بازداشت تعدادی از افراد در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی / حمله‌کنندگان به کلانتری در اهواز به اعدام محکوم شدند


بازداشت تعدادی از افراد در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی / حمله‌کنندگان به کلانتری در اهواز به اعدام محکوم شدند

سخنگوی قوه قضائیه از آغاز تحقیقات همه جانبه درخصوص سقوط هواپیما خبر داد و اعلام کرد تعدادی از افراد در این خصوص بازداشت شده اند.

بازداشت تعدادی از افراد در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی / حمله‌کنندگان به کلانتری در اهواز به اعدام محکوم شدند

به گزارش پارسینه، غلامحسین اسماعیلی در ابتدای نشست خبری خود ایام شهادت صدیقه زاهره فاطمه زهرا (س) را تسلیت گفته و افزود: شهادت مظلومانه سردار سرافراز انقلاب سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش که عزت و اقتدار و امنیت را برای کشور به ارمغان آوردند را گرامی می‌داریم و باید یادمان باشد که او قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم دولتی در عصر حاضر بود.

وی افزود: درود خدا به روح سایر شهدا که در منطقه خون آن‌ها قیامتی به پا کرد و روحیه مجدد انقلابی بخشید و حضور بی نطیر مردم در تکریم این شهدا نمایش انسجام همه نیرو‌های انقلاب در برابر دشمن جنایتکار بود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: مردمی که دشمنان قسم خورده انقلاب خیلی سعی کردند آن‌ها را از حاکمیت جدا و از صحنه‌های انقلاب دور کنند، اما خون شهدا مردم را به صحنه اورد و این حضور موجب یاس و ناامیدی دشمن شد و یک رزمایش بی نطیر مردمی در امتداد اربعین حسینی و رفراندوم بزرگ و خیابانی بود و شهدا شاهد این حماسه بودند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تشکر مضاعف از سپاه پاسداران دارم که در اولین فرصت نخستین گام را برداشتند و سیلی سختی بر چهره استکبار و ترانپ قمارباز زدند.

وی افزود: گام‌های بعدی توسط اعضای جبهه مقاومت برداشته خواهد شد و به حضور امریکایی‌ها در متطقه پایان می‌دهند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: مردم به خوبی می‌فهمند استکبار از حضور مردم و از سیلی سپاه ناراحت و عصبانی بوده و بدنبال بحران افرینی در منطقه و کشورند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: توطیه اصلی جنگ نرم و تبلیعاتی است که هوشیاری مردم این توطیه را خنثی می‌کند.

وی با اشاره به این مطلب که در این ایام شاهد حوادث غمبار دیگری بودیم گفت: چه جانباختگان در کرمان و عروج شهادت گونه مسافران پرواز اوکراین که از سوی خانواده قوه قضائیه از صمیم قلب به خانواده‌های داغدار ان‌ها و ملت ایران و اتباع سایر کشور‌ها تسلیت عرض میکنم.

اسماعیلی گفت: این عزیزان و بویژه جانباختگان خطوط هوایی اوکراین از ما و خانواده ما و هموطن ما و از این سرزمین بودند و داغدار اصلی ماییم نه دیگران.

وی با اشاره به این مطلب که امریکا و انگلیس نقش خونخواری را ایفا میکنند نه خونخواهی گفت: این‌ها میخواهند انتقام بگیرند و میدانیم دلسوز ایران نیستند و در سیل ۹۸ حتی از رساندن کمک‌های مردمی و بین المللی ممانعت کردند که اگر دوستدار ایرانی بودند این اقدام جنایتکارانه را انجام نمی‌دادند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این روز‌ها شاهد سیل در استان سیستان و بلوچستان و شهر‌های جنوبی هستیم و موضوع مهم امدادرسانی و کمک به سیل‌زدگان است.

وی ادامه داد: وظیفه داریم با تمام توان به کمک ان‌ها بشتابیم و با ابلاغ رئیس قوه قضائیه مراجع قضایی مسؤول شدند در کنار مردم باشند و علل تشدید بارش‌ها را بررسی کنند.

اسماعیلی گفت: امیدواریم با همراهی و همکاری همه دستگاه‌ها هرچه سریعتر گرفتاری مردم برطرف شود.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت سفیر انگلیس گفت: ما سیاست قضایی خود را بار‌ها اعلام کرده ایم بین اشوبگران و اعتراض گران تقاوت قایلیم.

وی افزود: به هیچ عنوان از امنیت کشور کوتاه نمیاییم و با کسانی که علیه امنیت اقدام کنند در چهارچوب قوانین برخورد می‌کنیم و، چون وظیفه ما تامین امنیت است با هیچ کس تعارفی نداریم و لو دارای مصونیت دیپلماسی باشد به کنوانسیون‌های بین المللی احترام می‌گذاریم، اما یکجانبه نیست.

اسماعیلی افزود: درست است کنوانسیون وین برای دیپلمات‌های خارجی در کشور پذیرنده مصونیت قایل است ما هم قایلیم، ولی به موجب ماده ۴۱ همین کنوانسیون کلیه افرادی که از مصونیت دیپلماسی بهره. مندند موظفند قوانین کشور‌های پذیرنده را محترم دانسته و از دخالت بپرهیزند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اینکه سفیر کشور انگلیس در خارج از سفارتخانه ان در ایران در یک تجمع غیرقانونی شرکت کند و فیلم تهیه و نقش تحریک کننده و استمرار تجمع را داشته باشد پذیرفته نیست.

اسماعیلی ادامه داد: شیطنت و دروغگویی از این بالاتر وجود دارد؟ این فرد عنصر نامطلوب شناخته می‌شود و چنانچه اینگونه شود هم انتطار مردم و هم قوانین بین الملل ایجاب می‌کند که از کشور اخراج شود.

وی گفت: دولت پذیرنده بدون توجیه رفتار می‌تواند پیام دهد که رئیس یا هر شخص دیگر عنصر نامطلبوب است و چنانچه امتناع کردند می‌توان او را اخراج کرد.

اسماعیلی گفت: امروز توقع مردم این است و قوانین بین الملل نیز ایجاب میکند البته نهاد مسؤول وزارت امور خارجه است، ولی از نطر ما این فرد عنصر نامطلوب است.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در مورد بازداشت شدگان حادثه هواپیمایی نیز گفت: سپاه پاسداران انچه باعث بروز این حادثه تا این مرحله شده بود را به مردم گزارش دادند.

وی افزود: این در حالی است که ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز مامور است و کمیسیون‌های تخصصی تشکیل شده و ابعاد وقوع این حادثه در حال بررسی است و به اتمام نرسیده است.

اسماعیلی گفت: البته شاید مناسبتر بود در همان ابتدا اعلام می‌کردند که کمیسیون‌هایی برای بررسی این موضوع تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در قوه قضائیه نیز قرار است با بهره‌گیری از کارشناسان ستادکل، سازمان هواپیمایی کشوری، سایبری، جنگ الکترونیک و همچنین بهره گیری از اطلاعات ضبط شده جعبه سیاه که قرار است به فرانسه فرستاده شود و با بازخوانی آن همه ابعاد بررسی شود.

اسماعیلی گفت: سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از بسیاری از افراد بازجویی و اخذ مدارک کرده، اما سوانح هوایی پیچبدگی خود را دارد.

وی افزود: در این بررسی‌ها چند نکته را مورد توجه قرار داده ایم، نکته اول استیفای حقوق مادی و معنوی جانباختگان است و کوتاه نمیاییم و پیگیریم، محور دوم کشف حقیقت است و باید همه ابعاد را بسنجیم و محور سوم اجرای عدالت است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: برای نتیجه گیری بهتر در این موضوع همه ابعاد هم تاثیر سبب و هم‌تاثیر مباشر را می‌سنجیم.

اسماعیلی گفت: تحقیقات شروع شده و ۷۲ ساعت گذشته و افرادی در این خصوص بازداشت شده اند.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد زمینخواری و اقدامات دستگاه قضا در بازگشت اراضی تصرف شده به بیت المال نیز گفت: بعد از سفر رئیس قوه قضائیه به آذربایجان شرقی و ورود دادستانی در یک مورد ۳۰۲ میلیون مترمربع از مراتع سهند مراغه احیا شد.

وی ادامه داد: در تهران نیز در منطقه رودبار قصران در فشم، زمین ۲۰۳۰ هکتاری بود که ۱۸۰۰ هکتار از ان سند به نام دولت زده شده بود و ۲۳۰ هکتار برای جولان افراد سودجو بستری شده بود، در نتیجه سند کامل به نام دولت زده شد.

اسماعیلی گفت: در استان یزد با همکاری سه نهاد بخشی از زمین و مسکن صد‌ها هکتاری در تصرف عده‌ای در آمده بود که متهمان بازداشت و بیش از صد هکتار توقیف شده به بیت المال بازگشت داده شد و همه عناصر زمین‌خوار شناسایی شدند.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد رسیدگی به پرونده سکه ثامن گفت: با پیگیری‌های انجام شده، جلسه دادگاه برگزار شده و حکم صادر شده البته قطعی نیست، ولی متهم اصلی به ۱۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده و به ۳۶۵۱ میلیارد و ۶۵۱ میلیون و ۹۵۷ هزار و ۶۸ ریال رد مال نیز محکوم شده که ۷۰۰ میلیارد ریال قبلا استرداد شده بود.

وی ادامه داد: متهم همچنین یک هزار و ۸۱۲میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۶۳۰ هزار ریال جزای نقدی در حق دولت و بابت اتهام پولشویی به ۹۹ میلیارد و ۲۲۲ میلیون ریال رد مال محکوم شده است.

حکم پرونده سکه ثامن صادر شد

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی درباره حکم پرونده سکه ثامن گفت: جلسه دادگاه هفته گذشته تشکیل و حکم غیرقطعی صادر شده است.

وی ادامه داد: متهم اصلی این پرونده علاوه بر ١۵ سال حبس تعزیری به مبلغ سه هزار و ۶۵١ میلیارد و ۶۵۴ میلیون و ٩٧۵ هزار و ۶٨ ریال رد مال در حق شماست محکوم شده است.

اسماعیلی اظهار داشت: از مجموع مبلغ رد مال ٧٠٠ میلیارد ریال پیش از صدور حکم به شکلت استرداد شده است.

وی اضافه کرد: همچنین متهم اصلی این پرونده به دلیل کلاهبرداری مبلغ هزار ٨١٢ میلیارد و ۵۵٢ میلیون و ۶٣٠ هزار و ۴۴١ ریال جزای نقدی محکوم شده و در خصوص جرم پولشویی مبلغ ٩٩ میلیارد و ٢٢٢ میلیون و ۴٩٧ هزار و ٩٣٠ ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: این پرونده ٣٠٠ جلد و ٧٠ هزار صفحه بود و رأی صادره هم ٢٠٠ صفحه است، اما چون حکم غیرقطعی است هویت متهم اعلام نمی‌شود و بعد از قطعیت دادنامه هویت متهم اعلام می‌شود.

حکم اعدام برای سه نفر در حادثه حمله تروریستی به کلانتری در اهواز

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی درباره دستگیری عناصر ضد انقلاب در اهواز در پرونده حمله به کلانتری گفت: در حملات تروریستی به کلانتری در استان خوزستان علاوه بر حمله مسلحانه و شهادت دو تن از سربازان و مجروح شدن تعدادی از آنها، معاندان بنا داشتند فیلم ضبط تهیه و ارسال کنند که این افراد دستگیر شدند و هفته گذشته هم محاکمه شدند.

وی ادامه داد: از این افراد سه نفر به اعدام و سایران به حبس ۱۰ سال و ۱۵ سال و یک نفر با تخفیف به ۵ سال محکوم شده اند.

تعدادی از افراد رد صلاحیت شده پرونده قضایی دارند

اسماعیلی در پاسخ به سئوالی درباره رد صلاحیت برخی افراد توسط شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و ارتباط آن با محکومیت مالی آن‌ها گفت: مرجع تأیید صلاحیت داوطلبان در مجلس شورای نگهبان است.

وی افزود: هنوز فرایند رسیدگی به اتمام نرسیده و فرصت اعتراض وجود دارد و چه بسا تغییراتی هم ایجاد شود، اما اینکه پرونده دارند، بله تعدادی از این افراد پرونده دارند که البته عددش بالا نیست.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: البته تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده پرونده قضایی ندارند.

وی تصریح کرد: آمادگی داریم با وصول گزارشات بنابر قوانین و مقررات رسیدگی کنیم و اگر جرمی گزارش شود، وظیفه داریم به جرایم رسیدگی کنیم.

پیگیری حقوقی و کیفری ترور سپهبد سلیمانی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری اقدام تروریستی آمریکا در ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مجامع بین المللی گفت: هیچ تردیدی در تروریستی بودن اقدام امریکا وجود ندارد و شخص ترامپ رسما اقرار به این اقدام تروریستی کرد و حتما تعقیب می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه کیفری سه مرجع صالح برای رسیدگی وجود دارد؛ مرجع اول دادگاه‌های کیفری ایران است و قانون به ما این اجازه را داده است که موضوع را پیگیری کنیم و مرجع دوم کشور دوست ما عراق است و به لحاظ محل وقوع جرم و اینکه اتباع آن کشور هم به شهادت رسیده و امنیت آن‌ها نیز صدمه دیده قابل پیگیری است و مرجع سوم دیوان کیفری بین المللی لاهه است.

اسماعیلی افزود: بنای ما بر این است که هم در جمهوری اسلامی و هم در عراق و هم دیوان کیفری بین‌المللی علیه ارتش آمریکا و دولت آمریکا و شخص رئیس جمهور آمریکا اعلام جرم کرده و تشکیل پرونده دهیم.

وی اضافه کرد: اینکه فرایند رسیدگی چه خواهد بود حتی اگر طولانی شود، دست بردار نخواهیم بود.

۱۸ میلیارد دلار گم نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی در مورد رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و اینکه آیا وضعیت پرونده معاون سابق نظارت بانک مرکزی مشخص شد یا نه گفت: این پرونده به لحاظ اینکه هنوز بین دادسرا و دادگاه در کش و قوس است و قرار است رفع نقص‌هایی انجام شود، بعد از رفع نقص و تکمیل تحقیقات اطلاع رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره پرونده ۱۸ میلیاردی گفت: این پرونده ۱۸ میلیارد خوب تدوین نشد یا نخواستند خوب تدوین شود.
اسماعیلی افزود: یک بار گفتند ۱۸ میلیارد دلار گمشده، یک بار گفتند ۱۸ میلیارد دلار برباد رفته و یک عده نیز بحث تخصیص ارز را مطرح کردند و برخی نیز گفتند اصلا ۱۸ میلیارد دلار گم نشده است.

وی اظهار داشت: ۱۸ میلیارد دلار گم نشده است، در این ارتباط بخش‌هایی از موضوع را به تناسب تخصیص ارز‌ها رسیدگی کردیم. یک بخشی نیز نیاز به رسیدگی عمومی دارد که در پرونده اصلی ارزی که مربوط به مسئولان بانک مرکزی است، در حال تحقیقات است.

اسماعیلی افزود: در همان زمانی که ارز بالای ۱۰ هزار تومان بود برای مسافرت نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز داده می‌شد و این بر باد دادن ارز است. البته بخشی از این ارز نیز به درستی تخصیص و کالا وارد شده است.


تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ