بعد از آن در زمان مظفرالدین شاه آن را تمدید کرد، این امر در جهت غنی سازی «موزه لوور» انجام شد.

کمالی سروستانی با اشاره به تاریخچه تشکیل موزه در ایران در دوران قاجاریه، گفت: هم زمان با تهران در سال 1316 «موزه تخت جمشید» توسط «هرتسفلد» و «موزه پارس» در «باغ نظر» به همت «علی اصغرخان حکمت» افتتاح شد، هم اکنون در فارس 34 موزه خصوصی و دولتی وجود دارد که 17 موزه آن در شیراز است و هم چنین استان دارای 12 مجوز مجموعه داری تاریخی و فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: آخرین و یکی از استانداردترین موزه های استان فارس «موزه فرهنگ فارس» است که در اردیبهشت 1397 یعنی پس از 81 سال از تاسیس اولین موزه شیراز افتتاح شد و آثار گرانقدری از دوران صفویه تا امروز در آن به نمایش درآمده است.

پایان پیام/588


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ