عکس های تلخ از عروسی دختران نوجوان | ازدواج دختر بچه ها با سن کم


عکس های تلخ از عروسی دختران نوجوان | ازدواج دختر بچه ها دخترانی که هنوز در سنین نوجوانی هستند اما باید به خانه بخت بروند و با مردی زندگی کنند که هیچ احساس و شناختی ازآن ندارند. آمار قطعی درباره تعداد دخترانی که زیر سن قانونی ازدواج میکنند وجود ندارد. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اعلام کرد حداقل 17 درصد از دختران گرجستان قبل از...

تبليغ

عکس های تلخ از عروسی دختران نوجوان | ازدواج دختر بچه ها

دخترانی که هنوز در سنین نوجوانی هستند اما باید به خانه بخت بروند و با مردی زندگی کنند که هیچ احساس و شناختی ازآن ندارند.

آمار قطعی درباره تعداد دخترانی که زیر سن قانونی ازدواج میکنند وجود ندارد. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اعلام کرد حداقل 17 درصد از دختران گرجستان قبل از 18 سالگی ازدواج می کنند که سن قانونی ازدواج است. اما انچه پیگیری این موارد نقض قانون را دشوار میکند.

این است که خانواده‌ها قانون را دور میزنند. آن‌ها ثبت ازدواج را سالها به تعویق می اندازند. مراسم ازدواج را در مساجد یا کلیساهای روستایی برگزار می کنند و زوج را ازنظر فرهنگی و مذهبی زن و شوهر درنظر میگیرند.

عروس 17 ساله در منطقه /کاختی/ که منتظر داماد است. او و همسر 22 ساله‌اش یک ماه قبل در مراسم خواستگاری دیدار کردند و همان روز تاریخ کراسم نامزدی مشخص شد. عکاس و روزنامه‌ نگاری به نام دارو سولاکاوری در گرجستان بزرگ‌شده و به یاد دارد که یکی از همکلاسی‌هایش در 12 سالگی ازدواج کرد. او می گوید حس بدی داشتم. احساس میکردم اینکار درست نیست اما نمیدانستم چرا.

زمانی که سولاکاوری برای تحقیق درباره مسائل زنان به گرجستان بازگشت، این حس غریب نیز در او زنده شد. همکلاسی‌اش رابه یاد آورد و شروع به پرس‌وجو درباره ازدواج کودکان کرد. اندکی بعد، به یک مراسم عروسی در روستایی کوچک دعوت شد. در پایان جشن، عروس کوچک شروع به گریه کرد.

همکلاسی‌ های عروس

سولاکاوری گفت: /بیان احساسش خیلی دشوار بود. ناراحت بود یا خوشحال؟ بنظر من بسیار سردرگم بود./ یونیسف ازدواج کودکان را /نقض اساسی حقوق بشر/ می‌نامد و گرجستان بالاترین آمار را در اروپا دارد. این سنتی است که قرن‌ها قدمت دارد و مختص به یک منطقه یا مذهب خاص نمی شود. بااینکه دلایل ازدواج زیر سن قانونی روستا به روستا متفاوت است، اما چند مورد مشترک میانشان وجوددارد.

دامادها تقریبا همیشه مسن‌تر هستند و مدرسه را تمام کرده و به سن قانونی ازدواج رسیده‌اند. طبق معمولً مادر داماد است که برای پسرش عروس انتخاب می کند، اما سولاکاوری با زوج‌هایی ملاقات کرد که از طریق دوستان مدرسه یا در فضاهای مجازی آشنا شده بودند. بااینکه دختران الزاماً مجبور به ازدواج نمیشوند، اما فشارهای فرهنگی بسیار زیاد است.

سولاکاوری میگوید: /دخترها معمول با جریان رایج محل زندگی‌شان همراه میشوند. چون مادر و مادربزرگشان در سن خیلی پایین ازدواج کردند، آن‌ها نیز همین کار را می کنند. بنابر این تصور میکنند شیوه زندگی این‌گونه است./

افرادی که در عکس‌های سولاکاوری دیده میشوند، آذری‌های گرجستان و اعضای یک اقلیت قومی و مذهبی هستند. /لیلا/ یکی از عروس‌هایی بود که سولاکاوری با او ملاقات کرد. در زمان ازدواج 12 سال داشت و اکنون با خانواده شوهرش زندگی میکرد. دیدار با او در خاطر سولاکاوری ماند زیرا لیلا در نخستین دیدارشان بسیار آسان و بی‌پرده سخن گفت. او آرزوهای زیادی برای آینده‌اش داشت و میخواست متخصص مد شود.

می خواست درسش را ادامه دهد و کارهای زیادی انجام دهد. یکسال بعد سولاکاوری دوباره به سراغ لیلا رفت. اما اینبار همه ی‌چیز متفاوت بود. لیلا در سن 13 سالگی به یک‌خانه دار تبدیل‌شده بود. دیگر به مدرسه نمی‌رفت و تقریبا همه ی آرزوهایی که در ذهن داشت خاتمه یافته بود./

پسرهای نوجوان در حال تماشای جشن عروسی

ترک مدرسه تنها چیزی نیست که برای همیشه بر او تأثیر می گذارد. در گرجستان آموزش مسائل جنسی تقریبا وجود ندارد و سولاکاوری می گوید برخی دختران تا روز عروسی چیزی از این مسائل نمی دانند. یک نظرسنجی درسال 2010 نشان داد.

76.6 درصد زنان متأهل بین 15 تا 19 سال، از روش‌های مدرن پیشگیری از بارداری استفاده نمیکنند. بهمین دلیل عروس‌های جوان خیلی زود پس از ازدواج باردار می شوند که عوارض زیادی برای بدن‌های در حال رشدشان دارد.

همان‌ طور که دوستان و خانواده به دور عروس می‌رقصند، او هدایایش رابه دست دارد و اشک می‌ریزد. سولاکاوری میگوید: /میخواستم به مردم جهان و کشورم نشان دهم که چه اتفاقی دراین مناطق می‌افتد. شاید با اینکار تغییری ایجاد شود./

به گزارش پارس ناز عروس و داماد از روی یک گوسفند قربانی شده رد میشوند که یکی از سنت‌های مراسم عروسی در اینبخش است.

یک خانواده گرجی در طی تابستان دراین خانه زندگی می کنند. اینکار در بین کشاورزان منطقه رایج است. این خانه‌ها بیش از صدسال قدمت دارند.

/ماری/ پانزده‌ساله در منطقه /آجارا/ زندگی می کند. اکثر دختران هم سن و سال او مدرسه را ترک می کنند تا ازدواج کنند. مادربزرگ ماری: این سنتی است که باید نسل به نسل ادامه یابد.

معاشرت روستاییان میان مناطق مختلف

شنای کودک در /دریاچه سبز/ منطقه آجارا

کودکان روستایی در منطقه آجارا

/سالی/ سیزده سال دارد و هنوز ازدواج نکرده. مادربزرگش گفت خطر و مشکلی در ازدواج زود نمیبیند.

/مونیکا/ و /لائورا/ دوقلو هستند و زمانی که مادرشان چهارده‌ساله بود بدنیا آمدند.

تاب‌بازی بچه‌ها دریک روز مه‌آلود. دراین منطقه بدلیل ازدواج در سن پایین، ایام کودکی خیلی زود به بزرگ‌سالی تبدیل می شود.

در منطقه آجارا، /تامرو/ چهارده‌ساله در مراسم نامزدی خواهرش می‌رقصد. او می گوید تا مدرسه را تمام نکرده ازدواج نمی کند.

زنان در مراسم جشن نامزدی

منطقه آجارا به منظره زیبای کوهستانی و ازدواج کودکان شهرت دارد.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ