فرمانده کودتاچیان سودان استعفا کرد


احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان، که پس از عمر البشیر ریاست حکومت را به دست گرفته بود، یک روز پس از کودتا استعفا کرد.

تبليغ

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، وزیر دفاع سودان تنها یک روز پس از رهبری کودتایی که به سرنگونی عمرالبشیر انجامید، از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

ارتش ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده گفته بود اوضاع را در دست خواهد گرفت اما انقلابیون سودانی با ماندن در خیابان‌ها خواستار تشکیل دولت موقت بدون دخالت نظامیان شده بودند.

احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع، خبر کناره‌گیری خود را از طریق تلویزیون ملی سودان اعلام کرد و ژنرال عبدالفتاح برهان را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

مردم با انتشار خبر استعفای وزیر دفاع با شور و هیجان به خیابان ریختند، درحالیکه شعار می‌دادند: «دو روزه دو رهبر را سرنگون کردیم!»

بر اساس گزارش رسانه ها، ژنرال عبدالفتاح البرهان همان شخصی است که عمر البشیر، رئیس جمهوری مخلوع سودان را بازداشت کرده است.

در بیانیه رئیس سابق شورای نظامی سودان همچنین از ژنرال کمال عبدالمعروف به عنوان معاون رئیس جدید این شورا نام برده شده است.

صبح روز جمعه، ۱۲ آوریل، ارتش با ادامه ماندن انقلابیون در خیابان و بی‌توجهی آنها به وضع قانون آمد و شد، به رهبران معترضان پیشنهاد مذاکره داده بود.

اما معترضان می‌گویند شورای نظامی بخشی از حکومت پیشین است و تا زمان ایجاد دولت انتقالی غیرنظامی به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

عمرالبشیر حدود ۳۰ سال پیش از طریق یک کودتای نظامی به قدرت رسیده بود.

مقابله تازه میان شورای نظامی و معترضان نگرانی از برخورد میان دو طرف را افزایش داده است.

سازمان ملل متحد خواستار خویشتن داری طرفین شده است و نسبت به شکل‌گیری جنگ داخلی در سودان ابراز نگرانی کرده است.

احمد عوض بن عوف، که از مقام وزارت دفاع کناره‌گیری کرد، در جریان درگیری‌های خونین دارفور فرمانده نیروهای امنیتی سودان را بر عهده داشت.

یکی از موضوعاتی که عمر البشیر به علت آن در دادگاه بین المللی به جنایت علیه بشریت محکوم شد، همین جنگ‌های دارفور بود.

روز پنج شنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین، عمرالبشیر، رییس جمهوری سودان که سال‌ها در قدرت بود، توسط ارتش برکنار و بازداشت شد.

ارتش در بیانیه‌ای از بازداشت رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد به مدت سه ماه در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام و ارتش در دوره دو ساله انتقالی زمام امور را به دست می‌گیرد.

در این بیانیه همچنین گفته شد که یک شورای انتقالی نظامی در این دوره انتقالی تشکیل می‌شود.

اعتراضات از ماه دسامبر گذشته در این کشور آغاز شد و ابتدا به دلیل اوضاع نابسامان اقتصادی بود، اما کمی بعد معترضان خواستار استعفای رئیس جمهوری و برکناری دولت شدند.

106تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ