افتتاح 1400 میلیارد تومان پروژه برقی و ‌آبی در فارس


افتتاح 1400 میلیارد تومان پروژه برقی و ‌آبی در فارس

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه‌ای فارس اعلام کرد که پنج‌شنبه 12 تیر 4 طرح عمرانی صنایع آب و برق در قالب یک ارتباط ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح می‌شود.

حمیدرضا دهقانی گفت: این طرح‌ها شامل فاز نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن، آبرسانی به شهر سعادت شهر، تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز و نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی لارستان که ارزش این طرح‌ها ۱۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، دهقانی خاطرنشان کرد: معاون آب و فاضلاب وزارت نیرو حین افتتاح و بهره‌برداری از این طرح‌ها در شیراز حضور خواهد داشت.

دهقانی همچنین گفت: همزمان با رشد روزافزون جمعیت و گسترش سایر تاسیسات زیربنایی و توسعه شهری در ۲۵ سال اخیر و احتمال آلودگی و کاهش آب سفره آب‌های زیرزمینی، مطالعات توسعه برداشت آب از دریاچه سد درودزن و تصفیه و انتقال آن برای تامین مصارف آب شهری و صنعتی در دستور کار شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس قرار گرفت.

او گفت: به همین منظور و برای انتقال آب مورد نیاز بخشی از کلانشهر شیراز مطالعه و سپس اجرای خط دوم آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن با استفاده از توان و پتانسیل شرکت‌های داخلی آغاز شد.

دهقانی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح سال ۹۰ آغاز شده است، گفت: این طرح بزرگ شامل خط لوله، ایستگاه پمپاژ، احداث مخازن سه گانه، حفرتونل به طول ۵ کیلومتر، علیرغم مشکلات موجود با جدیت دنبال شد و اکنون فاز اول آن به ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه در آماده افتتاح و بهره برداری است.

او افزود: براساس برآورد روز، این ابر پروژه تاکنون هزینه‌ای بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در برداشته و امید است با تامین اعتبارات مورد نیاز باقی مانده بتواند در اسرع وقت با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد.

دهقانی از ویژگی‌های خاص این خط را ظرفیت بالا و ارتفاعات صعب العبور در بخشی از مسیر عنوان کرد که سبب احداث یک باب ایستگاه پمپاژ در مقیاس بزرگ شده و در بخشی دیگر از مسیر تونلی به طول ۵ کیلومتر با شرایط خاص احداث شده است.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه‌ای فارس همچنین در خصوص طرح آبرسانی به شهر سعادت شهر نیز گفت: فاز نخست طرح آبرسانی به شهرهای سعادت شهر و ارسنجان که از سال ۹۵ آغاز شده و شامل آبرسانی به سعادت شهر است، سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب شرب این شهر را تامین می‌کند.

او با بیان اینکه بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده است، گفت: برای افتتاح فاز دوم این طرح که آبرسانی به ارسنجان است نیاز به ۵۰میلیارد تومان اعتبار داریم که تا پایان امسال و در صورت تامین اعتبار، نهایی و آماده بهره‌برداری خواهد شد.

دهقانی با اشاره به پروژه تصفیه‌خانه شماره ۲ شیراز نیز گفت: با افتتاح این طرح بالغ بر ۱۰۰هزار مترمکعب فاضلاب در طول شبانه روز به ظرفیت این تصفیه خانه اضافه شده و امکان تحت پوشش قرار دادن حدود ۱۸۰ هزار خانوار ساکن در شهر شیراز فراهم می‌شود.

انتهای پیامتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ