به گزارش میزان، زمستان امسال یکی از پربارش فصل‌ها در سالیان گذشته بوده است، اما به دلیل پراکندگی بارش‎ها و نوسان روان‌آب، هم‌اکنون ۶۲ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

آخرین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران از وضعیت سد‌ها حاکی از آن است که تعداد ۴۴ سد معادل ۲۵ درصد سد‌های بزرگ کشور بیشتر از ۹۰ درصد آب دارد.

در این میان سد‌های "سورال" کردستان، "میجران" رامسر، "تنگ‌حمام" کرمانشاه، "گاوشان" کردستان، "دویرج" ایلام، "سلیمانشاه" کرمانشاه و "کرخه" در خوزستان از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود و این سد‌ها عمدتا تامین‌کننده آب کشاورزی هستند.

لازم به ذکر است که بیش از نیمی از مخازن ۳۴ سد معادل ۱۹ درصد از سد‌های بزرگ کشور از جمله "رودبال" و "داراب" فارس، "کرج" و "طالقان" البرز، "بانه" کردستان و "ارس" جلفا پر شده است.
تا پایان نیمه اول اسفندماه سال جاری، سد‌های "شهید رجایی" در مازندران، "زاینده‌رود" اصفهان، "تهم" زنجان و "ملاصدرا" در استان فارس از مهم‌ترین سد‌های دارای ۴۰ درصد آب به‌شمار می‌آیند که اغلب کاربری تامین آب شرب دارند.

همچنین مخزن ۱۳ سد معادل هفت درصد سد‌های بزرگ کشور از جمله "لتیان" و "جیرفت" بین ۴۰ تا ۵۰ درصد آب دارد.

بر این اساس، در حال حاضر میزان پرشدگی مخزن ۷۵ سد بزرگ کشور کمتر از ۵۰ درصد و ۱۰۳ سد بزرگ بالای ۵۰ درصد گزارش شده است.

گفتنی است میزان پرشدگی مخزن ۲۵ سد معادل ۱۴ درصد سد‌های بزرگ کشور از جمله "بافت" کرمان، "کارون ۴" در چهارمحال و بختیاری، "گتوند علیا" و "شهیدعباسپور" در خوزستان، "شیرین‌دره" در خراسان شمالی، "‌البرز" مازندران و "سردشت" بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اعلام شده است.