آب سد بارزو وارد مدار مصرف شیروان شد


آب سد بارزو وارد مدار مصرف شیروان شد

بجنورد-ایرنا- معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: آب سد بارزوی شیروان که در سیل‌ اخیر دچار مشکل شده بود هم اکنون وارد مدار مصرف شده و به همین دلیل مشکل افت فشار آب آشامیدنی شهروندان برطرف شده است.

رضا عطایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ورود سیلاب هفته گذشته به سد بارزوی شهرستان باعث کدورت و کاهش فشار آب شرب شهری شده بود.

وی تعداد منابع آب شهری شیروان را ۱۴ مورد با توان ۲۲۰ لیتر بر ثانیه دانست و گفت: ظرفیت ذخیره مخازن تامین آب این شهر تکمیل بود که بعد از قطع آب سد، منابع آب زیرزمینی وارد مدار شدند.

عطایی افزود: پس از پایین آمدن کدورت آب سد، تصفیه خانه همجوار این سد فعال شده و اینک ۳۰۰ لیتر آب بر ثانیه را تصفیه می کند و از آب منابع زیرزمینی استفاده نمی شود.

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با بیان اینکه پیش از حل شدن مشکل آب سد، ۸۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داشتیم گفت: اینک چاه شیرکوه و روستای پیرشهید واقع در بخش مرکزی از مدار مصرف خارج شده است.

ورود سیلاب چند روز اخیر موجب افزایش کدورت آب سد بارزو شده بود.

هم اینک این شهرستان ۱۵ هزار و ۷۶۰ مشترک روستایی و ۳۸ هزار و ۷۴۷ مشترک شهری آب و فاضلاب دارد.

سد بارزوی شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.

این سد در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.

توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.

سد بارزو در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

شیروان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ