متأسفانه در زمینه توزیع مشکل داریم


متأسفانه در زمینه توزیع مشکل داریم

رئیس جمهور گفت: متاسفانه در توزیع مشکل داریم؛ ما باید یک پایش و نظارت مستمر بر واردات، تولید و صادرات داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی در ادامه سخنان خود در هیات دولت شرایط کشور را در زمینه تولید قابل قبول خواند و تصریح کرد: ماه‌های اول در بخش صادرات شرایط ما مشکل بوده است، اما اکنون به سمت شرایط عادی درحال حرکت هستیم، در واردات نیز اشکالاتی داریم که باید رفع کنیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نباید بگذاریم که تاجری جنسی را وارد کند و به گمرک بیاورد و چندین روز به دنبال بهانه جویی باشد تا بار در گمرک بماند و قیمت بازار را بالا ببرد و بعد ترخیص کند؛ گمرک و وزارت دارایی نباید اجازه دهند.
آقای روحانی گفت: ما متاسفانه در توزیع مشکل داریم، در شرایط تحریمی، توزیع گاهی اوقات معادل تامین کالاست به این معنا که کالا به اندازه کافی تولید یا وارد می‌شود، اما باز هم قیمت بالا می‌رود، معلوم است که ما در سیستم توزیع مشکل داریم.
رئیس جمهور افزود: من از اول دولت دوازدهم اصرار کردم که در شرایط تحریمی ما نیاز به وزیر مستقل بازرگانی داریم که ۲۴ ساعت کارش توزیع باشد و به دنبال تامین و توزیع درست اجناس باشد، حالا به هر حال نشد، ولی اینکه این کار نشد مردم و کشور ضرر کردند چراکه در صورت وجود وزیر بازرگانی حتما وضع بازار ما از شرایط فعلی بهتر بود.
آقای روحانی گفت: امروز در دولت گفتم که معاون اول رئیس جمهور بیشترین وقت خود را در زمینه حل مشکل توزیع و همچنین هماهنگی‌های لازم در این زمینه بگذارد چراکه مردم ما امروز دچار گرفتاری هستند.
رئیس جمهور افزود: کالایی به اندازه کافی و یا مازاد، تولید می‌شود و بحث صادرکردن یا نکردن آن مطرح است، اما همزمان این کالا در بازار گران می‌شود، ناجوانمردی‌ها و توطئه‌هایی هم هست و برخی به دنبال سودجویی هستند.


آقای روحانی گفت: ما سالهاست از دلالان، رانت، دادگاه‌های علنی و مخفی نام می‌بریم، اما مشکل حل نمی‌شود چراکه ما به دنبال راه حل اساسی نرفتیم؛ راه حل اساسی پایش مستمر است.
رئیس جمهور تصریح کرد: دولت الکترونیک ما در زمینه پایش بازار باید قدرتمند شود و کالا باید از زمان تولید تا زمان مصرف به طور مستمر پایش شود، ما باید تمام مراحل را پایش کنیم و مثلا بدانیم که چه میزان گندم تولید شده و امروز از این سیلو به کجا رفت، کجا تبدیل به آرد شد و به نانوایی‌ها رسید، ما باید کوچکترین اشکال را متوجه بشویم و رد کنیم.
آقای روحانی گفت: تولید داخلی نیز از زمان تولید تا مصرف نهایی باید پایش شود، اگر کالایی در انبار است باید بدانیم کجاست، اگر در کارخانه است باید بدانیم به چه میزان وجود دارد، اگر در انبار مغازه هاست باید بدانیم لذا ما باید یک پایش و نظارت مستمر بر واردات، تولید و صادرات داشته باشیم.
رئیس جمهور افزود: یک وزارتخانه‌ای باید از صبح تا شب کارش انجام پایش دقیق باشد برای اینکه مردم ما دچار مشکل نشوند.
آقای روحانی گفت: امروز به مردم عزیز ایران اعتراف می‌کنم؛ ​ موادغذایی از لحاظ تامین اصل مواد وجود دارد، اما قیمت ناعادلانه، غیرمنصفانه، غلط و نادرست است.
رئیس جمهور افزود: چرا باید مردم در فشار قرار گیرند ما باید پایش و نظارت کنیم، باید تعزیرات حکومتی ما با همه توان در بازار باشد و قوه قضاییه نیز اعلام آمادگی کرده است، بیایند و کمک کنند چراکه همه باید به هم کمک و یاری کنیم.


تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه سیاسی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location