لیبی|افشای علت خودداری حفتر از امضای توافقنامه آتش‌بس/ پای عربستان و امارات در میان است


لیبی|افشای علت خودداری حفتر از امضای توافقنامه آتش‌بس/ پای عربستان و امارات در میان است

منابع لیبیایی از نقش مصر، عربستان و امارات در خودداری ژنرال خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان لیبی از امضای توافقنامه آتش‌بس در مسکو پرده برداشتند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، خلیفه حفتر فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی بدون اینکه توافق آتش بس نبرد طرابلس را امضا کند، به همراه عقلیه صالح رئیس پارلمان لیبی بامداد امروز خاک روسیه را به سمت شهر بنغازی ( شرق لیبی ) ترک کرد.

منابع آگاه در پارلمان لیبی ( شرق این کشور ) به خبرنگار روزنامه العربی الجدید در طبرق گفتند: حفتر به مقامات روسیه اطلاع داده که امضای توافق آتش بس با دولت وفاق ملی لیبی به معنای به رسمیت شناختن این دولت است. در حقیقت، توافق آتش بس در راستای سیاست‎های ترکیه قرار دارد و به نوعی اعتراف به قانونی بودن توافقنامه نفتی نظامی و دریایی طرابلس - آنکارا و ساختارهای وابسته به دولت وفاق ملی محسوب می‌شود.

این منابع پارلمانی تصریح کردند: پس از 5 ساعت تماس با مسئولان بلندپایه درمصر، عربستان و امارات، خلیفه حفتر از امضای توافق آتش بس جنگ در لیبی خودداری کرد.

آنان با اشاره به نقش برجسته امارات در تحولات لیبی گفتند: این اقدام حفتر با هدف پایان دادن به نقش ترکیه در بحران لیبی صورت گرفته‌ است.

در همین حال، منابع آگاه مصری گفتند: محمد دحلان مشاور ولیعهد امارات با شخصیت‌ها، سران قبایل و عشایر لیبی تماس گرفته‌است تا آنان با برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف کشورشان از اقدام حفتر حمایت کنند و از این طریق فشارهای بین‌المللی علیه او را کاهش دهند.

از سوی دیگر برخی منابع آگاه به شبکه تلویزیون ماهواره‌ای العربیه گفتند: فرمانده نیروهای موسوم به ارتش لیبی هرگونه میانجیگری و مشارکت ترکیه در روند آتش بس در جنگ طرابلس را رد می‌کند.

آنان افزودند: در طرح روسیه برای برقراری آتش بی در لیبی، برخی مطالبات ارتش ملی به فرماندهی حفتر لحاظ نشده بود که از جمله آنها می‌توان به انحلال شبه نظامیان اخوانی اشاره کرد.

طرف‎های درگیر در نبرد طرابلس پذیرفته بودند که اقدامات جنگی را از یکشنبه 23 دی متوقف کنند و قرار شده بود برای رسمیت بخشیدن به این آتش بس، توافقنامه‌ای را در مسکو امضاء کنند.

مذاکرات وزیران خارجه و دفاع روسیه و ترکیه با حضور هیئت‌های طرف‌های لیبیایی به سرپرستی فایز السراج رئیس دولت وفاق ملی و ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی دیروز در مسکو انجام شد. در پایان این مذاکرات 7 ساعته اعلام شد: فایز السراج پیش نویس توافقنامه آتش بس جنگ لیبی را امضاء کرده اما حفتر تا صبح سه شنبه فرصت خواسته‌است تا در این زمینه تصمیم‌گیری کند اما او بدون امضای توافق آتش بس، مسکو را ترک کرد.

این در حالی است که برخی منابع فاش کردند که ژنرال حفتر در یک سفر غیر رسمی و فوری از مسکو به اردن رفته است.

انتهای پیام/تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ