کوچ پرندگان به زیستگاه های شمال خوزستان


دزفول - ایرنا - با شروع فصل پائیز، کوچ پرندگان از مناطق سردسیر از جمله سیبری در روسیه به زیستگاه های شمال استان خوزستان آغاز شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: مهاجرت پرندگان به سمت تالاب ها ، آبگیرها و رودخانه های منطقه شمال خوزستان آغاز شده است و تا اواسط آبان ادامه دارد.
فرهاد قلی نژاد گونه های مختلف پرندگان مهاجر را شامل انواع مرغابی ،غاز، پرندگان شکاری شامل باکلان(قره قاز)،انواع اردک،کشیم عنوان کرد و گفت: تعدادی از این پرندگان در مسیر کوچ در حاشیه رودخانه دز و نیز تالاب ها و میکروتالاب های شمال خوزستان توقف و سپس به تالاب های شادگان، هورالعظیم و دیگر آب های گرم جنوب استان مهاجرت می کنند.
وی بیان داشت: گونه های مختلف از پرندگان مهاجر نیز تا پایان فصل سرما در زیستگاه های شمال خوزستان بسر برده و زاد و ولد می کنند.
پرندگان مهاجر در زیستگاه های حاشیه رودخانه دز، بالارود در اندیمشک، دریاچه سد دز ، تالاب ها و میکروتالاب های حاجات، باقر ،میانرود و زاویه ها و عباس آباد دزفول فصل پائیز و زمستان را سپری می کنند و فروردین ماه به مناطق سردسیر بازمی گردند.
برخی از این پرندگان همه ساله با پیمودن هزاران کیلومتر از مناطقی چون سیبری برای زمستان گذرانی به منطقه شمال خوزستان می آیند.
شمال خوزستان با وجود تالاب ها ، آبگیرها و نیز رودخانه هایی چون دز ، کرخه و شاوور محل زیست گونه های مختلف جانوری بومی و مهاجر است.
جنگل های حاشیه رودخانه دز از سال 1340 پس از یافتن باقی مانده گونه جانوری گوزن زرد ایرانی ابتدا به عنوان پارک وحش و سپس به عنوان پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده با مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست درآمد.
جنگل دز زیستگاه اصلی گونه های جانوری بسیاری چون گوزن زرد ایرانی ، انواع پرندگان نظیر بلبل خرما ، لیکو و دراج و نیز پستاندارانی چون رودک عسل خوار و گربه جنگلی است.
6068 / 6037
خبرنگار: محمدعلی فریدپناه ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی


تبليغ
تبليغ