2 هزار و 40 هکتار از اراضی اردبیل زیر کشت انتظاری حبوبات رفت


اردبیل - ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی اردبیل از کشت انتظاری حبوبات در بیش از 2 هزار و 40 هکتار از اراضی این شهرستان در سال زراعی جاری خبر داد.

تبليغ

علی حسین احدی عالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کشت با هدف تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی اجرا شد که از این میزان سطح کشت حدود هزار و 285 هکتار به کشت انتظاری عدس و 757 هکتار به کشت انتظاری نخود اختصاص یافته است.
وی عمده ارقام نخود کشت شده در منطقه را ارقام آزکان ، آکسو، عادل و منصور و عمده ارقام عدس کشت شده را ارقام محلی و رقم اصلاح شده بیله سوار ذکر کرد.
وی گفت: پیش بینی می شود حدود هزار و 800 تن محصول حبوبات با این شیوه جدید کشت برداشت شود.
وی همچنین اظهار داشت: در کشت انتظاری به دلیل فراهم بودن بارش های زمستانه و استفاده حداکثری از بارندگی ها که مزیت بزرگی برای کشت پاییزه و انتظاری محسوب می شود و افزایش طول دوره رشد رویشی ، عملکرد محصول به میزان قابل توجهی افزایش یافته و موجب درآمدزایی بیشتر کشاورز می شود.
وی با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در اردبیل افزود: به دلیل کوتاه بودن طول دوره رشد در کشت بهاره و با توجه به اینکه در بیشتر سال ها پس از کشت بهاره دیم بارندگی های موثر بندرت اتفاق می افتد به طوری که بروز تنش خشکی و گرما در اواخر دوره رشد رویشی و در مرحله گلدهی و غلاف دهی ، باعث کاهش قابل توجه عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت بهاره و سنتی می شود.
احدی عالی گفت: در کشت انتظاری اطلاع از شرایط آب و هوایی حائز اهمیت است و دما باید به حدی پایین باشد که جوانه زنی بذر تا بهار و سپری شدن سرمای زمستان و یخبندان به تاخیر بیافتد.
6018/6016تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ