هشدار دیپلمات سابق آلمانی درباره دخالت غرب در امور داخلی ایران


هشدار دیپلمات سابق آلمانی درباره دخالت غرب در امور داخلی ایران

سفیر سابق آلمان در آمریکا اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی درباره ترور سردار سلیمانی را نشان دهنده تزلزل دولت ترامپ دانسته و درباره دخالت‌های غرب در امور داخلی ایران هشدار داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای تسنیم، "یورگن چروبوگ"، سفیر سابق آلمان در آمریکا در گفتگویی با سایت رادیو آلمان درباره اظهارات اخیر "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا در رد توجیهات ترامپ برای ترور سردار سلیمانی گفت: این اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی حاکی از ناامنی و تزلزل در دولت ترامپ است.

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که پنتاگون سند و مدرک مشخصی درباره برنامه نظامی سردار سلیمانی علیه آمریکا در اختیار ندارد. این در حالی است که ترامپ مدعی برنامه مشخص وی برای حمله به سفارتخانه‌های آمریکا شده بود.

ترامپ پس از اجرای ترور این شخصیت مهم ایرانی از این اقدام دولت آمریکا به‌مثابه اقدامی پیشگیرانه سخن گفته بود. این در حالی است که دولت آمریکا هنوز مدرک و دلیل مشخصی درباره این اظهارات در اختیار نمایندگان کنگره آمریکا قرار نداده است.

"چروبوگ" در بخش دیگری از گفتگو با سایت رادیو آلمان توجیهات دونالد ترامپ برای ترور سردار سلیمانی را مشابه دروغ هایی دانست که دولت آمریکا برای حمله به عراق در سال 2003 گفته بود و اظهار داشت: "ترامپ حمله به سردار سلیمانی را هم احتمالا با دروغ استدلال کرده است."

وی افزود: "حالا باید ببینیم که اسپر چه مدت همچنان در این مسئولیت خود باقی خواهد ماند و آیا در نقش وزیر دفاع آمریکا به آن هایی خواهد پیوست که مدت کوتاهی در این مسئولیت بوده اند؟"

"چروبوگ" این اظهارات ضد و نقیض درباره ترور سردار سلیمانی در دولت آمریکا را نشانگر وجود ناامنی و تزلزل در دولت این کشور و حتی در جامعه آمریکا دانسته و گفت: "ترامپ دیگر در آنچه می گوید و انجام می دهد دور از چالش نیست و نابسامانی های سیاست او با مقاومت کابینه اش روبرو شده است. اما همان طور که گفتم اسپر مسیری بسیار خطرناک را در اینجا طی کرده است. حالا ما باید ببینیم که وی چگونه می تواند در دراز مدت در این مسئولیت بماند."

وی همچنین گفت که در هر صورت آنچه اسپر گفته است با آنچه ترامپ می گوید مغایرت دارد و تضاد در اینجا کاملا آشکار است.

این دیپلمات سابق آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو به برجام پرداخته و گفت: ایران دیگر خود را پایبند به این توافق احساس نمی کند، اما هنوز آن را لغو هم نکرده است. کارکنان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان اجازه بازرسی از تاسیسات ایران را دارند. از این نظر همچنان یک رشته باریک برای مذاکرات وجود دارد که ما باید از آن استفاده کنیم.

سفیر سابق آلمان در آمریکا همچنین با اشاره به اینکه واشنگتن همچنان نقش خود را در منطقه کم رنگ تر می کند و خود را بی اعتبار کرده گفت: شاید اکنون زمان آن رسیده که اروپایی ها این مسیر را در پیش گیرند.

وی در ادامه مکانیسم اینستکس برای دور زدن تحریم های آمریکا را در واقع سیستمی ارزیابی کرد که نمی تواند عملی شود.

چروبوگ در این باره گفت: هیچ شرکت آلمانی حتی آن هایی که در حال حاضر با آمریکا کار نمی کنند جرات نقض تحریم های ایالات متحده را ندارند.

وی در واقع اینستکس را یک کودک مرده متولد شده دانست و در عین حال گفت که این سیستمی بود که باید ایرانی ها را آرام می کرد و یا حداقل اراده ما برای ادامه گفتگو ها با ایران را نشان می داد.

این مقام سابق آلمانی همچنین گفت که ما نمی توانیم ایرانی ها را به حرکت کردن در تونلی مجبور کنیم که در پایان این تونل نوری دیده نمی شود.

وی از یک بیگانگی بین امریکا و اروپا سخن گفته و با اشاره به پروژه گازی نورد استریم 2 که اهمیت بیشتری پیدا می کند، گفت :" امنیت تامین گاز اروپا از طرف روسیه بسیار بیشتر از تامین گاز از طرف آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ غیر قابل پیش بینی است."

وی افزود: واقعیت این است که ما به روسیه هم نیاز داریم و این مسئله بسیار آشکار شده است. روسیه یک بازیگر مهم در منطقه است و بدون این کشور امور پیش نمی رود.

انتهای پیام/تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!