خونریزی پس از سقط، وقتی غیر طبیعی است


خونریزی پس از سقط، وقتی غیر طبیعی است

خونریزی غیر طبیعی پس از سقط جنین ممکن است نتیجه مشکل در عضلات رحم و یا ناتوانی عروق خونی در متوقف کردن خونریزی باشد.

خونریزی غیر طبیعی پس از سقط جنین از طریق واژینال ممکن است پس از سقط از طریق مکش، سقط جنین دستی یا سقط جنین با دارو، رخ دهد. به همه زنان هشدار داده می شود که خونریزی غیر طبیعی پس از سقط جنین را جدی بگیرند؛ زیرا این مشکل می تواند به علت عفونت، خونریزی یا سایر عوارض باشد.
خونریزی غیر طبیعی واژن نادر است و کمتر از ۱ درصد زنان پس از سقط جنین، این عارضه را تجربه می کنند. پس اگر خونریزی غیر طبیعی واژن دارید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.
سقط جنین علاوه بر اینکه شرایط جسمی سختی در پی دارد، شرایط روحی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. بر اساس مطالعات انجام شده، مادرانی که اقدام به سقط جنین می‌کنند بیش از دیگر زنان به رفتارهای ناسالم ازجمله خودکشی، اعتیاد، اضطراب و اختلالات روانی گرایش پیدا می‌کنند.

دوره زمانی
طبیعی است که تقریبا دو هفته پس از سقط جنین، خونریزی واژینال را تجربه کنید. در این شرایط ممکن است خونریزی کم و با رنگ روشنی را برای چند روز اول تجربه کنید؛ و برای چند روز آینده، خونریزی شدید و گرفتگی سنگین را تجربه خواهید کرد.
اما خونریزی غیر طبیعی پس از سقط جنین ممکن است نتیجه مشکل در عضلات رحم و یا ناتوانی عروق خونی در متوقف کردن خونریزی باشد.
علاوه بر این، ممکن است لخته های خون در داخل رحم بعد از عمل ایجاد شود. در موارد بسیار نادر، رحم ممکن است توسط یک وسیله جراحی سوراخ شده باشد، یا ممکن است که دهانه رحم خراشیده باشد.
لخته شدن خون
لخته شدن خون پس از سقط جنین امری طبیعی است. اندازه لخته ها می تواند از اندازه یک ریگ تا اندازه تخم مرغ، باشد. البته داشتن لکه های بزرگ تر زا یک توپ پینگ پنگ، برای مدت دو ساعت یا بیشتر طبیعی نیست.
البته در شرایطی نیز ممکن است گردن رحم مسدود شود؛ که این مشکل مانع از خروج خون از رحم می شود. این مشکل می تواند باعث افزایش حجم رحم و ایجاد درد شدید شود.
خونریزی شدید واژن
خونریزی شدید واژن نشان دهنده این است که چیزی ممکن است اشتباه باشد. پزشکان خونریزی سنگین واژینال را با معیار پر شدن بیش از دو پد زنانه (نوار بهداشتی) حداکثر ضخیم، در طول یک الی دو ساعت یا خونریزی شدید برای مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر تعریف می کنند. در نهایت اگر بعد از گذشت ۲۴ ساعت کامل پس از عمل، خونریزی شما به رنگ قرمز تیره باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
ملاحظات
خونریزی واژینال پس از سقط بیشتر در سقط جنین های مربوط به میفپریستون و میزوپروستول شایع است؛ و درصد بسیار کمی از زنان که سقط جنین با دارو را انجام می دهند ممکن است نیاز به انتقال خون یا جراحی آسپیراسیون برای کنترل خونریزی داشته باشند.
خونریزی پس از سقط، وقتی غیر طبیعی است
پیشگیری و راه حل
در حالی که هیچ راه حلی برای جلوگیری از خونریزی واژینال پس از سقط جنین وجود ندارد؛ دستورالعمل پزشک شما برای بهبود تدریجی ضروری است. این دستور شامل مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی، ورزش نکردن به مدت دو هفته و بلند نکردن اجسام سنگین تر از ۴٫۵ کیلوگرم است. همچنین در طول مدت بهبودی باید فعالیت های جنسی واژنی برای دو هفته قطع شود. و از تامپون ها تا دو هفته بعد از عمل استفاده نکنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
بر اساس مطالعات انجام شده، مادرانی که اقدام به سقط جنین می‌کنند بیش از دیگر زنان به رفتارهای ناسالم ازجمله خودکشی، اعتیاد، اضطراب و اختلالات روانی گرایش پیدا می‌کنند.
نرخ خودکشی زنان در ۱۲ ماه پس از سقط در مقایسه با زایمان، حدود ۶ برابر در کشورهای اروپای شمالی (اسکاندیناوی) اندازه گیری شده است. در پژوهش های مشابه در انگلستان و ایالات متحده، نرخ های ۳.۲۵ و ۲.۶ برابر به دست آمده است.

بیماری های روانی در کمین سقط کنندگان جنین
فاکتور دیگری که بیانگر شرایط بحرانی روان است، تعداد افراد بستری شده در بیمارستان های روانپزشکی است. پژوهش ها نشان می دهد در سه ماه اول پس از سقط جنین نرخ بستری مادران در بیمارستان روان پزشکی، بیش از ۵ برابر جمعیت گواه گزارش شده است.
نتایج پژوهشی که در نیوزیلند انجام شده است حاکی از این است که زنانی که به صورت خودخواسته و عمدی به بارداری خود خاتمه داده اند، بیشتر از زنانی که باردار نیستند و همچنین بیشتر از زنانی که بارداری خود را به پایان می رسانند از مشکلات روانی مانند افسردگی اساسی، اختلالات اضطرابی، تفکرات خودکشی، وابسته شدن به الکل و مشکلات مربوط به مواد رنج می برند.

مادران سقط کننده و درگیری با اعتیاد
در زمینه مشکلات رفتاری مادران، نتایج آماری نشان دهنده تفاوت های چشمگیر در ناسازگاری های رفتاری در میان خانواده است. بر اساس نتایج یک پژوهش کانادایی زنان پس از بحران سقط، اغلب مشکلاتی در ارتباط با فرزندان دیگر خود دارند و ریسک احتمال سوء رفتار با دیگر فرزندان در این زنان بالاتر است.
همچنین سقط عمدی فرزند با رفتارهای پرخطر و خود تنبیه کننده ناشی از احساس گناه مانند خودعقیم سازی، سوء مصرف مواد مخدر، عادت های غیرعادی خوردن (که منجر به چاقی یا لاغری غیر طبیعی شده) و افکار خودکشی همبسته است.
از سوی دیگر پس از سقط روابط زن با همسر و دیگر اعضای خانواده اش به طور معناداری دچار تغییر می شود. احساس ترس، ناراحتی، سردرگمی، اضطراب و خدشه دار شدن رابطه با والدین برخی علائم مشاهده شده در دیگر کودکان این خانواده ها است.

درگیری مادران پس از سقط با اضطراب مرگ
یکی از مشکلات اضطرابی زنان پس از سقط جنین انواع فوبیا است. تحقیقات نشان داده اند که زنان با یک بار سقط جنین کمتر از زنانی که بارها به این عمل مبادرت ورزیده اند دچار ترس های غیرعادی می شوند.
اضطراب مرگ نیز در دوران سوگواری پس از سقط افزایش می یابد. همچنین اختلال اضطراب فراگیر که با احساس نگرانی بدون منبع مشخص و در اکثر ساعات روز همراه است (GAD) در این زنان بیشتر گزارش می شود.
برخی پژوهش ها به صورت مقایسه ای به مشکلات روحی زنانی که به صورت غیرعمد با سقط فرزندشان روبه‌رو شده اند با زنانی که به سقط عمدی مبادرت ورزیده، پرداخته اند.
در پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید میزان اضطراب تا یک سال پس از سقط در سقط عمد بسیار بالاتر از سقط های خود به خودی اندازه گیری شده بود.

سقط و بروز اختلالات خواب
اختلالات خواب، از جمله مهم ترین مشکلات زنان پس از سقط است. ۲۳ درصد از زنان رویاهای تکراری اضطراب زا گزارش داده اند، ۴۵ درصد می گویند گویی واقعه را دوباره زنده تجربه می کنند، ۲۹ درصد می گویند خاطرات سقط بارها هجوم می آورد و ۳۵ درصد از زنان تا مدت ها از هر آن چه آن ها را به یاد سقط فرزندشان انداخته اجتناب می کنند.
زنی ۲۲ ساله در این باره گفته است: روح کودکم را حس می کنم که هر شب به سوی من می آید. برخی رویاهای حاوی مضامین مربوط به زنده بودن فرزند خود و بزرگسالی او می بینند. در کتاب «سقط؛ فقدان و بازیابی هویت» نویسنده کابوس های خود را با مضمون مرگ یا غرق شدن یک نوزاد در آب تصویر کرده است.
سقط جنین یک مقوله رایج است و به طور متوسط از هر ۱۰ زن، ۳ زن تا سن ۴۵ سالگی تجربه سقط جنین داشته است. سقط جنین دارای دو حالت است، سقط با مصرف قرص (که به عنوان سقط پزشکی نیز شناخته می‌شود) و سقط جنین از راه جراحی.
زنان می توانند تا قبل از رسیدن به هفته دهم بارداری از طریق مصرف قرص های مخصوص سقط جنین انجام دهند، اما پس از این مدت، تنها راه باقی مانده سقط از راه جراحی است.
در هر حال شما چه از طریق مصرف قرص و چه از راه جراحی سقط جنین کنید، توجه به این نکته مهم است که برای حفظ سلامتی خود، دستورالعمل هایی را دنبال کنید.
سقط جنین در کلینیک ها و تحت مراقبت یک متخصص، امن تر و دارای عوارض کمتری است، با این حال تعداد بسیاری از زنان پس از سقط جنین، دچار برخی عوارض جانبی مانند سکته قلبی، خونریزی های خفیف واژن، حالت تهوع و خستگی می شوند.
سقط جنین یک مقوله رایج است و به طور متوسط از هر ۱۰ زن، ۳ زن تا سن ۴۵ سالگی تجربه سقط جنین داشته است. سقط جنین دارای دو حالت است، سقط با مصرف قرص (که به عنوان سقط پزشکی نیز شناخته می‌شود) و سقط جنین از راه جراحی.
زنان می توانند تا قبل از رسیدن به هفته دهم بارداری از طریق مصرف قرص های مخصوص سقط جنین انجام دهند، اما پس از این مدت، تنها راه باقی مانده سقط از راه جراحی است.
در هر حال شما چه از طریق مصرف قرص و چه از راه جراحی سقط جنین کنید، توجه به این نکته مهم است که برای حفظ سلامتی خود، دستورالعمل هایی را دنبال کنید.
سقط جنین در کلینیک ها و تحت مراقبت یک متخصص، امن تر و دارای عوارض کمتری است، با این حال تعداد بسیاری از زنان پس از سقط جنین، دچار برخی عوارض جانبی مانند سکته قلبی، خونریزی های خفیف واژن، حالت تهوع و خستگی می شوند.
در ادامه به موارد مهمی در خصوص سقط جنین اشاره شده است.

خونریزی پس از سقط جنین
بسیاری از زنان بعد از سقط جنین دچار خونریزی می شوند. در طول این مدت ممکن است شاهد لکه های خونی کوچک و یا بزرگ باشید که این امری طبیعی است. با این حال، ایجاد لکه های خونی بزرگ (اندازه توپ گلف) به مدت بیشتر از دو ساعت، طبیعی نیست.
خونریزی متناوب و شدید به صورت عوض کردن تعداد ۲ پد نوار بهداشتی و یا بیشتر و یا خونریزی زیاد به مدت بیشتر از ۱۲ ساعت تعریف می شود. خونریزی بیشتر از ۲۴ ساعت و به رنگ قرمز روشن همراه با دردهای مداوم ممکن است علائمی از بروز مشکل باشد.

خونریزی پس از سقط، وقتی غیر طبیعی است
رابطه جنسی بعد از سقط جنین
به طور معمول توصیه می شود که خانم ها تا دو هفته پس از سقط جنین رابطه جنسی واژینال نداشته باشند. این مسئله به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می کند و بخش مهمی از مراقبت‌های پس از سقط جنین به شمار می رود.
اگر رابطه محافظت نشده ای را تجربه کرده اید، با دکتر محلی تماس بگیرید و درباره راه های جلوگیری از حاملگی ناخواسته با او مشورت کنید. اگر بعد از سقط جنین در هنگام رابطه جنسی درد ناگهانی و شدیدی را تجربه کردید، برای مشاوره به یک کلینیک درمانی مراجعه کنید.

عوارض جانبی و مشکلات پس از سقط جنین
معمولترین عوارض جانبی بعد از سقط جنین شامل موارد زیر می باشند:
-گرفتگی شکمی
-خونریزی خفیف واژن
-تهوع و استفراغ
-درد پستانها
-خستگی
در حالی که هر دو نوع سقط جنین عموما به عنوان بدون خطر شناخته می شوند، اما گاهی اوقات ممکن است دارای عواقب جانبی جدی باشند.
یکی از رایج‌ ترین مشکلات سقط جنین ایجاد عفونت است، که می تواند ناشی از سقط ناتمام و یا قرار گرفتن واژن در معرض باکتری ها از طریق رابطه زودهنگام و مراقبت نشده باشد.
شما می توانید خطر ابتلا به عفونت را با رعایت مدت زمان لازم بین سقط و رابطه جنسی و همچنین استفاده از نوار بهداشتی به جای تامپون های دخولی کاهش دهید.

علائم عفونت عبارتند از
ترشحات واژن با بوی شدید
تب
دردهای شدید لگن
عفونت های درمان نشده می تواند منجر به بیماری های التهابی در لگن شود. بنابراین، به سرعت علائم را به پزشک خود گزارش دهید. سایر عوارض جانبی که ممکن است زنان بعد از سقط جنین تجربه کنند عبارتند از:
-سقط ناموفق و یا سقط ناکامل: که در این حالت جنین یا هنوز زنده است و یا به طور کامل از رحم تخلیه نشده است و می تواند عوارض جدی پزشکی را ایجاد کند.
-سوراخ شدن رحم: که علائمی مانند درد شدید شکم، خونریزی و تب دارد
-شوک سپتیک: که دارای نشانه هایی از جمله: تب، لرز، درد شکمی و فشار خون پایین است.
بعضی از علائم می تواند نشان دهنده یک عارضه جدی ناشی از سقط جنین باشند. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید به مراقبت‌های پزشکی اورژانسی مراجعه کنید:
-تب
-خونریزی بسیار شدید
-ترشحات واژنی بسیار بودار
-لرز
-درد شدید شکم

راهکارهای مراقبت بعد از سقط جنین
پس از سقط جنین پزشک شما و یا کلینیک دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت از شما ارائه می دهد که بعضی اوقات برای کاهش عوارض جانبی کافی نیستند.
برای کاهش عوارض جانبی و افزایش راحتی پس از سقط، شما می توانید موارد زیر را دنبال کنید:
-استفاده از پدهای گرم کننده که گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهند.
-آب کافی بنوشید مخصوصاً اگر استفراغ یا اسهال دارید.
-یک حامی داشته باشید. با توجه به اینکه زنان پس از تغییر های شدید هورمونی دچار تغییر در احساسات میشوند وجود یک حامی و پشتیبان برای شما می تواند مفید باشد.
-در صورت امکان یک برنامه استراحت موقت یک یا دو روزه برای بهبودی سریعتر و بهتر داشته باشید.
-برای کاهش درد و گرفتگی از داروهایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.
-شکم خود را ماساژ دهید.
-برای کاهش حساسیت سینه از سینه بند های اندازه استفاده کنید.

خونریزی پس از سقط، وقتی غیر طبیعی است
کنترل بارداری پس از سقط جنین
شما می توانید تقریبا بلافاصله پس از سقط جنین دوباره باردار شوید، بنابراین سعی کنید از کنترل کننده های بارداری مانند قرص ها و کاندوم استفاده کنید.


تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ