وساطت روسیه نمی‌تواند ترکیه را مجبور به ترک سوریه کند/ ترکیه در سوریه ماندنی است


وساطت روسیه نمی‌تواند ترکیه را مجبور به ترک سوریه کند/ ترکیه در سوریه ماندنی است

ترکیه با هدف به دست آوردن منافع شخصی وارد شمال سوریه شد و بعید است این حضور با وساطت روسیه به پایان برسد.

به گزارش فانوس، ماحصل حضور داعش در شمال سوریه و درگیری آنان با کردهای این کشور بی‌ثباتی را برای این منطقه به ارمغان آورد و همین موضوع سبب شد ترکیه با هدف برقراری امنیت بهانه‌ دخالت مستقیم را به دست بیاورد. از آن پس ترکیه ابتدا به شکل غیر مستقیم و پس از آن به شکل کاملا مستقیم بر اوضاع شمال سوریه دخالت کرده است و به این منطقه نیم نگاهی داشته باشد چراکه شمال سوریه سرشار از منابع عظیم نفت و گازی است و می‌تواند محلی برای درآمد ترکیه باشد.

بعد از حضور داعش در شمال سوریه و تصرف کردن برخی استان‌های شمالی، کردهای سوریه به طور مستقیم با داعش درگیر شدند و حتی داعش توانست به استان‌های همچون کوبانی(عین العرب)، الباب، چرابلس، منبج و ادلب نفوذ کند ولی بعد از کشمکش های فراوان کردها توانستند برخی از این مناطق را از داعش پس بگیرند و داعش را تضعیف کنند اگرچه ترکیه کاملا شفاف از داعش در این منطقه حمایت می‌کرد چراکه منابع نفت و گازی سوریه را از طریق داعش با قیمت ارزان خریدار بود. بعد از گذشت چندین ماه کردهای سوریه توانستند برخی استان‌ها و محل‌ها را از داعش پس بگیرند و در صدد پاکسازی نقاط از داعش بودند ولی همین اقدام با دخالت مستقیم ترکیه مواجه شد و ترکیه شخصا به این مسئله ورود پیدا کرد. ترکیه نخست از طریق چرابلس وارد سوریه شد و تا الباب پیشروی کرد و به دنبال آن بود تا اجازه ندهد قسمت شرقی کردنشینان سوریه به قسمت غربی متصل شود اگرچه کردنشینان سوری تا آستانه تصرف عفرین پیشروی کرده بودند.
ترکیه با حمایت بی‌دریغ خود از داعش چند هدف اساسی را برای خود ترسیم کرده بود. تقویت نیروهای تروریستی همچون داعش و جبهه النصره علیه نظام بشار اسد و حمایت از داعش برای دسترسی 100 درصدی به منابع نفت و گازی سوریه مهمترین اهداف حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه بود.

وساطت روسیه نمی‌تواند ترکیه را مجبور به ترک سوریه کند/ ترکیه در سوریه ماندنی است

حضور نظامی ترکیه در سال گذشته میلادی با واکنش‌های بسیاری از سوی کشورها همچون جمهوری اسلامی روبه‌رو بود چراکه معتقد بودند حضور ترکیه در این کشور نقض قوانین بین‌المللی و افزایش تنش در منطقه است.

ترکیه با حضور نظامی و با بمباران کردن شمال سوریه همگان را غافلگیر کرد چراکه هیچ کشوری انتظار نداشت تا ترکیه اینقدر رجب طیب اردوغان در مصاحبه‌های متعدد اعلام کرد که به سوریه نیامده‌ایم که برویم و این سخن یعنی ترکیه در شمال سوریه ماندگار خواهد شد. مسئولان ترکیه در روزهای نخست اعلام کردند که برای برقرای امنیت و اصلاح بافت جمعیتی وارد سوریه شده است اما حضور ترکیه قطعا برای به دست آوردن منافع شخصی است. بسیاری از کشورها همچون جمهوری اسلامی حضور ترکیه در سوریه را محکوم کردند چراکه این حضور نظامی نقض قوانین بین‌المللی بود.

ترکیه پس از ورود به سوریه در پی آن بود که اتصال کردهای شرقی و غربی سوریه را قطع کند و پس از آن با حمایت کردن گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره در راسای تضعیف دولت بشار اسد قدم بردارد. کردهای سوریه نیز ناچار شدند در مقابل این اقدامات تجاوزگرانه ترکیه با ارتش سوریه ائتلاف انجام دهند.

وساطت روسیه نمی‌تواند ترکیه را مجبور به ترک سوریه کند/ ترکیه در سوریه ماندنی است
سرانجام دولت روسیه تصمیم گرفت در تاریخ 13 ژانویه برای خاتمه به این درگیری‌ها جلسه سه جانبه‌ای را در مسکو با حضور علی مملوک، مشاور ویژه امنیتی رئیس جمهور بشار اسد وهاکان فیدان رئیس اطلاعات ترکیه تشکیل دهد و در این جلسه مسئولان روسی به همراه سوری‌ها از ترکیه خواستند تا به احترام حاکمیت سوریه این کشور را ترک کنند و نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج کنند.

البته خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سخنانی نسبت به نشست روز گذشته روسای امنیت و اطلاعات ترکیه و سوریه در مسکو واکنش نشان داد و اذعان کرد: هدف از این نشست حفظ منافع ترکیه و برقراری ثبات در منطقه بود و ارتباطی به خروج ترکیه از سوریه ندارد. وی همچنین گفت: ما به دنبال صلح و ثبات در ادلب و لیبی، توقف خون‌ریزی و بازگشت زندگی مردم به روال عادی خود هستیم.

حال موضوعی که در اینجا مطرح است این است که آیا آنکارا زیر بار فشار روسیه خواهد رفت یا اینکه به فعالیت خود ادامه می‌دهد؟
آنچیز که مسلم است ترکیه تمایلی به خروج از سوریه ندارد چراکه ترکیه به سوریه نیامده که کمتر از شش ماه دیگر خارج شود. ترکیه دقیقا با همین استراتژی وارد سوریه شد که چندی قبل نیز وارد لیبی شد آنهم چیزی نیست جز دستیابی به منافع شخصی.

وساطت روسیه نمی‌تواند ترکیه را مجبور به ترک سوریه کند/ ترکیه در سوریه ماندنی است

ترکیه در پی آن است با حضور فیزیکی خود در این دو کشور احاطه کاملی از منابع نفتی سوریه و لیبی داشته باشد و بعید است که بخواهد به همین راحتی از این کشورها خارج شود. البته در این بین ارتش ملی سوریه هم بیکار نمانده است و طبق گفته منابع آگاه اخیرا برخی از مناطق ادلب را تصاحب کرده است. حال باید ببینیم که وضعیت ترکیه در سویه چگونه پیش خواهد رفت، مذاکره یا ادامه حضور!

گزارش از فرید حائری


تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ