تلگرام

یک‌سوم جمعیت بالای 30 سال ایران فشارخون دارند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از فشارخون بالا به عنوان یکی از تهدیدات جدی در حوزه سلامت نام برد و گفت: فشار خون بیماری است که به صورت خزنده و خاموش حرکت کرده و معمولاً در بیماران نشانه یا علائم بالینی خیلی واضح ایجاد نمی‌کند.

تبليغ

به گزارش فانوس، دکتر نوید دانایی اظهار کرد: فشارخون بالا یکی از جدی‌ترین زمینه‌های بروز دیگر امراض و خصوصاً بیماری‌های کلیوی و سکته‌های قلبی و مغزی است.

وی با اذعان به اینکه یک‌سوم جمعیت بالای ۳۰ سال ایران به این بیماری دچار هستند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ درصد مبتلایان به این بیماری معمولاً از بیماری خود خبر ندارند، ضمن اینکه بیش از نیمی از آنها نیز که از فشارخون خود مطلع‌اند به موقع به‌دنبال اقدامات درمانی و یا حداقل درمان مؤثر خود نمی‌روند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه این مبتلایان معمولاً وقتی عوارض بیماری خود را نشان می‌دهد به پزشک مراجعه می‌کنند، افزود: بسیاری از کسانی که دچار این بیماری بوده و از آن بی‌خبرند بعد از ظاهر شدن عوارض و بروز سکته‌های قلبی و مغزی و یا نارسایی‌های کلیوی، تازه در صدد درمان برمی‌آیند که همین ویژگی‌ها سبب شده که این بیماری به صورت خاموش سالانه منجر به مرگ و یا بروز عوارض جدی برای مبتلایان به این بیماری خطرناک شود.

وی از فشارخون به عنوان عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها و یکی از جدی‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت جامعه یاد کرد و افزود: متأسفانه اغلب افراد جامعه و مبتلایان به فشارخون بالا از بیماری خود شناخت و آگاهی ندارند و به همین عدم‌اطلاع سبب می‌شود که مراقبت‌های منظمی دریافت نکنند.

نوید دانایی با اشاره به پویش ملی کنترل فشار خون از آن به عنوان تلاش و بسیج عمومی برای شناسایی بیماران و مقابله با عوارض این بیماری نام برد و گفت: هدف از این برنامه ارتقا سطح آگاهی‌های عمومی از این بیماری خاموش با هدف افزایش مراقبت‌های فردی و پیشگیری از گسترش این بیماری است.

این پزشک فوق‌تخصص از تغییر سبک زندگی و تغذیه درست به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری نام برد و گفت: با تغییر سبک زندگی می‌توان تا حد زیادی از این بیماری و بیماری‌های قلبی و.. را کنترل کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه مراحل اجرایی این طرح از ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود ادامه داد: البته پویش ملی کنترل فشار خون چند روزی است که کلید خورده و در استان نیز مسؤولان از آن استقبال خوبی داشتند.

دکتر دانایی از طراحی سامانه خود اظهاری اعلام فشار خون خبر داد و گفت: هدف ما این است که فشار خون همه افراد بالای ۳۰ سال را در این سامانه ثبت کنیم.

این عضو هیئت علمی علوم پزشکی استان خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند با مراجعه به این سامانه فشارخون خود و اطرافیان خود را در سامانه مذکور ثبت کنند.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ