لباس رسمی زوران طراحی می‌شود/ شناسایی 110 بازی بومی محلی در کرمانشاه


لباس رسمی  زوران  طراحی می‌شود/ شناسایی 110 بازی بومی محلی در کرمانشاه

رئیس هیات ورزش روستایی و بومی محلی استان کرمانشاه گفت: در راستای ثبت جهانی زوران بدنبال طراحی لباس رسمی این ورزش بومی هستیم.

بهرام بهروش در مراسمی که توسط هیات بومی محلی در آستانه روز خبرنگار و برای تقدیر از ورزشی نویسان استان در روستای گردشگری شبانکاره روانسر برگزار شد، به تشریح آخرین روند فعالیت های انجام شده برای ثبت جهانی زوران پرداخت و با اشاره به ثبت ملی این ورزش به نام کرمانشاه در سنوات گذشته، اظهار کرد: زوران ورزشی ریشه دار و تاریخی در غرب کشور است و علیرغم اینکه چند استان متقاضی ثبت آن به نام خودشان بودند، چندسال پیش به نام کرمانشاه ثبت ملی شد.

وی تصریح کرد: پس از اینکه این رشته به نام کرمانشاه ثبت ملی شد، از حدود چهارسال پیش برنامه هایی را برای ثبت جهانی آن در دستور کار قرار دادیم.

رئیس هیات بومی محلی استان ترویج و توسعه ورزش زوران را از مقدمات ثبت جهانی شدن آن دانست و افزود: طی سال گذشته در دو مرحله با برگزاری کارگاه های آموزشی به 70 نفر در سطح استان کارت مربیگری و داوری زوران دادیم تا گام هایی را برای ترویج و توسعه این ورزش در شهرستان ها بردارند که نتایج مثبتی هم بدنبال داشت.

وی گام بعدی برای ثبت جهانی زوران را تدوین قوانین و طراحی لباس رسمی برای آن عنوان کرد و گفت: در این رابطه تاکنون کارهایی انجام شده، بگونه ای که در بحث طراحی لباس از همه دانشگاه ها و مراکز فرهنگی استان درخواست کرده ایم تا برای طراحی لباسی که علاوه بر حفظ اصالت این رشته، متناسب با شرایط امروز باشد، ما را یاری دهند.

سرپرست انجمن زوران کشور یکی دیگر از الزمات مهم برای هموار شدن راه ثبت جهانی زوران را احداث گود زوران دانست و افزود: هرچند سال گذشته در این رابطه کارهایی شد و توانستیم اعتباراتی برای احداث یک گود زوران جذب کنیم، اما متاسفانه مشکلاتی پیش روی ما قرار گرفت که نتوانستیم این اقدام را عملی کنیم.

وی با تاکید براینکه امسال برنامه احداث گود زوران در کرمانشاه قطعی خواهد شد، گفت: در حال حاضر شهرستانهای کنگاور، اسلام آبادغرب و کرمانشاه متقاضی احداث این گود زوران هستند که در نهایت یکی از این سه شهرستان را انتخاب خواهیم کرد.

به گفته بهروش احداث گود زوران در کرمانشاه به حدود 30 هزار متر مربع زمین و اعتباری نزدیک به شش میلیارد تومان نیاز دارد.

وی از خیرین ورزش یار استان درخواست کرد تا برای احداث این پروژه ورزشی پای کار بیایند.

رئیس هیات بومی محلی استان در ادامه سخنانش به تشریح بخشی دیگر از اقدامات یکسال اخیر هیات بومی محلی استان پرداخت و افزود: نیمه اول سال گذشته فرصتی پیش آمد تا بتوانیم برنامه ها و جشنواره های بومی محلی خوبی را اجرا کنیم، اما در نیمه دوم سال شهادت سردار بزرگ اسلام شهید سلیمانی که ملت ایران را داغدار کرد باعث شد تا به احترام مقام شامخ این شهید والامقام برنامه های خود را متوقف کنیم.

وی افزود: از اواخر سال گذشته هم شیوع بیماری کرونا و تداوم آن تا به امروز برگزاری تمام برنامه های هیات بومی محلی را لغو کرد و نتوانستیم آنطور که باید در مدت شش ماه اخیر ایفای نقش کنیم.

بهروش در ادامه بااشاره به توسعه زیرساخت های ورزش روستایی در مناطق مختلف استان، اعلام کرد: درحال حاضر نزدیک به 200 خانه ورزش روستایی در سطح استان داریم که علاوه بر اینکه فرصتی مناسب برای توسعه ورزش در روستاها است، می تواند به شناسایی استعدادها در رشته هایی که در این اماکن ورزشی فعال هستند کمک کند تا روی قهرمان پروری از میان آنها کار کنیم.

وی در ادامه به آخرین وضعیت تدوین دائره المعارف بازی های بومی محلی استان هم پرداخت و یادآور شد: ار حدود چهار سال پیش که هیات بومی محلی استان را بدست گرفتم، تلاش کردم تا بتوانم با ثبت بازی های بومی محلی استان به حفظ این میراث های معنوی ارزشمند کمک کنم، در این راستا تدوین دائره المعارف بازی های بومی محلی را آغاز کردیم.

رئیس هیات بومی محلی استان افزود: طی این مدت حدود 110 بازی بومی محلی را در استان شناسایی و در این دائرالمعارف ثبت کردیم.

به گفته این مسئول برنامه ثبت بازی های بومی محلی استان تا شناسایی همه ظرفیت های استان در این بخش ادامه خواهد داشت.

انتهای پیامتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!