چه کسانی مانع دریافت کمک های بین المللی هستند؟


نخستین بار دونالد ترامپ بود که پیشنهاد اسال کمک های بشردوستانه و پزشکی را جهت مبارزه با بیماری کرونا در ایران را مطرح کرد اما مقامات جمهوری اسلامی ایران از آمریکا خواستند بجای ارسال این نوع کمک ها، امکان نقل و انتقال تجهیزات پزشکی و دارو را برای ایران فراهم کند.

تبليغ

به گزارش خبرنگار ایمنا، درحالی که ویروس کرونا روز به روز بیشتر به اپیدمی تبدیل شده و همه کشور را در بر گرفته و مصائب و مشکلات فراوانی را برای ایران ایجاد کرده است، انتظار می رفت کویید ١٩ بتواند برای ایران فرصتی را فراهم کند تا از جامعه بین الملل بخواهد تحریم های ظالمانه آمریکا را در زمان بحرانی شیوع کرونا از میان بردارد. از همین رو دولت آمریکا و همچنین دونالد ترامپ بارها جهت ارسال کمک های پزشکی به ایران اعلام آمادگی کردند اما مقامات جهوری اسلامی شرط پذیرفتن این کمک ها را رفع همه جانبه تحریم ها علیه ایران دانستند. در این میان حسن روحانی، رئیس جمهور نیز ضمن اظهار رضایت از اقدامات ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور، پیشنهاد کمکی آمریکا به ایران را دروغ بزرگ تاریخ نامید و گفت: "نکته‌ای که می‌خواهم به آن تأکید کنم این است که کرونا نباید تبدیل به سلاح و اسلحه دشمنان شود؛ آمریکایی‌ها و دشمنان ما در طول دو سال گذشته، با تحریم و تبلیغ همواره خواستند در این کشور، تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد و مردم در رنج قرار بگیرند. "

البته این بی اعتمادی ریشه در بدعهدی های همیشگی کشورهای غربی واروپایی نیز دارد که همیشه در بزنگاه های حساس به تعهدات خود پشت کرده و ایران را تنها گذاشته اند. نمونه این بدعهدی را در زمان خروج آمریکا از برجام مشاهده کردیم و دیدیم که چگونه کشورهای اروپایی در ظاهر از ایران حمایت کرده و خروج آمریکا از برجام را محکوم می کردند اما در واقعیت هیچ قدمی برای حفظ برجام بر نمی داشتند و در پشت پرده برای فشار های هرچه بیشتر به جمهوری اسلامی ایران به ایالات متحده کمک کردند.

در مورد دلایل مخالفات مقامات کشور برای دریافت کمک های پزشکی و همچنین مخالفت برخی دلواپسان با حضور متخصصان سازمان پزشکان بدون مرز و تیم های پزشکی کشور های بین المللی در کشور با محمودصادقی، رئیس کمیسیون شفافیت و عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرده ایم که در ادامه می‌خوانید:

آیا می توان بدون کمک های بین المللی کرونا را شکست داد؟

بیماری کرونا نشان داد که تحولات و رویداد های جهانی تا چه میزان به یکدیگر پیوسته بوده و سرنوشت ملت ها در کل جهان را به هم گره زده است؛ همانگونه که یک ویروس در مدت ۲ ماه به مهمترین مسئله همه کشور های جهان تبدیل شد. این ویروس احساس نیاز به همکاری های بین المللی را در جهان زنده کرد و همانگونه که در سطح داخلی بدون همکاری و همبستگی همه مردم و دستگاه های مختلف کشور نمی توان بر مشکلات چیره شد، در سطح بین الملل نیز این واقعیت وجود دارد. مرزهای اعتباری زیادی میان کشورها وجود دارد، اما از لحاظ جغرافیایی این مرزها اهمیتی نداشته و شاهد جهانی به هم پیوسته هستیم. ویروس کرونا یک تهدید جهانی بوده و بدون همکاری های بین المللی نمی توان با این ویروس و وضعیت پسا بحرانی که ایجاد کرده مقابله کرد. در حال حاضر بیماری کرونا مشکلات متعددی از جمله کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی را ایجاد کرده که برای حل آن به همکاری های بین المللی نیاز است.

به نظرشما دلیل مخالفت با دریافت کمک های بین المللی و حضور پزشکان بدون مرز در ایران چیست؟

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد که طبق گزارش وزارت اطلاعات، منافقین و دشمنان در تلاش هستند تا به بهانه این بحران فعالیت اقتصادی کشور را نعطیل کنند؛ به همین علت با تعطیلی ادارات و مراکز اقتصادی موافقت نمی کرد. نمی توان گفت اظهارات شخص رئیس جمهور متناسب با عقاید تندرو ها است اما باید پذیرفت که این تفکرات نقش تاثیرگذاری در اقدامات رئیس جمهور به عنوان دومین مقام عالی رتبه ایران دارد. اینگونه تفکرات در طیف تندرو شدت زیادی پیدا کرده و در تصمیم گیری های خود فاقد پویایی و انعطاف هستند. البته در حقیقت با یک جزم اندیشی یا دگماتیسم رو به رو شده اند و واقعیت های پیرامون خود را در نظر نمی گیرند و شدیداً به تعاملات بین المللی بد بین هستند. به عقیده من طیف تندرو نگران است بیماری کرونا و وضعیت بحرانی کشور، بر دیوار بی اعتمادی بین ایران و غرب خدشه وارد کند.

از تفکری نام بردید که به عقیده شما نقش تاثیرگذاری در تصمیم گیری های دولت دارد؛ صاحبان این تفکر تا چه میزان توانسته اند در تصمیم گیری های مقامات تاثیرگذار باشند؟

طیف های تندرو در کشور نقش تاثیرگذاری را در شکست برجام ایفا کرد. اگر در حال حاضر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را عامل تحریم ها علیه ایران و شکست برجام می دانیم، قصور طیف تندرو داخلی در زمینه شکست برجام کمتر از دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو نیست. این افراد با رفتار های خود مانع گشایش های بین المللی در زمینه برجام شدند و به نوعی زمینه را برای دونالد ترامپ مهیا کرده و مانند دو تیغ یک قیچی منافع نظام جمهوری اسلامی را نشانه گرفتند. البته نمی توان خباثت دشمن را نادیده گرفت. نیاز است دستگاه های اطلاعاتی در هر موقعیتی هشیار باشند. در صحنه بین المللی نه خوشبینی کامل صحیح است و نه بد بینی مطلق؛ بلکه باید روحیه ای واقع بینانه داشت. اما اینکه همیشه دچار یک توهم توطئه باشیم و بخواهیم با این نگاه تصمیم گیری کنیم، می تواند تهدیدی برای سیستم سلامت و بهداشت کشور باشد؛ بنابراین لازم است مسئولان در بینش خود بازنگری کنند. البته این مهم به نوعی غیر ممکن است؛ زیرا تندروها در هر شرایطی، ایدئولوژی متناسب با آن وضعیت را باز تولید می کنند و کمتر می توان امید به تحول در بینش آنها داشت. در وضعیت فعلی این نوع نگرش تهدیدی برای سیستم سلامت کشور است.

تفکرات به عقیده شما تندرو تا چه اندازه به خواسته های خود در زمینه بین المللی دست یافته و این خواسته ها چه دستاوردی می تواند برای آنها داشته باشد؟

در پشت این مخالفت ها انگیزه های مختلفی وجود دارد که بخشی از آن به دلیل وجود ایدئولوژی است که نگاه بدبینانه ای به جهان پیرامون خود دارد، اما نمی توان منکر منافع و انگیزه های اقتصادی و سیاسی این مخالفت ها شد. وجود منافع اقتصادی در تداوم تحریم ها علیه کشور مسئله ای کاملاً اثبات شده است. موقعیت تحریمی کشور کاسبانی را ایجاد کرد که اساس کسب و کارشان در شرایط رفع تحریم ها به خطر می افتاد؛ همانگونه که همزمان با خروج آمریکا از برجام، این افراد نرخ فروش نفت را در زمان تحریم معین کردند.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ