آیا تحریم‌های شورای امنیت با فعال شدن مکانیسم ماشه باز می‌گردند؟


آیا تحریم‌های شورای امنیت با فعال شدن مکانیسم ماشه باز می‌گردند؟

رکنا: براساس اخبار منتشر شده اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام (ماشه) را فعال کردند.

به گزارش رکنا، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام (ماشه) را فعال کردند.

بنابر ادعای این خبرگزاری، اروپایی‌ها با هدف «حفظ برجام و گفت وگو با ایران برای برگشت به تعهدات برجامی‌اش» دست به چنین اقدامی خواهند زد و هدف آنها از این اقدام برگشت تحریم‌های سازمان ملل نخواهد بود.

اما آیا در صورت درست بودن این خبر، امروز مکانیسم ماشه علیه تهران اعمال خواهد شد؟

"اسنپ بک (Snapback)" یا "ماشه "مکانیسم حل اختلافی است که در مذاکرات هسته‌ای پیش بینی شده تا در صورت عدم توافق یکی از طرف‌های برجام با سایرین و رسیدن به این جمع‌بندی که طرف دیگر به تعهدات درج شده در توافق پایبند نبوده است، مکانیسم را به کمیسیون مشترک برجام برده و به آنجا شکایت کند.

در این شرایط کمیسیون برجام که در چارچوب مذاکرات هسته ای و به منظور نظارت بر اجرای این توافق تاسیس شده است، ابتدا در سطح وزرای کشورها تشکیل جلسه می دهد و پس از آن اگر اعضا به نتیجه مشترک دست نیافتند ظرف ۳۵ روز، شاکی می‌تواند موضوع حل نشده را به عنوان دلیلی برای توقف اجرای تعهدات درج شده در توافق هسته ای در نظر بگیرد و به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد. پس از آنکه پرونده به این شورا ارجاع داده می شود هر ۵ عضو دائم شورای امنیت باید براین مسئله صحه بگذارند که تهران از تعهدات برجامی خود خارج نشده است، بر این اساس شورای امنیت ۳۰ روز وقت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم‌ها یا بازگرداندن آنها قطعنامه صادر کند و نکته مهم سازوکار این است که بازگشت تحریم‌ها در آن، قابل وتو نیست.

حتی اگر تنها یکی از اعضا این مسئله را تایید نکند هم تحریم‌های بین المللی که شامل اعمال محدودیت های اتحادیه اروپا، سازمان ملل و تحریم های جداگانه سایر کشورها می شود، علیه ایران اعمال خواهد شد.

به صورت کلی برای فعال شدن مکانیسم ماشه دو راهکار وجود دارد یا اینکه طرف شاکی درخواست نشست فوری شورای حکام را داشته باشد یا اینکه از طریق ارائه درخواست برگزاری نشست فوری وزرای خارجه ۱+۴ وارد شود.

آذرماه امسال چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام درحالی برگزار شد که جو سازی رسانه ای شدیدی علیه تهران انجام شده بود تا اجرایی شدن «مکانیسم ماشه» در این نشست را به مخاطبان خود القا کند، این درحالی بود که نشست وین در مسیر تاکید اعضا بر نقش مخرب آمریکا در برجام پیش رفت و هیچ مکانیسمی هم علیه تهران فعال نشد.

این بار هم رویترز در خبری به نقل از منابع خود همین ادعا را تکرار کرد، این جریان سازی ها در حالی انجام می شود که هنوز درخواست اتحادیه اروپا به شورای امنیت ارائه نشده و این شورا هم بررسی های لازم را انجام نداده است. در نتیجه در شرایط فعلی بحث فعال شدن ماشه یا اسنپ بک مطرح نبوده و باید منتظر ارائه در خواست اتحادیه اروپا به شورای امنیت و پس از آن نظر اعضای این شورا بمانیم.

نکته قابل توجه دیگر این است که منابع اروپایی مورد ادعای رویترز درحالی هدف خود را بازگشت تهران به تعهدات برجامی اش می دانند که بیش از یک سال ایران را در انتظار برداشتن یک گام از آنچه در توافق هسته ای درج شده بود گذاشته اند.

آنها حتی کوچکترین تعهد خود یعنی اینستکس را هم راه اندازی نکردند، با خروج آمریکا از مذاکرات ۱+۵ اروپا هم سیاست مستقلی در قبال برجام نشان نداد، این در حالی است که استقلال آنها بعد از جنگ جهانی دوم محکی برای اتحادیه اروپا حساب می شد تا به خود اثبات کنند که بدون نظر موافق واشنگتن هم قادر به ارائه راهکاری مستقل هستند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ