اینستاگرام

بسیاری از چالش های زیست محیطی تهران دماوند را تهدید می کند


دماوند- رییس اداره محیط زیست دماوند گفت: بسیاری از چالش های زیست محیطی تهران، دماوند را تهدید می کند.

تبليغ

به گزارش خبرنگار مهر، عباس میرزاکریمی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص محیط زیست شهرستان دماوند گفت: دماوند دارای اکوسیستم بسیار زیبا و حساس و حائز اهمیت است، که باتوجه به دارا بودن اکوسیستم درجنوب منطقه گرم وخشک و در ارتفاعات سرد وخشک و بسیار شکننده اهمیت فراوانی دارد.

وی افزود: دماوند به لحاظ این که در نزدیکی پایتخت قرار دارد، می تواند یکی ازریه های تنفسی تهران باشد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان دماوند گفت: دماوند دارای ۲ اثر طبیعی ملی به نام دریاچه تار و اثرطبیعی ملی غاررودافشان است.

وی گفت: ۹۸ هزار هکتار منطقه شکارممنوع که جهت صیانت ازاکوسیستم شهرستان تحت مدیریت سازمان محیط زیست است.

میرزاکریمی به چالش هایی که شهرستان دماوند را تهدید می کند، اشاره کرد و گفت: وجود طبیعت بکر دماوند با توجه به واقع شدن درنزدیکی پایتخت دچار چالش هایی که از پایتخت ارث برده است.

وی افزود: متاسفانه در شهرستان به لحاظ معادن تخریب زیستگاه ها را در حد غیر قابل قبول داشته ایم و در حال تحمل هستیم، این اقدامات قطعا تبعات منفی دارد، وجود ریزگردها در آینده یکی از تبعات این اقدام است، دماوند یک قطب کشاورزی و گردشگری است، اگر از آن صیانت نشود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان دماوند با بیان این که در چند سال گذشته از اعتبار شهرستانی در اداره منابع طبیعی شهرستان حدود ۲/۵ میلیارد هزینه جلوگیری از فرسایش خاک کپه کاری و گاویون بندی می کردند، تا از محیط زیست صیانت شود، گفت: طبیعت سرمایه ملی است، ولی متاسفانه با سوء استفاده از قانون صنایع و معادن مجوز صادر می شود، که سنگ لاشه برای ایجاد شغل استخراج کنند، ولی ما باید در شهرستان دماوند به سمت ایجاد قطب گردشگری و کشاورزی برویم و از این طریق شغل ایجاد کنیم.

میرزاکریمی ادامه داد: ارزش داشته هایمان را بدانیم، ارزش اقتصادی محیط زیست را حفظ کنیم، برای مثال دریاچه اورمیه را باچه بهایی از دست دادیم و الان چقدر باید هزینه کردتا دوباره احیا شود، اکو سیستم محیط زیست وارزش اقتصادی آن را باید لحاظ کرد، متاسفانه یک میلیارد تومان ارزش طبیعت را ازدست خواهیم داد، تا ۱۰۰ هزار تومان برداشت کنیم.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ