شاخص کل بورس 2 میلیون واحدی می‌شود؟


شاخص کل بورس 2 میلیون واحدی می‌شود؟

هفته گذشته شاخص کل بورس کمتر از یک درصد رشد کرد و عملا در جا زد. نزدیک شدن به سقف 2 میلیون واحدی شاخص کل و همینطور کاهش نرخ دلار سبب شد تا روند صعودی بورس متوقف شود.

به گزارش شهرآرانیوز؛ هفته گذشته شاخص کل بورس کمتر از یک درصد رشد کرد و عملا در جا زد. نزدیک شدن به سقف ۲ میلیون واحدی شاخص کل و همینطور کاهش نرخ دلار سبب شد تا روند صعودی بورس متوقف شود، اما هفته آینده چه اتفاقی برای بورس رخ خواهد داد؟
سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه مسیر معاملات بورس تحت تاثیر نرخ ارز در مسیر صعودی خواهد بود، افزود: با توجه به قیمت کنونی ارز و مقایسه آن نسبت به سال گذشته که میانگین نرخ دلار برای شرکت‌ها کمتر از ۱۱ هزار تومان بود بازار همچنان کشش افزایش و ورود نقدینگی‌های سنگین را دارد.

وی اصلاح اخیر شاخص بورس را ناشی از دو عامل دانست و افزود: نخستین عامل مربوط به موج اخیر صعود شاخص بورس بود که حدود دو ماه به طول انجامید و در این مدت هیچگونه اصلاحی به عنوان اصلاح شاخص بورس صورت نگرفت.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: از اسفند سال ۹۷ که بازار سرمایه به صورت ممتد وارد رشد شد، حدود هفت موج صعودی را تجربه کرد که هریک از آن‌ها بین ۴۵ تا ۵۶ روز به طور انجامید و بعد از آن بازار با یک فاز اصلاحی روبرو شد که هر کدام از اصلاح‌های انجام شده بین ۷ تا ۱۲ درصد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار نزدیک به ۶۰ روز بود که در مسیر صعودی قرار گرفته بود و اصلاح چندان زیادی را تجربه نکرد، افزود: در کنار روند صعودی بازار، شرکت‌ها و صنایع کوچک با اصلاح همراه بودند که قیمت برخی از سهام این صنایع در کنار اصلاح ایجاد شده در این صنایع حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافت.

وی با بیان اینکه افت سهام صنایع کوچک در بازار تاثیر چندانی را در روند نزولی شاخص کل ایجاد نکردند، گفت: توقف نماد سهام دولتی به دلیل برگزاری مجامع و بازگشایی آن بعد از چند روز با رشد قیمتی چشمگیر، باعث پوشانده شدن اصلاح و مانع از قرمزپوشی شاخص کل شد.

نصیرزاده با اشاره به اینکه بسیاری از سهام کوچک، متوسط و بزرگ بازار اصلاح را تجربه کردند و اکنون برخی از سهامی که در صندوق‌های ETF قرار گرفتند وارد فاز اصلاح شده‌اند، خاطرنشان کرد: سهامی که اصلاح آن‌ها به پایان رسیده است به زودی به گردونه بازار باز خواهند گشت و سهامی مانند فولاد مبارکه اصفهان که به تازگی وارد فاز اصلاح شده‌اند بعد از اصلاحی موقت دوباره وارد مدار صعودی خواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از قبل پیش‌بینی شده بود که شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد تا دو میلیون واحد اصلاح دارد و میزان عرضه در این بازار افزایش می‌یابد که این اتفاق در بازار رخ داد.

وی با اشاره به اینکه بازار طبق پیش‌بینی‌ها پیش رفت و سهم‌هایی که دوران اصلاحی آن‌ها تکمیل شده به تعادل رسیدند و با افزایش تقاضا همراه شدند، گفت: در مدت دو هفته‌ای که بازار در مسیر اصلاح قرار گرفت، شاهد صف‌های فروش چندان طولانی در بازار نبودیم و صف‌های عرضه شده در بازار با تقاضا همراه بودند، اما در چند روز اخیر تقدم حقوقی‌ها در عرضه بیشتر شده بود در عین حال در مقطع حاضر سهم‌هایی نظیر فولاد مبارکه، ملی صنایع مس، هلدینگ خلیج فارس و از این دست از نماد‌ها همچنان دوره اصلاحی آن‌ها تکمیل نشده است و انتظار می‌رود همچنان شاهد متعادل شدن این نماد‌ها باشیم، اما هنوز برگشت سریع قیمت‌ها نیازمند زمان است.

نصیرزاده افزود: در گروه پالایشی و خودرو با محوریت سهم‌های عرضه شده در صندوق دولتی انتظار یک موج اصلاحی در قیمت‌های فعلی دور از ذهن نخواهد بود.

وی گفت: تا اواخر مهر و اوایل آبان ماه ریسک چندانی بازار را تهدید نمی‌کند، اما بعد از آن ممکن است، معامله گران بازار به دلیل انتخابات آمریکا با نگاه محافظه کارانه‌ای اقدام به معامله در بازار کنند.

روند کلی بورس صعودی و اصلاح رخ داده در معاملات بازار موقتی است، اظهار داشت: عبور شاخص بورس از کانال دو میلیون واحد دور از ذهن نیست، مگر اینکه متغیر‌های کلان کشور با تغییر همراه شود که چین موضوعی در وضعیت کنونی غیرقابل تصور است.
منبع: ایرنا


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!