اختلاف دولت و مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان


نمایندگان مجلس در قانون بودجه سال 97 مقرر کردند که حقوق کارکنان در سال جاری حداکثر 20 درصد افزایش یابد، اما مصوبه مجلس در این زمینه اختلافاتی بین قوای مجریه و مقننه ایجاد کرده است.

خبرگزاری تسنیم: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه علنی پارلمان استفساریه بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور را تصویب کردند که براساس آن مقرر شد پایین‌ترین حقوق کارمندان دولت در سالجاری ۲۰ درصد افزایش ‎یابد که از این طریق اختلاف بین دولت و مجلس درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در سالجاری حل و فصل شد.

هیئت دولت در جلسه روز چهارشنبه (۵ اردیبهشت ۹۷) مصوب کرد که حقوق مقامات، مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره و رؤسای دستگاه‌های اجرایی، استانداران، شهرداران مراکز استان‌ها و اعضای شورا‌های اسلامی شهر مراکز استان­‌ها، در سالجاری افزایش نیابد، از طرفی مقرر شد که حقوق دیگر کارکنان دولت نیز به تناسب حقوقی که سال قبل (سال ۹۶) دریافت می‌­کردند، به صورت پلکانی بین ۶ تا ۱۲ درصد افزایش یابد که این مصوبه اختلافاتی بین دولت و مجلس ایجاد کرد.

ماجرای اختلاف دولت و مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان در ۱۰ بند

۱- تکلیف مجلس به دولت برای افزایش حقوق کارمندان در سال جاری تا سقف ۲۰ درصد

۲-مصوبه هیئت دولت برای افزایش حقوق کارمندان در سال جاری بین ۶ تا ۱۲ درصد

۳- مخالفت نمایندگان مجلس با مصوبه دولت مبنی بر افزایش ۶ تا ۱۲ درصدی حقوق کارمندان در سال جاری

۴- درخواست نمایندگان مجلس از لاریجانی برای اعلام تخلف دولت در افزایش میزان حقوق کارمندان در سال ۹۷،

۵- ارجاع موضوع مصوبه دولت به هیئت تطبیق مصوبات مجلس با قوانین برای بررسی

۶- بررسی مصوبه دولت درباره افزایش حقوق کارمندان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

۷- تهیه استفساریه از مصوبه مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان طبق قانون بودجه ۹۷،

۸- تصویب کلیات دو فوریت استفساریه مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان در صحن پارلمان

۹- تصویب استفساریه مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان در کمیسیون برنامه و بودجه

۱۰- تصویب جزئیات استفساریه مجلس درباره افزایش حقوق کارمندان در صحن پارلمان

موضوع استفساریه مجلس درباره میزان افزایش حقوق کارمندان چه بود؟

در متن موضوع استفساریه مجلس درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۷ این طور سؤال شده که آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف. تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور که طبقات پایین‌تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند، میزان افزایش پایین‌ترین طبقه ۲۰ درصد و بالاترین طبقه یک درصد است؟ که پاسخ به آن مثبت بوده که در نهایت با مصوبه مجلس اختلاف بین دولت و مجلس درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۷ رفع شده است.

استفساریه چیست؟

هرگاه برداشت‌ها و تفاسیر متفاوت و بعضاً متناقضی از قوانین مصوب مجلس از سوی دولت صورت گیرد، به آن استفساریه گفته می‌شود که در آن پرسش می‌شود که آیا موضوعی که درباره آن برداشت‌های متفاوتی بین دولت و مجلس صورت گرفته درست بوده است یا خیر.

این مصوبه به شورای نگهبان ارسال شده که در صورت تأیید این شورا و ارجاع آن به مجلس و سپس به دولت، این مصوبه از سوی دولت لازم‌الاجراست و حقوق کارمندان ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.
تبليغ
تبليغ