به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر علی ربانی، رئیس سی‌امین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان و شانزدهمین همایش پرستاری کودکان اظهار داشت: امسال طبق معمول شانزدهمین کنگره پرستاری کودکان همزمان با سی‌امین همایش بیماری‌های کودکان برگزار می‌شود و همزمان با همایش کودکان در سالن‌های مرکز طبی موضوعات مرتبط با اطفال به صورت پنل برپاخواهد شد.

وی گفت: دانشگـــــاه علوم پزشکی تهران به عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزشی طب کودکان در میان دانشگاه‌های کشور افتخار دارد هر سال میزبان متخصصین و فوق تخصص های بیماری‌های کودکان ، گرایش‌های مختلف جراحی های کودکان پزشکان عمومی، رشته های تخصصی و فوق تخصصی مرتبط با اطفال، رادیولوژی کودکان، پزشکی اجتماعی و محققین رشته‌های مختلف علوم پایه ( ژنتیک، بیوشیمی ، سلول های بنیادی، ایمونولوژی و…) و سایر رشته های مرتبط با کودک سالم و بیمار باشد.

رئیس سی‌امین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان و شانزدهمین همایش پرستاری کودکان ادامه داد: پس از موفقیت در ارتقاء سلامت کودکان در کشور و کاهش مرگ و میر کودکان، کنترل بیماری‌های اسهالی و تنفســـی، در چند سال اخیر محور موضوعات مورد توجه برگزارکنندگان بوده است. همچنین با توجه به اعتقاد بر لزوم همکاری بخش‌های مختلف پزشکی در همایش‌های علمی این همایش طی چهارده سال گذشته در دو بخش پزشکی و پرستاری برگزار شده است تا همکاران گروه پرستاری نیز فرصت بازآموزی دانش در زمینه طب کودکان و فرصت تبادل تجربیات علمی با یکدیگر و با همکاران پزشک را داشته باشند.

وی گفت:طی نه سال گذشته نیز با باور نقش کلیدی محققین جوان و دانشجویان گروه‌های پزشکی در ارتقاء علمی کشور، بخشی با عنوان همایش محققین جوان طب کودکان با همکاری کانون استعدادهای درخشان و مرکز پژوهش های دانشجوئی دانشگاه علوم پزشکی تهران به این همایش افزوده شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.

ربانی در ادامه به غربالگری متابولیک نوزادان در مرکز طبی کودکان اشاره کرد و بیان داشت:آغاز غربالگری نوزادان در آزمایشگاه متابولیک مرکز طبی کودکان وابسته به مرکز تحقیقات رشد وتکامل است و این آزمایشگاه بیماری‌های ارثی و مادرزادی را غربالگری می‌کند.

وی ادامه داد: اگر ما در روزهای اول این بیماری‌ها را تشخیص دهیم از ضایعات آنها جلوگیری می‌شود و تا به حال این غربالگری‌ها را در کشور نداشتیم که خوشبختانه اکنون حدود ۳۲ بیماری در این مرکز غربالگری می‌شود.

رئیس سی‌امین همایش بین المللی بیماری‌های کودکان و شانزدهمین همایش پرستاری کودکان یادآورشد: این طرح به‌صورت پایلوت در مرکز طبی بیمارستان امام خمینی انجام می‌شود و امیدواریم این برنامه در کل کشور اجرایی شود.

گفتنی است؛ سی‌امین همایش بین المللی بیماری‌های کودکان و شانزدهمین همایش پرستاری کودکان از ۲۶ تا ۲۹ مهر سال جاری به مدت ۴ روز در مجتمع سالن های مرکز طبی کودکان و مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.