«حضرت زهرا(س) و مسئولیت زنان امروز» در گفت وگوی شفقنا با سه بانوی حوزوی: مانند فاطمه(س) حقیقت طلب باشید/ در امور دینی و دنیایی نوعی تعادل ایجاد کنید


«حضرت زهرا(س) و مسئولیت زنان امروز» در گفت وگوی شفقنا با سه بانوی حوزوی: مانند فاطمه(س) حقیقت طلب باشید/ در امور دینی و دنیایی نوعی تعادل ایجاد کنید

شفقنا- حضرت زهرا(س) دارای شخصیت جامعی هستند که در هر زمان و براساس نیازها و اقتضائات زمانه می توانند الگوی مناسبی برای جامعه به ویژه بانوان باشند. به منظور آشنایی بیشتر و واکاوی شخصیت حضرت زهرا(س) و ضرورت الگوبرداری از منش و روش ایشان، شفقنا با سه تن از بانوان حوزوی فعال در عرصه اجتماع به گفت وگو پرداخته که در […]

«حضرت زهرا(س) و مسئولیت زنان امروز» در گفت وگوی شفقنا با سه بانوی حوزوی: مانند فاطمه(س) حقیقت طلب باشید/ در امور دینی و دنیایی نوعی تعادل ایجاد کنید

شفقنا- حضرت زهرا(س) دارای شخصیت جامعی هستند که در هر زمان و براساس نیازها و اقتضائات زمانه می توانند الگوی مناسبی برای جامعه به ویژه بانوان باشند. به منظور آشنایی بیشتر و واکاوی شخصیت حضرت زهرا(س) و ضرورت الگوبرداری از منش و روش ایشان، شفقنا با سه تن از بانوان حوزوی فعال در عرصه اجتماع به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید:

شخصیت زنان جامعه تثبیت شده شخصیت مردان است

طاهره حیدری مجد در گفت وگو با شفقنا، انفاق را از جمله ویژگی های بانوی بزرگ اسلام خواند و اظهار داشت: حضرت زهرا(س) به واسطه معرفت بالا نسبت به خدا همیشه آنچه را که دوست می داشت در راه خدا انفاق می کرد و اگر بخواهیم نمونه عینی این انفاق ها را شاهد باشیم باید سطح معرفتی، اجتماعی، فرهنگی و دینی مردم را بالا ببریم.

او از جان گذشتگی شهدا را نمونه ای از ایثار و انفاق دانست و گفت: اگر معرفت شناسی مردم نسبت به خدا بیشتر شد جان و مال خود را نیز ایثار می کنند، شهدا نمونه ای از انسان هایی هستند که به این معرفت رسیده و با خدا معامله کرده اند، همسران و خانواده های شهدا نیز با تحمل سختی ها بخشی از ویژگی های حضرت زهرا(س) را به عینیت رساندند.

استاد جامعه الزهرا بیان کرد: مهمترین بُعد شخصیتی حضرت زهرا(س) ولایتمداری ایشان است، حضرت زهرا(س) اولین شهید ولایت شد؛ او اولین کسی بود که خود و فرزندش را فدای علی زمان خود کرد.

او با بیان اینکه هر میزان مردان جامعه ما افول کنند زنان نیز به همان اندازه افول می کنند تصریح کرد: اقتضای فرهنگ اجتماعی و شیعی اجتماع ما این است که هر زن تحت مدیریت یک مرد باشد حال هرچقدر مردان ما غیرتمند، باسخاوت و باایمان بودند دختران و زنانشان عفت و حیا داشتند و در تربیت خانواده موفق بودند، اما اگر مردان ما بی غیرت، بی ایمان و بی تعصب شدند شاهد ناهنجاری هایی خواهیم بود در واقع آنچه ما امروز در شخصیت زنان مان می بینیم تثبیت شده شخصیت مردانمان است.

حیدری مجد، ظهور عفت و حیا در جامعه را از ویژگی های انقلاب برشمرد و گفت: ما امروزه در مسیر پیروی از حضرت زهرا(س) قرار گرفتیم، اما به حد اعلا نرسیدیم، بازگشت این مسئله به دو امر است؛ یکی عدم تعهد و تقوا در مردان ما و دیگری اینکه سطح معرفتی زنان ما به شدت پایین است پس هنوز با وجود پیشرفت هایی باز لازم است در این زمینه کار شود.

حضرت زهرا(س) نسبت به وقایع جامعه منفعل نبوده و رویکرد فعالانه ای داشتند

مدیر مرکز تخصصی فلسفه و کلام جامعه الزهرا با بیان اینکه نیازمند تحول در آموزش خانواده هستیم، گفت: یکی از راه های کاهش فاصله ما تا رسیدن به جایگاه مطلوب بانوان این است که جایگاه واقعی خود در اسلام را بشناسیم و به میزان تاثیرگذاری خود بر جریانات فرهنگی و اجتماعی از طریق خانواده آگاهی یابیم.

زهره سادات فیضی در گفت وگو با شفقنا اظهار داشت: حضرت زهرا(س) الگوی مناسبی برای زنان و مردان جامعه هستند چنانکه از امام زمان(عج) این سخن را داریم که فرمودند: «فاطمه زهرا(س) دختر رسول خدا برای من اسوه حسنه هستند» و این بدان معناست که کمالات انسانی و هویت واقعی انسان جنسیت بردار نیست.

او با اشاره به بعد فردی زندگی حضرت زهرا(س) بیان داشت: نظم، تعادل و توجه به نیازهای فردی سه مولفه اصلی در زندگی حضرت زهرا(س) است بدان معنا که ایشان بین امور دینی و امور دنیایی نوعی تعادل ایجاد می کنند؛ بخشی را به عبادت و بخشی را به انجام وظایف خود در قابل خانواده اختصاص می دهند.

استاد جامعه الزهرا، مهرورزی و مشارکت را از مولفه های خانوادگی حضرت زهرا(س) ذکر کرد و گفت: سلوک ایشان نسبت به همسر و مهرورزی نسبت به پدر درس بزرگی برای بانوان امروز است، توجه به این نکته که حضرت زهرا(س) در برخورد با همسر همواره با احترام و مهربانانه رفتار می کردند و در هیچ جایی در تاریخ نداریم که زرق و برق دنیایی را از ایشان طلب کرده باشند که خروجی این رفتار و شیوه زندگی رهبران بزرگی چون حسنین و حضرت زینب(س) می شود.

او به ابعاد سیاسی و اجتماعی زندگی حضرت زهرا(س) اشاره کرد و عنوان داشت: ایشان با تعلیم قرآن و معارف دین به زنان تلاش می کنند با آگاهی دادن به بانوان و رشد دادن آنها به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک کنند.

فیضی حقیقت طلبی را ویژگی دیگر حضرت زهرا(س) برشمرده و گفت: ایشان وقتی غصب خلافت و همچنین غصب فدک را می بینند سکوت نمی کنند و به نقد جریان سیاسی و اجتماعی جامعه خود می پردازند و می بینیم حتی در جریان فدک نزد خلیفه وقت می روند و حق خود را بر فدک یادآور می شوند یا می بینیم با خطبه آتشین که در مسجد می خوانند، افکار عمومی را متوجه واقعیت ها و مخاطرات جامعه اسلامی کنند و جریان اجتماعی ایجاد کنند.

او حضور اجتماعی حضرت زهرا(س) را با رعایت عفاف و پاکدامنی توام دانست و بیان داشت: این حضور همراه با پاکدامنی و حفظ حجاب تضمین کننده امنیت ارتباطات اجتماعی و سلامت جامعه اسلامی است.

مدیر مرکز تخصصی فلسفه و کلام جامعه الزهرا، عدم نگاه جامع به شخصیت حضرت زهرا(س) را مشکل جامعه امروز دانست و گفت: برخی به ابعاد فردی، برخی به ابعاد سیاسی و اجتماعی و برخی صرفا به ابعاد خانوادگی حضرت زهرا(س) توجه می کنند که هرکدام از این رویکردها آسیب زاست و لازم است نگاه جامعی به شخصیت فاطمه زهرا(س) شود.

او با بیان اینکه بعد از انقلاب شاهد تحول مثبتی در حضور اجتماعی و فرهنگی بانوان هستیم، گفت: با وجود تحولات مثبت تا جایگاه مطلوب فاصله داریم و به نظر می رسد راهکار آن، آگاه کردن بانوان نسبت به حقوق و مسئولیت های آنهاست.

فیضی عنوان کرد: ما نیاز به تحول در آموزش خانواده داریم به این معنا که بانوان ما باید اولا به جایگاه رفیع خود از منظر اسلام آگاه شوند و توجه داشته باشند که میزان تاثیرگذاری آنها بر جریانات فرهنگی و اجتماعی از طریق خانواده بسیار قابل توجه است شاید اگر این اتفاق بیفتد به این نگاه جامع نگر نزدیک شویم.

او تاکید کرد: ما نباید آنقدر به سمت حضور فیزیکی در جامعه حرکت کنیم که از نقش خانوادگی باز بمانیم و در مقابل آنقدر خود را محدود به نقش خانوادگی نکنیم که حضور ما در اجتماع کمرنگ شود.

مدیر مرکز تخصصی فلسفه و کلام جامعه الزهرا، اظهار کرد: حضرت زهرا(س) حتی وصیت نامه خود را هم ابزاری برای نقد وضعیت سیاسی و اجتماعی جامعه قرار دادند و این می رساند که نسبت به وقایع جامعه منفعل نبوده و رویکرد فعالانه ای داشتند.

او با اشاره به برنامه تقسیم کار منزل حضرت زهرا(س) با خدمتکار خانه گفت: از این ماجرا علاوه بر آنچه گفته شد، درس های زیادی از جمله توجه به ظاهر فرودست اجتماعی می توان گرفت.

حق طلبی مسئولیت امروز زنان جامعه است

ندا ملکی معاون پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این باره به خبرنگار شفقنا گفت: مهمترین ویژگی حضرت زهرا(س) این است که در مسیر رو به جلو به سمت رشد قرار داشتند به این معنا که پویایی و حرکت در لحظه برای حضرت رقم می خورد و شامل همه ابعاد شخصیتی ایشان می شد.

او افزود: این پویایی و حرکت هرگونه اعتقاد و باور در مسیر فطرت را برای هر انسانی می تواند رقم بزند و چون توجه رشد در همه ابعاد برای حضرت اتفاق می افتاد توانست این جاودانی و ماندگاری را برای ایشان رقم بزند.

استاد دانشگاه الزهرا آیه «انا لله و انا الیه راجعون» را ترجمان رشد ذکر شده به عنوان ویژگی حضرت زهرا(س) دانست و گفت: ما که خواه ناخواه به سوی خدا در حال حرکت هستیم، اگر این حرکت با آگاهی باشد، رشد را برای انسان رقم می زند و به گونه ای اتفاق می افتد که انسان از نیازهای فیزیولوژیک و غریزی خود فاصله گرفته و به ابعاد متعالی وجود خود توجه می کند و نگاه کردن به چهره رسول خدا را عبادت می شمرد.

او تصریح کرد: بالندگی و رشد خانواده حضرت زهرا(س) منحصز به دوران حیات ایشان نیست بلکه در دوران پس از ایشان هم مشاهده می شود، محصول تربیتی حضرت زهرا(س) خود را در ادار بعدی نشان می دهد به گونه ای که امروز در جای جای جهان، حسین(ع) را به نام فاطمه می شناسند لذا تربیت و رشد حضرت زهرا(س) تا امروز ادامه دارد.

ملکی، نیت خالص، اصول صحیح تربیتی، انتخاب صحیح همسر، علم آموزی در محضر ولی خدا را از گام های مهم حضرت زهرا (س) برای قرار گرفتن در مسیر رشد دانست و ادامه داد: نتیجه این رشد و پویایی تربیت فرزندی چون زینب(س) می شود که به شام می رود و آن خطبه های آتشین را بر زبان می راند تا مردم را به آگاهی برساند و متوجه فطرت خود کند.

او بیان داشت: حقیقت طلبی، مبارزه علیه باطل همراه با اصالت، صداقت و عدالت سبب شد تا این خانواده را حفظ و ماندگار کند.

معاون پژوهش دانشگاه مذاهب اسلامی، خودشناسی را گام مهم در انتخاب الگو و اسوه مناسب دانست و گفت: زنان ما باید ابتدا هدف خود را در جهان هستی مشخص کنند و سپس مسیر لازم برای رسیدن به آن اهداف را انتخاب کنند.

او مسئولیت مهم جامعه امروز را حقیقت طلبی ذکر کرد و بیان داشت: این حق طلبی باید از ابتدا با خودسازی فردی و توجه به نیازها و استعدادهای انسانی در خانواده شکل بگیرد و زنان ما باید این روحیه حق طلبی را در خانواده خود شکوفا کنند.

ملکی، با بیان اینکه دنیای مدرن و پست مدرن به دنبال ایجاد نیازهای کاذب برای ماست، تصریح کرد: ما باید آگاهی پیدا کرده و نیاز اصیل را از نیاز کاذب بازشناسی کنیم و در مسیر نیازهای اصیل حرکت کنیم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرامتبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location