مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است


مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است

کرج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آبفای استان البرز با بیان اینکه متوسط خدمات فاضلاب کشور 50 درصد است ، گفت : این استان با 33 درصدد پوشش خدمات دهی در این بخش، 17 درصد از متوسط کشوری عقب است.

ذوالفقار مهدی زاده روز شنبه در آیین افتتاح دومین تصفیه خانه پساب شهر کرج که توسط شهرداری این کلانشهر اجرا شده، بیان داشت: طی سال های اخیر اقدامات خوبی در بخش فاضلاب استان صورت گرفته و بیشتر انرژی را به سمت سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح های فاضلاب می بریم چون محدودیت سرمایه های ملی داریم .

وی بیان داشت : برای مشارکت بخش خصوصی در بخش فاضلاب در شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد استان البرز هدفگذاری کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آبفای البرز ، طول شبکه فاضلاب احداث شده استان را یک هزارو ۱۰۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: حدود ۷۵ هزار متر مکعب ظرفیت تصفیه پساب در استان داریم که پیش بینی می شود برای سال آینده با وارد مدار شدن مدول دوم تصفیه خانه کرج حدود ۶۰ هزار متر مکعب به این طرفیت اضافه شود.

وی به مزیت های تصفیه خانه فاضلاب شهرداری کرج که امروز در مهرویلای این کلانشهر افتتاح شده ، اشاره کرد و بیان داشت : این طرح به ظرفیت یک هزار متر مکعب دارای ۶ کیلومتر طول شبکه و یک هزار انشعاب است که با هدف رفع معضل زیست محیطی شهری و تامین آب فضای سبز با اعتبار هشت میلیارد تومان توسط سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری کرج اجرا شده است.

وی افزود: این طرح با کیفیت خاصی اجرا شده که جای قدردانی دارد و اولین الگو و نمونه ای است که در کشور اجرا شده است.

۲ میلیارد متر مکعب ظرفیت آبی البرز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز ظرفیت منابع آبی استان را ۲ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: از این میزا حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب آن آب سطحی و ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب زیر زمینی است.

مهدی زاده افزود: به عبارتی ۶۲.۵ درصد از پتانسیل آب استان آب سطحی و ۳۷.۵ درصد آب زیر زمینی است اما میزان مصرفی آب البرز ۲۲ درصد از منابع سطحی و حدود ۷۸ درصد آب زیر زمینی است که باید میزان استفاده از منابع سطحی افزایش یابد.

وی گفت : افت شدید منابع آب زیر زمینی استان سالانه حدود یک متر است که طی ۱۰ سال گذشته عمق بیشتر چاه ها از ۱۷۰ متر به بیش از ۲۷۰ متر رسیده و آبدهی آنها به طور میانگین از ۲۵ تا ۳۰ لیتر در ثانیه به کمتر از ۱۷ لیتر در ثانیه کاهش یافته، از طرفی افت کیفی چاه ها داشته ایم و در برخی از مناطق فردیس عمق چاه ها به ۳۰۰ متر رسیده که تداوم این روند نگران کننده است .

مهدی زاده بیان داشت : رشد زیاد جمعیت استان ناشی از مهاجرت و سرریز جمعیت استان تهران بر مشکلات افزوده که بخشی از راهکار مدیریت عرضه است ، در کشور می گوییم سطح مدیریت عرضه حرکت نکنیم و به سمت مدیریت تقاضا برویم اما در استان البرز به دلیل افت منابع و سرریز جمعیت و مدیریت عرضه و تولید بایستی داشته باشیم و مسوولان کمک کنند که سهم استان از منابع سطحی اخذ شود .

وی تاکید کرد که در کوتاه مدت یعنی یک تا ۲ سال آینده معادل ۳۵ میلیون متر مکعب یعنی ۱۰۰۰ لیتر بر ثانیه باید آب به استان وارد کنیم تا بتوانیم به نحوی البرز را اداره نماییم ،بخشی از فعالیت در حوزه مدیریت تقاضا بوده که باید موضوع صرفه جویی ، تغییر الگوهای مصرف و بازچرخانی منابع آب مورد توجه قرار گیرد.تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location