توسعه شهر زاهدان متناسب با رشد جمعیت آن نیست


توسعه شهر زاهدان متناسب با رشد جمعیت آن نیست

شهردار زاهدان گفت: متوسط رشد جمعیت در کشور، طی 40 سال اخیر، 2.5 برابر بوده، در حالی که جمعیت زاهدان در این مدت، بیش از 6 برابر رشد داشته است؛ با این‌حال، توسعه شهر متناسب با رشد جمعیت آن نیست و در بخش‌های مختلف، ناهمگونی و ناهماهنگی وجود دارد.

توسعه شهر زاهدان متناسب با رشد جمعیت آن نیست

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، عبدالقادر پربار، شهردار زاهدان روز گذشته، دوشنبه 9 تیرماه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه گفت: قرن بیستم را قرن اطلاعات و ارتباطات نامیده بودند، اما قرن 21، عصری است که کیفیت تجهیزات و دامنه ارتباطات بسیار گسترده شد، فناوری به کمک بشر آمد و عصری است که نمی‌توان قدرت بی‌چون‌وچرای اطلاعات و ارتباطات را نادیده گرفت.

وی ادامه داد: شهرداری یک نهاد عمومی است، یعنی دولتی نیست که با بودجه حاصل از فروش نفت، بتواند کاری انجام دهد، بلکه درآمد آن وابسته به عوارضی است که مردم پرداخت می‌کنند، بنابراین بدون مشارکت مردم، هیچ کاری از پیش نمی‌رود.

شهردار زاهدان بیان کرد: هر یک از ما، علاوه بر وظایفی که درون خانواده بر عهده داریم، یک سری وظایف اجتماعی و شهروندی نیز داریم که اگر به‌درستی به این وظایف خود عمل کنیم، جامعه‌ای توسعه یافته‌تر و محیطی بهتر خواهیم داشت.

وی افزود: فعالان اجتماعی از جمله اصحاب رسانه، رسالت سنگین‌تری به نام آگاهی‌بخشی هم بر عهده دارند؛ رسانه‌ها می‌توانند از طریق معرفی شهرداری به مردم، تشویق آنان به پرداخت عوارض شهرنشینی و اهمیت همکاری آنان با مسئولان، ما را در ارائه خدمات بیشتر و باکیفیت‌تر یاری کنند.

پربار اظهار کرد: زاهدان شهر بزرگی است؛ متوسط رشد جمعیت در کشور، طی 40 سال اخیر، 2.5 برابر بوده، در حالی که جمعیت زاهدان در این مدت، بیش از 6 برابر رشد داشته است؛ با این‌حال، توسعه شهر متناسب با رشد جمعیت آن نیست و در بخش‌های مختلف، ناهمگونی و ناهماهنگی وجود دارد.

وی اضافه کرد: در هر شهری که مشارکت مردم پایین باشد، ارائه خدمات نیز نامطلوب خواهد بود؛ اگر مردم عوارض محل سکونت، عوارض عمران شهری، کسب‌وکار و ماشین را به طور مرتب سالانه پرداخت کنند، شهرداری هم در تأمین درآمد به مشکل برنمی‌خورد و می‌تواند پروژه‌های بزرگ را با خیال آسوده اجرا کند.

این مقام مسئول گفت: وضعیت معابر شهر مطلوب نیست، سرانه فضای سبز ما پایین است، خیابان‌ها به دلیل حفاری‌های مختلف وضع خوبی ندارند، اما برای رفع همه این مشکلات، نیاز به تأمین اعتبار داریم. با این‌حال اقدامات خوبی صورت گرفته، به طوری که 150 پروژه در حال اجراست و زاهدان تبدیل به یک کارگاه بزرگ شده است.

وی افزود: اولویت اصلی ما بهسازی معابر است. سال گذشته 2 میلیون مترمربع آسفالت داشتیم، امسال این رقم دو برابر شده و به 4 میلیون مترمربع رسیده است؛ اگر با همین منوال جلو برویم و هر سال سطح آسفالت را دو برابر کنیم، این اطمینان را می‌دهیم که تا سه سال دیگر، کل معابر شهر آسفالت باشد.

شهردار زاهدان با اشاره به اینکه ۶ کارخانه بزرگ آسفالت به صورت همزمان کار تامین قیر مورد نیاز این شهر را تامین می‌کنند، ادامه داد: کل ظرفیت حوزه آسفالت سیستان و بلوچستان در حال استفاده است و از ظرفیت همه کارخانه‌های مربوط به این حوزه در استان استفاده می‌کنیم.

وی اظهار کرد: همچنین ۱۳۰ دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی در سال جدید خریداری شده و بزودی وارد چرخه خدمات شهری زاهدان خواهد شد که این امر باعث ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مردم می‌شود.

پربار با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز شهر زاهدان پایین است، افزود: طی چند سال اخیر رشد مناسبی در حوزه فضای سبز داشته‌ایم اما نیازمند کمک و همیاری مردم در این بخش هستیم. امیدواریم با تحقق شعار «هر خانه، یک درخت» مردم ما را در این امر یاری کنند.

انتهای پیام


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ