10 نشانه بارداری، چطور از تردید رها شوید؟


اگر تعدادی از این نشانه‌ها را مشاهده و از اینکه دوره قاعدگی‌تان به تاخیر افتاده تعجب کرده‌اید، احتمال بارداری شما زیاد است.

نی‌نی بان: آیا شما باردارید؟ بعضی از نشانه‌ها ممکن است زمانی که دوره قاعدگی‌تان به تعویق می‌افتد یا یک یا دو هفته پس از آن نمایان شوند. در حقیقت، از هر 10 زن 7 نفر در هفته ششم بارداری به نشانه‌های آن پی می‌برند.
اگر زمان دقیق قاعدگی‌تان را نمی‌دانید یا تاریخ آن هر ماه تغییر می‌کند، نمی‌توانید درباره زمان دقیق آن مطمئن باشید. اما اگر تعدادی از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید (تمام این نشانه‌ها برای تمام زن‌ها نمایان نمی‌شود) و از اینکه دوره قاعدگی‌تان به تاخیر افتاده تعجب کرده‌اید، احتمال بارداری شما زیاد است. دراین صورت تست بارداری دهید تا درباره آن مطمئن شوید. اگر باردار هستید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

بیزاری از غذا، نفخ شکم، تکرر ادرار، تورم پستان و داشتن تهوع برخی از نشانه های بارداری است. اگر این علائم را دارید سونوگرافی واژینال، بهترین روش برای تشخیص حاملگی است.

10 نشانه بارداری، چطور از تردید رها شوید؟
بیزاری از غذا
اگر شما به تازگی باردار هستید، طبیعی است که از بوی ساندویچ یا یک فنجان قهوه یا رایحه‌ای خاص احساس تهوع کنید. اگر چه هیچ‌کس به طور قطع دلیل آن را نمی‌داند اما ممکن است از عوارض افزایش سریع میزان استروژن در سیستم بدن شما باشد. در این شرایط ممکن است حتی احساس کنید نسبت به غذای مورد علاقه‌تان حس تنفر دارید.

2. تغییرات رفتاری
طبیعی است در طول بارداری رفتار شما تغییر کند، بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است که روی سطح انتقال دهنده‌ عصبی شما (پیغام‌های عصبی مغز) تاثیر می‌گذارد. هر فردی به شکلی متفاوت به این تغییرات عکس‌العمل نشان می‌دهد. برای مثال احساسات بعضی‌ها، چه خوب و چه بد، افزایش می‌یابد در حالی که بعضی دیگر افسرده و عصبی می‌شوند.
اگر شما آنقدر احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنید که قادر نیستید مسئولیت‌های روزانه‌تان را انجام دهید، یا فکر می‌کنید به خودتان آسیب می‌رسانید، با روانشناس مشورت کنید.

3. نفخ شکم
تغییرات هورمونی در اوایل بارداری می‌تواند به شما احساس نفخ دهد، مثل زمان قبل از قاعدگی بعضی از زن‌ها. به همین دلیل است که لباس‌های شما باید در ناحیه کمر کمی گشادتر از حد معمول باشد، حتی در اوایل زمانی که رحم شما هنوز بسیار کوچک است.

4. تکرر ادرار
کمی بعد از بارداری، تغییرات هورمونی باعث افزایش سرعت جریان خون از طریق کلیه‌ها می‌شود. این باعث می‌شود مثانه‌تان زودتر پر شود و شما تکرر ادرار داشته باشید. این نشانه‌ ممکن است از اوایل هفته ششم تا دوره اول (سه ماه اول) دیده شود.
با پیشرفت بارداری، تکرر ادرار نیز ادامه یا افزایش می‌یابد و این به دلیل افزایش چشمگیر حجم خون در طول بارداری است که منجر به تولید مایع بیشتری می‌شود که در مثانه جمع می‌گردد. مشکل شما زمانی که جنین در حال رشد فشار بیشتری به مثانه‌تان می‌آورد، افزایش می یابد.
10 نشانه بارداری، چطور از تردید رها شوید؟

5. احساس خستگی
ناگهان احساس خستگی می‌کنید؟ هیچکس به طور قطع نمی‌داند که دلیل خستگی در این دوران چیست اما ممکن است علتش افزایش سریع هورمون‌ پروژسترون باشد که بر بی‌خوابی شما تاثیر می‌گذارد. البته، تهوع و تکرر ادار در طول شب نیز می‌تواند به خستگی شما شدت بخشد.
شما در دوره دوم بارداری (سه ماه دوم) انرژی بیشتری احساس خواهید کرد. اگرچه احساس خستگی معمولا در اواخر بارداری، هنگامی که وزن شما زیاد می‌شود، دوباره به سراغ‌تان می‌آید و خواب شب شما نیز سخت‌تر خواهد شد.

6. تورم پستان
یکی از اولین نشانه‌های بارداری حساس شدن و درد پستان‌ها است که به دلیل افزایش هورمون به‌وجود می‌آید. این درد و تورم نوع شدید آن چیزی است که شما در زمان قبل از قاعدگی‌ احساس می‌کنید. این درد پس از دوره اول (سه ماه اول)، هنگامی که بدن شما با تغییرات هورمونی منطبق شد، کاهش می‌یابد.

7. تهوع
تعدادی از زنان تا یک ماه پس از بارداری حالت تهوع ندارند در حالی که بعضی دیگر ممکن است یک یا دو هفته زودتر آن را تجربه کنند. تهوع نه تنها در صبح که در ظهر و شب نیز ممکن است رخ دهد.
حدود نیمی از زنان بارداری که حالت تهوع دارند، در آغاز دوره دوم (سه ماه دوم) بهبود می‌یابند. این حالت برای بسیاری دیگر تا یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد. تعداد کمی که خوش‌شانس هستند نیز اصلا آن را تجربه نمی‌کنند.

8. تاخیر دوره قاعدگی
اگر دوره قاعدگی شما منظم است ولی در ماهی خاص به تاخیر افتاد، بهتر است تا قبل از اینکه نشانه‌های بالا را مشاهده کنید یک تست بارداری از خودتان بگیرید. اما اگر دوره قاعدگی‌تان منظم نیست یا زمان دقیق آن را نمی‌دانید، حالت تهوع، تورم سینه و تکرر ادرار می‌تواند نشانه‌ای از بارداری شما باشد.

9. افزایش دمای بدن
اگر شما دمای بدن خود را اندازه گرفتید و دیدید که برای 18 روز بالا مانده است، احتمالا شما باردار هستید.

10. اثبات: تست بارداری خانگی مثبت

علی‌رغم آنچه روی جعبه آن نوشته است، بسیاری از تست‌های بارداری خانگی، تا حدود یک هفته پس از تاخیر دوره قاعدگی، آنقدر حساس نیستند که بتوان به آنها اعتماد کرد. بنابراین اگر شما زودتر از آن زمان از خودتان تست گرفتید و منفی بود، چند روز دیگر نیز دوباره امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که یک کودک حتی زودتر از زمانی که شما بفهمید باردارید، رشد خواهد کرد. بنابراین هنگام انجام آزمایشات مراقب سلامت خود باشید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
برای بسیاری از زنان، به ویژه برای کسانی که برای بارداری برنامه ریزی نداشته‌اند، هفته اول بارداری بدون اینکه آن‌ها متوجه چیزی بشوند، سپری می‌شود.
حتی ممکن است بارداری هفته به هفته بدون اینکه زن باردار متوجه چیزی شود، سپری گردد. بسیاری از زنان سیکل ماهانه نامنظمی دارند و به همین دلیل بسیار دیر متوجه می‌شوند که باردار شده‌اند، به همین خاطر است که اکثر زنان متوجه هفته اول بارداری خود نمی‌شوند.
البته زنانی که برای بارداری‌شان از قبل برنامه ریزی کرده‌اند، نه تنها متوجه هفته اول بارداری خود می‌شوند، بلکه باید اقدامات قبل از بارداری را انجام دهند تا دوران بارداری سالم و ایمن‌تری داشته باشند.

هفته اول بارداری چه علائمی دارد؟
علائم آشکار و دقیق حاملگی در هفته اول بارداری آشکار نمی‌شوند، اما نشانه‌هایی مانند خستگی، از دست دادن علاقه به همه چیز، نوسانات خلقی و تکرر ادرار در هفته اول بارداری دیده می‌شوند.
با این حال، بسیاری از زنان به جای اینکه متوجه شوند که باردارند، این علائم را با علائم پیش از قاعدگی اشتباه می‌گیرند.
زمانی که تخمک از تخمدان به سمت لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند، اگر در اثر لقاح زن و مرد، اسپرم وارد دستگاه تناسلی زن شده و به سمت لوله‌های فالوپ حرکت کند، در همانجا اسپرم، تخمک را بارور کرده و سپس برای لانه گزینی به سمت رحم حرکت می‌کند و به این صورت است که زن بارور می‌شود.
برخی از افراد بر این باورند که یک زن واقعاً در طول هفته اول بارداری ، باردار نیست و باروری در هفته دوم صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که اکثر بارداری‌ها در هفته اول بارداری غیر قابل تشخیص هستند.

10 نشانه بارداری، چطور از تردید رها شوید؟
تشخیص بارداری در هفته اول
تشخیص بارداری یک رویکرد چند وجهی است. تشخیص بارداری با استفاده از شرح حال و معاینه فیزیکی، ارزیابی آزمایشگاهی و سونوگرافی انجام می‌شود.

شرح حال و معاینه فیزیکی
برای تشخیص بارداری، اطلاعات مربوط به آخرین دوره قاعدگی اهمیت زیادی دارد. اگر اطلاعاتی که راجع به دوره قاعدگی خود به پزشک می‌دهید، صحیح نباشد، پزشک نمی‌تواند تشخیص درستی داشته باشد.
به این خاطر که خونریزی واژینال در اوایل بارداری یا هفته اول بارداری در بسیاری از زنان متداول است، این موضوع تشخیص بارداری در هفته اول بارداری را مشکل می‌کند.
معاینه فیزیکی نیز برای بررسی وضعیت جفت، لوله‌های رحمی و بیماری‌های التهابی زن انجام می‌شود تا بارداری در شرایط درستی صورت گیرد. بعد از بررسی زمان عادت ماهیانه قبلی، پزشک با بررسی سطح HCG، بارداری را تشخیص می‌دهد.
همچنین پزشک با انجام آزمایش و سونوگرافی، وضعیت زن باردار را به درستی بررسی می‌کند.

ارزیابی آزمایشگاهی
تشخیص بارداری با اندازه گیری برخی از هورمون‌ها انجام می‌شود؛ Human chorionic Gonadotropin) HCG) یا همان گونادوتروپین جفتی انسان یک هورمون مهم برای تشخیص بارداری هفته اول است. HCG پس از تشکیل جفت، از سلول‌های جفت ترشح شده و پس از برقراری ارتباط خونی بین جنین و مادر ، وارد گردش خون مادر می‌شود.
ارتباط خونی بین جنین و مادر بعد از لانه گزینی کامل صورت می‌گیرد، به همین دلیل است که در زودترین حالت، هورمونHCG برای اولین بار ، ۶ روز پس از تخمک گذاری (در هفته اول بارداری ) در خون مادر و ۱۴-۱۲ روز پس از تخمک گذاری در ادرار مادر (با انجام تست بی بی چک ) دیده می‌شود، البته در زودترین حالت، بارداری در این زمان قابل تشخیص است، در برخی از زنان، دیرتر می‌توان بارداری را تشخیص داد.
به طور کلی در درصدی کمی از زنان HCG را می‌توان در هشت روز اول پس از لقاح تشخیص داد و در حدود ۹۸٪ آن‌ها در روز یازدهم تشخیص داده می‌شود.
در واقع HCG گلیکوپروتئینی با شباهت ساختاری به هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، هورمون جسم زرد (LH) و تیروتروپین است که با انجام یک آزمایش ادرار و با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی مانند الایزا، رادیوایمونواسی، فلوروایمونواسی و یا ایمونورادیومتریک اسی در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شود.

سونوگرافی برای تشخیص بارداری
کشف سونوگرافی واژینال تشخیص بارداری را ساده‌ و مؤثر کرده است. این بهترین روش برای تشخیص حاملگی داخل رحمی و سن حاملگی است زیرا پروب واژینال از پروب شکم مؤثرتر بوده و وضوح تصویر بهتری دارد.

زن باردار در هفته اول بارداری چگونه است
همان‌طور که گفته شد اکثر زنان باردار در هفته اول بارداری ، متوجه بارداری خود نیستند و تنها ۴-۳ هفته بعد که پریود نمی‌شوند، متوجه بارداری خود می‌شوند.
در طول هفته اول بارداری ، تفاوت زیادی در بدن مادر ایجاد نمی‌شود و تنها چیزی که در هفته اول بارداری اتفاق می‌افتد، آماده سازی رحم برای بارداری و تنها تغییرات کوچکی در زنان باردار است:
- اگر چه در هفته اول بارداری هیچ تغییر عمده‌ای در ظاهر فیزیکی زن باردار به وجود نمی‌آید، اما با مشکلات معده، یبوست و دیگر اختلالات گوارشی مواجه می‌شوند.
- احتمالاً حالت تهوع و یا تهوع صبحگاهی زن باردار را اذیت می‌کند. با این حال، نشانه‌های بارداری هفته اول از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
- سایر علائم بارداری مانند نوسانات خلقی، حساسیت به لمس پستان، خستگی و تغییرات هورمونی در هفته اول بارداری دیده می‌شود.

رشد جنین در هفته اول بارداری
در طول هفته اول بارداری هیچ رشد چشمگیری در جنین دیده نمی‌شود، به غیر از اینکه تخمک، تخمدان را ترک کرده و به سمت لوله‌های فالوپ مهاجرت می‌کند. در واقع شما در این زمان به مفهوم واقعی باردار نیستید و بارداری شما تا دو هفته بعد از پایان دوره قاعدگی‌تان اتفاق نمی‌افتد.
با این حال هفته اول بارداری در تقویم بارداری محاسبه می‌گردد.
به محض اینکه تخمک بارور شود، تا ۱۰-۷ روز بعد سلول‌های آن شروع به تقسیم می‌کنند. در هفته اول بارداری “کودک” یک بلاستوسیست نامیده می‌شود. بلاستوسیست را می‌تواند به دو بخش خارجی (این بلاستوسیست تبدیل به جفت خواهد شد) و بخش داخلی (در هفته دوم بارداری به جنین تبدیل می‌شود) تقسیم کرد.
اگر در لقاح بیش از یک تخمک بارور شده باشد، چند تخم لقاح یافته ممکن است تشکیل شود.
تخم لقاح یافته ۴۶ کروموزوم (به تعداد مساوی از هر یک از والدین) دارد و کروموزوم‌ها، مواد ژنتیکی دارند که جنسیت کودک، رنگ مو، ویژگی‌های عمومی، رنگ پوست، قد و رنگ چشم را تعیین می‌کنند.

ریزترین و مهم‌ترین علائم بارداری قبل از پریود نشدن و بعد از آن چیست؟
آکنه
جوش‌های صورت من ناگهان ناپدید شده است. قبلا پوست من چرب بود و مجبور بودم روزی چند بار آنرا بشویم حالا آنها محو شده‌اند. فکر می‌کنم تغییراتی هورمونی در بدن من در حال رخ دادن است!
افرادی که قبل از بارداری پوست آنها دچار آکنه نبوده ممکن است دچار مسائل پوستی جدیدی شوند. تغییرات پوستی یکی از مهمترین علامت‌های اولیه بارداری است.
بو و مزه
قبلا بوی سیگار حال من را بهم می‌زد اما حالا این احساس را ندارم.
احساس بویایی شما در بارداری تغییر می‌کند و خیلی هم طبیعی است: بدن شما دارد برای حساس‌تر شدن بیشتر آماده می‌شود.
شما دارید موجود دیگری دیگری را در بدن خود پرورش می‌دهید! و همین طور که وزن اضافه کرده و زیبایی شما کم می‌شود قوی شدن حواس اخطار طبیعی بدن برای مراقبت بیشتر است.
تغییرات بدن
بدن من تغییرکرده و همسرم به من می‌گوید زیباتر از قبل شده‌ای. خودم هم که دقت کردم دیدم خطوط انحنای بدن من بیشتر شده و جوان‌تر به نظر می‌رسم!
هورمون‌ها می‌توانند ویژگی‌های جنسی شما را تغییر دهد. در این حالت،‌ سینه‌ها بزرگتر شده و ممکن است لب‌ها نمایان‌تر شود. اما مهمترین اتفاق، متفاوت شدن با قبل است.
اسهال و سایر اختلالات روده‌ای
دچار اسهال شدید شده‌ام. اما چون احساس درد نداشتم به پزشک مراجعه نکردم. قبلا گاهی پیش از پریود این اتفاق برای من می‌افتاد اما این دفعه فرق داشت.
بعضی‌ها در هفته‌های اول بارداری احساس پف کردن بدن دارند. این اثرات نتیجه مختل شدن بعضی از کارکدهای مجرای روده‌ای زن باردار بوده و پاسخی به تغییرات سریع بارداری است
درد
در پایین شکم احساس درد کردم. شبیه درد پریود بود اما تیزتر و تیر کشنده‌تر!
ممکن است وقتی که تخمک به دیواره رحم در زمان لانه گزینی رویان می‌چسبد این دردها حس شود. بدن سعی دارد موجود بیگانه را در بدن ما شناسایی نماید. بهتر است به لکه بینی توجه کنید که علامت لانه گزینی است.
10 نشانه بارداری، چطور از تردید رها شوید؟


تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ