هرمزگان پیش گام در حوزه صنایع دستی دریایی / از ساخت انواع زیور آلات تا تولید قاب های فاخر


ساکنان هرمزگان از موجودات دریایی نهایت استفاده را می کنند و با ساخت و فروش انواع نگین انگشتری، دست بند، لوستر، پرده، مجسمه، انواع قاب و تابلوهای هنری، انواع زیورآلات و ده ها شیء تزیینی دریایی دیگر برای خود اشتغال ایجاد کرده اند.

تبليغ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ هرمزگان با دارا بودن بیش از هزار و 500 کیلومتر نوار ساحلی دارای شرایط اقلیمی منحصر به فرد برای تولید محصولات صنایع دریایی است و از دیرباز دریا و فرهنگ صنایع دریایی با زندگی ساحل نشینان این استان گره خورده است.

به هنگام جزر و مد دریا مقادیر زیادی انواع صدف ها، مرجان ها و بقایای آبزیان خلیج فارس در سواحل مختلف هرمزگان می ریزد که توسط اهالی آن مناطق جمع آوری شده و با هنر دست خود از صدف های بی جان اثرهای فاخری را تولید می کنند.

ساکنان هرمزگان از موجودات دریایی نهایت استفاده را می کنند و با ساخت و فروش انواع نگین انگشتری، دست بند، لوستر، پرده، مجسمه، انواع قاب و تابلوهای هنری، انواع زیورآلات و ده ها شیء تزیینی دریایی دیگر برای خود اشتغال ایجاد کرده اند.

به علت تنوع خوبی که در صدف های هرمزگان وجود دارد محصولات متنوعی که با آن تولید می شود و کمتر گرشگری را می توان دید که صنایع دریایی این استان را برای سوغات و مصرف شخصی به دیار خود نبرد.

صنایع دستی دریایی یکی از پرفروش ترین و گران ترین صنایع است

اشکان مختاری، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: صنایع دستی دریایی یکی از مهممترین و پشرفترین صنایع دستی هرمزگان محسوب می شود که عمده فعالیت آن در رشته تراش کاری صدف است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به اینکه یکی از پر فروش ترین و گران ترین صنایع دستی استان صنایع دستی دریایی است، تصریح کرد: زنان و مردان هرمزگان با استفاده از صدف های بی جان در حاشیه ساحل، تابلوهای بسیار زیبا، گل مو ، حیوانات افسانه و طبیعت ایجاد می کنند.

مختاری به اشتیاق هنرجویان برای یادگیری صنایع دستی دریایی اشاره کرد و گفت: هر ساله بیش از 150 هنر جو در کارگاه ها و تعاونی ها میراث فرهنگی تعلیم و آموزش می بینند و توجه ویژه ای در آموزش های تکمیلی صدف و صنایع دستی دریایی وجود دارد و چندین کارگاه در بحث تولید صنایع دستی دریایی وجود دارد که مهمترین آن کارگاه هنرمندان ضایعه نخایی هرمزگان است که با صدف های بی خان آثار فاخری را تولید می کنند.

صنایع دستی دریایی زمینه ای برای اشتغال ساحل نشینان

وی با تاکید بر اینکه هرمزگان پیشگام در حوزه صنایع دستی دریایی است، عنوان کرد: صنایع دستی دریایی یکی از پر مخاطب ترین صنایع دستی هم در داخل و هم خارج کشور است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان افزود: صنایع دستی دریایی علاوه بر تامین بازار های داخل کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه نیز صادر می شود.

مختاری با بیان اینکه با غرفه هایی که در زیر مجموعه اداره کل میراث و فرهنگی هستند و محصولات چینی می فروشند برخورد جدی می شود، اظهار کرد: صنایع دستی چینی ممکن است در کل کشور وجود داشته باشد ولی تاکید موکد میراث فرهنگی کشور عدم استفاده از صنایع دستی چینی در نمایشگاه ها و غرفه های صنایع دستی است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته دو میلیون و 200 هزار دلار صادرات صنایع دستی هرمزگان بوده است، خاطر نشان کرد: در بحث تعالی هنر صنایع دستی به عنوان ایرانی ترین کالای ایرانی تا پایان سال 1397 تصویب شهر ملی حصیر بافی در میناب و گلابتون دوزی در بندرلنگه را خواهیم داشت؛ همچنین اولین بازارچه صنایع دستی دائم در نوار ساحل بندرعباس افتتاح می شود.

انتهای پیام/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ