وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار می‌کنند


وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار می‌کنند

وزیر خارجه ارمنستان از احتمال دیدار با همتای آذربایجانی خود به منظور کاهش تنشها در منطقه ناگورنو-قره باغ خبر...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ظهراب امناتسکانیان» وزیر خارجه ارمنستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «شانت» از احتمال دیدار با «جیحون بایرام اف» وزیر خارجه جدید جمهوری آذربایجان درباره بحران میان دو کشور در ناگورنو-قره باغ خبر داد.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، وی افزود: «ما هنوز هیچ تماس مستقیمی برقرار نکرده‌ایم. مهمترین چیز برای ما تضمین تنش زدایی در مرزها و آمادگی برای فاز بعدی کار است.»

وزیر خارجه ارمنستان تاکید کرد، در این راستا من انتظار دارم با همتای آذربایجانی خود دیدار کنم. ما آماده کار با هرکسی به منظور ادامه مذاکرات هستیم. من مطمئنا امیدوارم که با فردی مثبت و مسئولیت پذیر گفت‌وگو کنم.

تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روز ۱۲ جولای آغاز شد و به تبادل آتش خونین بین نظامیان دو طرف منجر شد و تلفاتی نیز برجا گذاشت. آذربایجان ادعا می‌کند آغازگر این تنش‌ها حملات توپخانه‌ای نظامیان ارمنی به نیروهای این کشور در ناگورنو-قره باغ بوده است.

ارمنستان نیز در مقابل ادعا می‌کند تنش‌ها بعد از تلاش‌های ارتش آذربایجان برای حمله به مواضع ارمنستان افزایش یافته است.

با این وجود، طی یک هفته گذشته دو طرف شرایط در مرزها در نسبتا آرام و پایدار خوانده اند.

نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۸۸ آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی واقع شده و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح بر جا گذاشته است.

انتهای پیام/


تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location