اتوبوس ریلی به اورژانس خواهد آمد/ کمبود 12 هزار نیروی اورژانسی در کشور


اتوبوس ریلی به اورژانس خواهد آمد/ کمبود 12 هزار نیروی اورژانسی در کشور

رئیس اورژانس کشور گفت: ما از نظر منابع انسانی فقیر هستیم و 12 هزار نیروی اورژانس در کشور کمبود داریم.

اتوبوس ریلی به اورژانس خواهد آمد/ کمبود 12 هزار نیروی اورژانسی در کشور

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرحسین کولیوند در نشست خبری ویدیو کنفرانس که به مناسبت فرارسیدن سالروز تاسیس اورژانس به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: پایگاه‌های اورژانس کشور از ۱۹۰۰ به ۳۳۰۰ پایگاه و تعداد آمبولانس‌ها به ۵۷۰۰ آمبولانس رسیده و ۳۳۰ دستگاه موتورلانس داریم و اکنون ۴۵ بالگرد در حال فعالیت در اورژانس هستند، در سال‌های اخیر سرعت خدمت رسانی اورژانس به بیماران و مصدومان بالاتر رفته است. کارهای استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی هم انجام شده و چهل و ششمین پایگاه بالگرد اورژانس خواهد بود و فعالیت خود را آغاز می‌کند.

او ادامه داد: همچنین تربیت نیروی انسانی از تیم‌های عملیات ویژه تا تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه نیز انجام شده است. برای نخستین بار در دانشگاه‌های علوم پزشکی و در رشته فوریت‌های پزشکی از تکنسین‌های خانم پذیرش شد.

آموزش فوریت های پزشکی به دانش آموزان

کولیوند گفت: در سطح مدارس با وزارت آموزش و پرورش قرار گذاشتیم که کلاس درسی برای فوریت‌های پزشکی و خود امداد و دیگر امدادی داشته باشیم. برای حوادث چهارشنبه آخر سال نیز اقداماتی در سال‌های گذشته انجام شد که بسیار موفق بود. ارتقای مهارت‌های تخصصی همکاران اورژانس در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و منجر به افزایش کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی شده است. حضور پرسرعت در حوادث و بلایا یکی از مزیت‌های اورژانس پیش بیمارستانی است که در حال حاضر مردم در این زمینه رضایت مندی دارند.

او اظهار کرد: خدماتی که در دوران شیوع ویروس کرونا ارائه می‌شود نیز وصف ناشدنی است. بسیاری از همکاران اورژانس در این دوران دچار بیماری کرونا شده‌اند. روحیه داوطلبی و جهادی در این ایام به خصوص در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت که برگرفته از روحیه ایثار و شهادت و از جان گذشتگی است که در همه کادر اورژانس کشور وجود دارد و با جان فشانی به خدمت رسانی مشغول هستند. برای سال آینده نیز برنامه‌هایی داریم که از جمله آن می‌توان به تکمیل اورژانس ریلی اشاره کرد.

کولیوند در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره کمبود نیرو در اورژانس گفت: ما از نظر منابع انسانی فقیر هستیم و ۱۲ هزار نیروی اورژانس در کشور کمبود داریم. اما خوشبختانه با همکاری معاونت توسعه وزیر و نگاه ویژه وزیر بهداشت در هر دوره استخدامی وزارت بهداشت تعدای نیرو در اورژانس جذب شده اند از طرفی تربیت نیروی انسانی در دستور کار است.

جزییات برنامه اورژانس بانوان در کشور

رئیس اورژانس کشور درباره اورژانس بانوان اظهار کرد: یکی از کار‌هایی که به جد آن را پیگیری می‌کردیم، اورژانس بانوان بود در همه دنیا یکی از تکنسین‌های آمبولانس خانم است و در تهران ۱۰ پایگاه با اورژانس بانوان راه اندازی کردیم و از همکاران پرستار کمک گرفتیم و این همکاران در قالب تیم عملیات ویژه بیماران آغاز به کار کردند.

او ادامه داد: یکی از مشکلاتمان این بود که اگر خانم‌ها در حمام یا استخر نیازمند امدادرسانی بودند، نیروی خانم در اورژانس نداشتیم که به بانوان امدادرسانی کند و ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به فوریت‌های پزشکی خانم اختصاص پیدا کرد و بسیاری از خانم‌های که دچار سکته قلبی شده بودند نوار قلب گرفتن نیروی آقا برایشان سخت بود و خوشبختانه به تدریج تکنسین‌های خانم در ناوگان اورژانس خدمت رسانی خواهد کرد.

آموزش ۷ هزار همیار اورژانس

کولیوند درباره طرح همیار اورژانس بیان کرد: ما دو مدل همیار اورژانس داریم؛ مدل اول همکاران گروه پزشکی شامل پزشکان،‌ تکنسین‌های بیهوشی و پرستاران و... هستند و ما جان بگ هایی تحویل این گروه ها می دهیم و این گروه ها مانند تکنسین های اورژانس هستند اما در سایر رشته ها که به اورژانس مرتبط نیستند ما آموزش های لازم را می دهیم تا در حوادث و سوانح به کمک ما بیایند.

او ادامه داد: تاکنون ۷ هزار نفر آموزش دیده داریم و ۸۵ درصد آموزش‌ها مجازی است و درخواست‌ها برای همکاری با اورژانس به شکل همیار اورژانس ادامه دارد.

در حال تکمیل/تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location