واکنش نوری المالکی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق


واکنش نوری المالکی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق

رئیس ائتلاف پارلمان دولت قانون با انتشار توییتی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق واکنش نشان داد.

خبرگزاری مهر: نوری المالکی رئیس ائتلاف پارلمانی دولت قانون با انتشار توییتی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق واکنش نشان داد.

وی نوشت: انحلال مجلس عراق شامل دو مرحله است؛ مرحله اول مربوط به طرف هایی است که حق درخواست انحلال را دارند و مرحله دوم طرف هایی هستند که تصمیم انحلال در دست آنها قرار دارد. انحلال پارلمان با رای اعضای پارلمان محقق می شود و هیچ طرفی اختیار انحلال مجلس بدون موافقت خود مجلس را ندارد. نخست وزیر و رئیس جمهوری تنها حق درخواست انحلال را دارند. همچنانکه یک سوم اعضای مجلس نمایندگان نیز می توانند درخواست انحلال پارلمان را بدهند؛ اما در هر دو حالت، تنها با تصویب مجلس مبنی بر انحلال خود است که این اتفاق با رای اکثریت مطلق اعضا صورت می پذیرد.

واکنش نوری المالکی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق

گفتی است که محمد الحلبوسی در توییتی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان با حضور «برهم صالح» رئیس جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر برای بحث و بررسی درباره زمان برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان عراق شده بود. جمعه شب الکاظمی زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد.

استقبال حکیم و النصر از تعیین زمان برگزاری انتخابات عراق/ اظهارنظر مالکی درباره انحلال پارلمان

عمار حکیم نسبت به اعلام زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی نخست وزیر عراق واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر رسانه‌ای جریان حکمت ملی عراق، عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و رهبر ائتلاف عراقیون در واکنش به اعلام زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اظهار کرد: تعیین موعد اجرای انتخابات از جانب نخست وزیر گامی موفق و در مسیر صحیح و نشانه جدیت دولت در عمل به وعده‌هایش است.

وی ادامه داد: از نهادهای قانون‌گذار می‌خواهیم که در کمک به دولت، روند تصویب قانونی شایسته برای انتخابات را تسریع بخشند که ضامن اجرای شفاف و عادلانه انتخابات و بیانگر اراده ملت به دور از فشارها و سیاسی کاری‌ها باشد.

همچنین ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی امروز از تعیین موعد انتخابات زودهنگام استقبال کرد و گفت: اعتبار نظام سیاسی به روند انتخاباتی آینده بستگی دارد.

در بیانیه ائتلاف النصر آمده است: ما از تعیین ژوئن ۲۰۲۱ برای موعد انتخابات استقبال می‌کنیم و امیدواریم تمام موسسات و گروه‌های سیاسی برای برداشتن موانع در قانون انتخابات و عملکرد کمیسیون انتخابات و تدابیر دولتی تضمین‌کننده انتخابات شفاف و آزاد همبستگی از خود نشان دهند.

این ائتلاف افزود، اعتبار سیستم سیاسی به طور کل به روند انتخابات آینده، میزان شفافیت و بیانگر اراده و خواست ملت و تشکیل دولت کارآمد بستگی دارد که قادر به ترسیم روندهای خاص در خدمت به ملت و کشور باشد.

مالکی: هیچ طرفی حق انحلال پارلمان بدون موافقت آن را ندارد

همچنین سایت الفرات نیوز گزارش داد، نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: هیچ طرفی صلاحیت انحلال پارلمان را بدون موافقت خود پارلمان ندارد.

مالکی توییت کرد: انحلال پارلمان طی دو مرحله انجام می‌شود اول این‌که تنها طرف‌های خاصه حق درخواست انحلال دارند و دوم این‌که طرفی خاص تصمیم انحلال در دست دارد. رای گیری درباره انحلال در خود پارلمان انجام می‌شود و هیچ طرفی بدون موافقت پارلمان صلاحیت انحلال پارلمان را ندارد.

وی اضافه کرد: نخست وزیر و رئیس‌جمهوری تنها حق درخواست انحلال و نه تصمیم انحلال را دارند و یک سوم اعضای پارلمان هم حق درخواست این مساله را دارند اما در دو حالت انحلال تنها با رای اکثریت مطلق اعضا در خود پارلمان خواهد بود.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ