حدود 23هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد برای مبارزه با آفت ملخ پایش شد


گچساران - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح پایش مراتع و مزارع استان از پاییز سال گذشته برای شناسایی آفت ملخ آغاز شده و تاکنون 22 هزار و 900 هکتار از اراضی شهرستان‌های گرمسیری استان در برابر این آفت با مشارکت کارشناسان و نیروهای داوطلب پایش شده است.

تبليغ

الیاس تاج الدینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۱۴هزار و ۲۰۰ هکتار پایش مراتع در گچساران، چهار هزار و ۵۰۰ هکتارباشت، یک هزار و ۸۰۰بهمئی ،۲هزار هکتار کهگیلویه و یکهزار و ۵۰۰ هکتار در لنده انجام شده است.

وی عنوان کرد:بی بی حکیمه،لیشتر، امامزاده جعفر،سرابننیز و پشتکوه از مهمترین مناطق پایش شده پاییز امسال تاکنون در استان هستند.

وی تاکید کرد: در این مدت هنوز موردی از آفت ملخ در مزارع و مراتع کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: اولویت ردیابی و پایش در مراتع و مزارعی است که دوره پایش پیش در بهار و تابستان پارسال آفت ملخ مشاهده شده است.

تاج الدینی با اشاره به ورود آفت ملخ به برخی استان های کشور تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات نسبت حمله آفت ملخ به مزارع و مراتع استان اخطار داده و ضروری است که بهره برداران در صورت مشاهده این آفت به نزدیکترین مدیریت جهاد کشاورزی محل زندگی خود گزارش دهند.

وی تاکید کرد:هم اکنون ۱۲۰ نفر در حال انجام عملیات پایش و ردیابی آفت ملخ در مراتع مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد هستند.

تاج الدینی ابراز داشت: اعتبار اولیه،دستگاه های سم پاشی و سم مورد نیاز برای مبارزه با ملخ های صحرایی در استان تامین شده است.

وی گفت: عملیات سم پاشی و مبارزه با ملخ صحرایی در سال گذشته در ۱۱هزارو ۵۰۰ هکتار از مراتع، اراضی و باغ های این استان با موفقیت انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ستاد مبارزه با ملخ های صحرایی در هشت شهرستان استان تشکیل شده است.

وی ابراز داشت: در سال گذشته کار پایش ملخ های صحرایی در ۱۲۵ هزار هکتار از مراتع مناطق مختلف استان انجام شد.

ملخ‌های مهاجر که بهمن ماه سال گذشته از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود، تاکنون در برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و حتی اردبیل و گلستان مشاهده شده‌اند.

تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

تاج الدینی همچنین از انجام عملیات مبارزه با علف های هرز گندم در ۴۳ هزار و ۴۳۰ هکتار از مزارع گندم و ۲ هزار و۷۰۰ هکتار از مزارع کلزای کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۸ خبر داد.

وی ابراز داشت: انجام مبارزه با آفات بیماری های گندم در سطح ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار و هکتاز از مزارع۵۲۱ کلزا از دیگر خدمات انجام شده برای حفظ محصولات کشاورزی در یک ساله گذشته بوده است.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار داردتبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ