گزارش|چشم‌انداز مبهم تشکیل سریع دولت در لبنان


گزارش|چشم‌انداز مبهم تشکیل سریع دولت در لبنان

درحالی که به نظر می‌رسید آغاز 2020 زمان تشکیل دولت در لبنان و خروج آن از بحران باشد٬ در سایه اختلاف مواضع محافل سیاسی این کشور ٬ افق روشنی در این راستا دیده نمی‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم می‌توان گفت که تعطیلات سال نو میلادی برای لبنانی‌ها یک استراحت میان دو نیمه اعتراضات مردمی این کشور محسوب می‌شد. درحالی که به نظر می‌رسید اوضاع خیابانهای لبنان با آغاز سال 2020 به سمت آرام شدن پیش برود؛ چند روز قبل این تحرکات با شکل و اهداف جدید از سرگرفته شد. در واقع لبنان اکنون برای یک موج جدید از خشم ملی آماده می‌شود و این هفته را هفته خشم در لبنان اعلام کرده‌اند.

معترضان لبنانی در تاریخ 17 اکتبر 2019 اعتراضات خود را با هدف رسیدگی به بحران اقتصادی کشور و محاکمه فاسدان آغاز کردند؛ اما در حال حاضر هدف این تظاهرات‌ها به نوعی تغییر کرده و انگار بحران مالی در حاشیه قرار گرفته است.

باید اشاره کنیم که اوضاع اقتصادی نیز نسبت به چندماه قبل در لبنان وخیم‌تر شده و هرج و مرج و افزایش قیمت‌ها و حتی کمبود برخی اقلام در بازارها فشار زیادی به مردم وارد می‌کند. همچنین بحران گاز و قطعی مستمر برق نیز به این مشکلات افزوده شده است.

اما اکنون مردم لبنان در اعتراض به تشکیل نشدن دولت در مناطق مختلف این کشور دست به تجمع و اعتراض می زنند.

پس از گذشت حدودا یک هفته که لبنان درگیر تحولات اخیر منطقه‌ای بود٬ این کشور مجددا به واقعیت خود که در جدی‌ترین بحران اقتصادی و اجتماعی و سیاسی تاریخ این کشور است بازگشت.

درحال حاضر مردم لبنان گرفتار یک بحران خطرناک هستند؛ درحالی‌که مقامات به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار هیچ مشکلی وجود ندارد و نیز ضرورتی برای سرعت بخشیدن به روند تشکیل دولت و نجات کشور از این بحران احساس نمی‌شود.

درحالی که به نظر می رسید بلافاصله پس از اتمام تعطیلات کریسمس٬ مسئولان مربوطه این کشور برای هرچه سریع تر پایان یافتن بحران و تشکیل دولت اقدام کنند؛ اما حتی مانند قبل دیگر وعده اصلاحات هرچند دروغ هم به مردم نمی‌دهند.

این موضوع موجب می‌شود تا آتش اعتراضات مردمی که تقریبا فروکش کرده بود بار دیگر در روزهای آینده به شکل گسترده‌تری شعله‌ور شود.

نزدیک به یک ماه است که از زمان انتصاب حسان دیاب به عنوان مامور تشکیل کابینه لبنان می گذرد. دیاب حدود 5 روز قبل اعلام کرد که به هیچ وجه از ماموریت خود کناره گیری نکرده و مسئولیت خود را طبق معیارهای مشخص شده ادامه می دهد تا آن را به انجام رسانده و کامل کند.

پس از آن نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرده که دولت جدید باید یک دولت تکنوسیاسی باشد؛ رئیس جمهور پیشنهاد تشکیل یک دولت سیاسی را داده و حسان دیاب بر تشکیل دولت تکنوکرات اصرار دارد!

در این میان هر یک از طرفین سیاسی لبنان تلاش می‌کند تا مسئولیت عدم تشکیل دولت را برگردن دیگری انداخته و گاهی تهدید به کناره‌گیری از دولت و گاهی تهدید به عدم حمایت از حسان دیاب مامور تشکیل دولت این کشور می‌کنند. مجموعه این عوامل منجر به غلیان خیابان‌ها می‌شود.

اکنون طرف‌های سیاسی لبنان موضع واحدی ندارند و برخی اعلام کرده‌اند که به کل از دولت خارج شده و مشارکتی در دولت جدید نخواهند داشت و برخی نیز حضور خود را در این دولت مشروط اعلام کرده‌اند. اینکه محافل سیاسی لبنان نمی‌توانند به یک توافق و نتیجه واحد حتی برای ماهیت دولت آینده برسند موجب شده تا افق روشنی برای تشکیل سریع این کابینه دیده نشود.

اما در چارچوب این اختلاف مواضع همه منتظر بازگشت سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان به کشور هستند تا حداقل برای انجام اموری که اکنون مربوط به وی است اقدام کند. البته لازم به ذکر است که طبق اطلاعات منابع آگاه بازگشت مجدد حریری به دولت بعید است.

البته این وضعیت با توجه به ساختار سیاسی لبنان موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز شاهد این اختلافات در محافل سیاسی این کشور بودیم که موجب شده کار تشکیل کابینه آن تا این اندازه به درازا بکشد. با توجه به سابقه سیاسی لبنان در این خصوص و به‌ویژه در چند ماه اخیر شاید بعید نباشد که حسان دیاب نیز به طور ناگهانی از ماموریت تشکیل کابینه کناره‌گیری کرده و همه چیز به نقطه صفر بازگردد.

به طور کلی باید بگوییم که در سایه این شرایط و تغییر مواضع لحظه به لحظه محافل سیاسی لبنان نمی‌توان امید زیادی به تشکیل دولت جدید آن در اسرع وقت داشت و تقریبا هیچ افق روشنی در این راستا برای این کشور درحال حاضر دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ