برخی از خانواده‌ها اهمیتی به مهارت ارتباط کلامی نمی‌دهند


برخی از خانواده‌ها اهمیتی به مهارت ارتباط کلامی نمی‌دهند

مشاوره خانواده و آسیب‌های اجتماعی با بیان این‌که اکنون عشق بازی‌های کلامی در خانواده‌ها، لوس بازی تلقی می‌شود، گفت: متاسفانه برخی از خانواده‌ها اهمیتی به مهارت ارتباط کلامی نمی‌دهند، واکنش منفی و اهمال کاری یکی از عواملی است که خشم فرو خورده را در خانواده‌ها ایجاد می‌کند.

رضا بازرگان در همایش پویایی و نشاط اجتماعی در تبریز، با بیان این‌که خشم و خشونت همسایه ی شوم و دیوار به دیوارهم هستند، گفت: برخی از متخصصان معتقدند که خشم فرو خورده تبدیل به خشونت می‌شود و برخی نیز بر این باورند که خشم ربطی به خشونت ندارد بلکه خشونت ماحصل دیده نشدن است.

وی با بیان این‌که سه نوع خشم در خانواده وجود دارد، گفت: سکوت کردن اولین و بدترین نوع خشونت است، زمانی که فردی برای عضوی از خانواده‌ی خود ماجرایی را تعریف می کند ولی طرف مقابل در برابر بروز احساسات آن فرد سکوت اختیار می‌کند، نوعی خشونت ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، مشاوره خانواده و آسیب‌های اجتماعی ادامه داد: متاسفانه مهارت‌های زندگی و انسانی در کشور نهادینه نشده است،ما سواد زندگی نداریم وآن بی سوادی سفید تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای پیشرفته‌ی جهان در دانشگاه‌های خود مدیریت هیجان را تدریس می‌کنند و به طور جدی در آموزش آن گام برداشته‌اند.

وی با اشاره به میانگین 15 دقیقه‌ای گفت‌وگو در بین خانواده‌های ایرانی، اظهار کرد: متاسفانه امروزه مهارت نقد پذیری در خانواده‌ها وجود ندارد، ما باید بتوانیم مهارت همدلی را ترویج دهیم.

بازرگان با بیان این‌که نشاط اجتماعی تولید شرف و شعف می‌کند، گفت: دانشجوی ما می خواهد نشاط اجتماعی داشته باشد اگر حرفی در سر کلاس حرف می زند، استاد سرکوبش نکند و شرف او را زیر سوال نبرد، اگر می خواهیم افراد در ادارات شرف داشته باشند، باید شرف آن ها را در نظر بگیریم.

وی متذکر شد: کشوری که فرصتی برای افراد با استعداد ندارد، نباید انتظار نشاط از آن داشت، مشکل بزرگ ما با جوانان امروزی این است که با آن‌ها با زبان دیروز حرف میزنیم، قطعا جوان حرف ما را نمی پذیرد.

مشاوره خانواده و آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر نهادینه کردن فرهنگ گفت‌وگو در جامعه برای کاهش خشونت، گفت: در شهرهایی که گفت‌وگو کم است قطعا خشونت در آن‌ها زیاد خواهد بود.

همایش پویایی و نشاط اجتماعی در تبریز، با محوریت بررسی راهکارهای بروز و ظهور خشونت در حریم خانواده و اجتماع با همکاری اداره کل امور فرهنگی، اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی،کلیه دستگاه‌های اجرایی استان و موسسه آرامش گستر باغ زندگی روز سه شنبه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.

انتهای پیامتبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ