گزارش تسنیم| نگاه سیاستمداران کُرد عراقی به اولین انتخابات پسا رفراندوم


انتخابات پارلمانی عراق در شرایطی برگزار شد که احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان با اهمیت و حساسیت ویژه ای تبلیغات انتخاباتی را پشت سر گذاشتند و از هر وسیله و ابزاری برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات و افزایش جایگاه سیاسی خود استفاده کردند.

تبليغ

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم، این انتخابات از دو منظر برای اقلیم کردستان حائز اهمیت است. نخست آنکه اولین انتخابات پس از رفراندوم شکست خورده مسعود بارزانی است و اکراد عراقی به این نتیجه رسیده‌اند که در چارچوب عراقی متحد می‌توانند حقوق پیش بینی شده خود در قانون اساسی این کشور را از طرق مسالمت آمیز و بر مبنای تفاهم و وفاق سیاسی پیگیری کنند. دوم آنکه این انتخابات در غیاب چهره‌های شاخص و کاریزمای کردستان عراق برگزار شده است. جلال طالبانی رئیس جمهوری سابق عراق و نوشیروان مصطفی رهبر جنبش تغییر با مرگ خویش عرصه را به کسان دیگری واگذار کرده‌اند که هیچ گاه در حد و اندازه‌های آنان توان فعالیت و مانور سیاسی – اجتماعی نداشته و مسعود بارزانی رئیس مستعفی اقلیم کردستان هم متاثر از شکست رفراندوم در تبلیغات انتخاباتی پارلمان عراق بر خلاف دوره‌های گذشته شرکت نکرد.

با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در مناطق مختلف اقلیم کردستان، سیاستمداران و مسئولین این منطقه در اظهارنظرهایی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

دفاع نچیروان بارزانی از توافق سیاسی در عراق

نخست وزیر حکومت محلی اقلیم کردستان با حضور در یکی از مراکز اخذ رای در اربیل اعلام کرد که حکومت آینده عراق بدون توافق سیاسی موفق نخواهد شد. وی گفت: امروز روزی تاریخی است و امیدواریم که مردم کرد در این انتخابات شرکت گسترده ای داشته باشند زیرا برای آینده اقلیم کردستان و عراق از اهمیت زیادی برخوردار است. بارزانی حق کردها را برای در اختیار گرفتن مناصب عالی در حکومت آتی عراق محفوظ دانست. این شخصیت سیاسی کردستان عراق همچنین بر لزوم وحدت سیاسی کردها در بغداد تاکید کرد.

تاکید دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان عراق بر تشکیل فراکسیون متحد کردستانی

صلاح الدین بهاالدین دبیرکل اتحاد اسلامی کردستان عراق اعلام کرد ما نیازمند اقدام دسته جمعی در جهت رسیدن به حقوق خود هستیم. وی با اشاره به وحدت عراقی‌ها در مقابله با برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان گفت: کردها هم نیازمند وحدت سیاسی خود در آینده عراق هستند.

رای مردم تعیین کننده است

رهبر جنبش تغییر اعلام کرد: رای مردم و شمار کرسی‌های احزاب و جریان‌های سیاسی، به تمام کشمکش‌های اخیر در خصوص انتخابات پایان می‌دهد. عمر سید علی گفت: تصمیم‌گیری‌های مهم به زمان بعد از انتخابات موکول می شود. رهبر جنبش تغییر اعلام کرد که تنها نتایج انتخابات است که جایگاه احزاب را تعیین می کند و اینکه گفته می شود نیروی نظامی تاثیرگذار است، فاقد وجاهت است.

اظهارات فرزند جلال طالبانی

معاون نخست وزیر حکومت محلی اقلیم کردستان عراق با حضور در یکی از مراکز اخذ رای در شهر سلیمانیه در انتخابات پارلمانی عراق شرکت کرد. قباد طالبانی گفت: می توان با اجرای قانون اساسی عراق، جایگاه خود را در عراق تحکیم بخشیم. وی انتخابات را روز تاریخی برای کردها دانست و از جریان‌های سیاسی کردستان هم درخواست کرد با تشکیل یک فراکسیون متحد کردی به استقبال پارلمان جدید عراق بروند. وی با انتشار پیامی گفت: "پدرم، روحت شاد، مطمئن باشید که راه شما را هیچ گاه فراموش نخواهم کرد".

امیر جماعت اسلامی از کارت کردها در بغداد گفت

علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان عراق از تمام جریان‌های سیاسی کردی خواست به صورت متحد در آینده سیاسی عراق شرکت داشته باشند. وی گفت: اختلافات سیاسی سبب شده است که زیان بیشتری به منافع ما در عراق وارد شود. علی باپیر در عین حال هشدار داد که هیچ حزبی از اقلیم کردستان به تنهایی توان تصمیم گیری درباره آینده سیاسی کردها در عراق را ندارد.

فرزند بارزانی به آینده خوشبین است

مسرور بارزانی مشاور امنیت محلی اقلیم کردستان عراق در انتخابات پارلمانی عراق شرکت کرد. وی گفت: امیدواریم پروسه سیاسی در عراق موفقیت آمیز باشد تا مسائل و مشکلات مرتفع شود. بارزانی گفت: امیدواریم که آرای بیشتری کسب کنیم تا بتوانیم مدافعی برای حقوق کردها در عراق باشیم.

اهمیت بین المللی انتخابات عراق

برهم صالح رئیس ائتلاف برای دموکراسی و عدالت اقلیم کردستان گفت: یک ماه است که ما با مردم سخن می‌گوییم و آنها امروز با رای خود، آینده را تعیین خواهند کرد. وی تاکید کرد که این انتخابات، آینده مردم را در عراق تعیین خواهد کرد. نخست وزیر سابق اقلیم کردستان عراق همچنین گفت: برگزاری انتخابات در عراق دارای جایگاه مهمی در عرصه بین المللی است.

کردها از حکومت اکثریت سیاسی حمایت نمی‌کنند

معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد که کردها موافق حکومت اکثریت سیاسی نیستند و لازم است توافق همچنان مبنای تشکیل حکومت در عراق باشد. کوسرت رسول علی شرکت اکراد در مناطق مورد منازعه را ضامن اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق دانست. وی گفت: عراق به تمام قومیت ها و مذاهب آن تعلق دارد، ما هم حق خود می‌دانیم که در آینده کشور و عملی شدن درخواست‌هایمان نقش موثری داشته باشیم.

هوشیار زیباری و یک توصیه به کردها

وزیر امور خارجه سابق عراق گفت: لازم است نمایندگان کرد در پارلمان عراق از گذشته عبرت بگیرند. هوشیار زیباری انتخابات را یک روز تاریخی برای تعیین نمایندگان کردها در پارلمان آتی عراق توصیف کرد.

زیباری گفت: ما باید با عبرت از گذشته تلاش کنیم با تشکیل حکومتی ایده آل، درخواست های خود را اجرایی کنیم.

ضربه رفراندوم به توافق سیاسی در عراق

نایب رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که رفراندوم برگزار شده اقلیم کردستان ضربه شدیدی را به توافق سیاسی در عراق وارد کرده است. آرام شیخ محمد که از سهم کردها تکیه بر این پست زده است، گفت: عدم مشخص شدن راهبرد کردها در عراق سبب شده است که روابط با بغداد به چنین وضعیتی برسد. وی گفت: کردها سیاست مشخصی را در تعامل با دولت مرکزی عراق ندارند و همین امر سبب شده است که نمایندگان اقلیم کردستان در پارلمان عراق با مشکلاتی روبرو شوند.

تغییرات مورد نظر شهسوار عبدالواحد

رئیس جریان سیاسی نسل جدید در اقلیم کردستان عراق گفت: انتخابات پارلمانی عراق سبب تغییرات گسترده‌ای در اقلیم کردستان خواهد شد. شهسوار عبدالواحد گفت: سیستم جدید اخذ رای در عراق از تقلب های انتخاباتی در عراق تا حدودی کاسته است.

اگرچه غالب سیاستمداران کرد در اظهارنظرهای انتخاباتی خود بر وحدت سیاسی کردها و تشکیل یک فراکسیون واحد کردستانی در پارلمان آتی عراق تاکید کردند اما باید منتظر ماند با اعلام نتایج این انتخابات، اختلافات سیاسی احزاب و جریان‌های کردی و انحصارطلبی دو حزب حاکم اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق اجازه تحقق چنین هدفی را به کردها خواهد داد یا نه؟

انتهای پیام/.تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ