کشف تخم مرغ‌های 1700 ساله! +عکس


کشف تخم مرغ‌های 1700 ساله! +عکس

تیم باستان‌شناس انگلیسی سبدی حاوی چهار تخم‌مرغ را در یک گودال پر از آب در شهر ایلزبوری یافته است که قدمتش به دوران اشغال انگلیس توسط رومیان باستان می‌رسد.

خبرگزاری تسنیم: باستان‌شناسان انگلیسی تصادفاً موفق به کشف ۴ تخم مرغ شدند که ۱۷۰۰ سال در حال گندیدن بوده‌اند.

پایگاه خبری "ایندیپندنت" در گزارشی نوشت، تیم باستان‌شناسی انگلیسی یک سبد حاوی چهار تخم مرغ را در یک گودال پر از آب در شهر "ایلزبوری" در استان "باکینگهام شِر" یافته است که قدمتش به دوران اشغال انگلیس توسط رومیان باستان می‌رسد.

کشف تخم مرغ‌های 1700 ساله! +عکس

در جریان خارج کردن تخم‌مرغ‌ها از سبد سه تخم‌مرغ ترکیدند که تمام فضا را مملو از بوی گندیدگی بسیار شدید کرد؛ اما چهارمین تخم‌مرغ به عنوان تنها تخم مرغ زمان روم باستان در بریتانیا، همچنان سالم مانده است؛ تیم باستان‌شناسان آکسفورد معتقدند این گودال پر از آب احتمالا چشمه آرزو‌های رومی‌ها بوده است.

"استوارت فورمن"، رئیس تیم باستان‌شناسی، می‌گوید: «به احتمال زیاد این تخم مرغ‌ها نخستین و تنها کشف باستان‌شناسی از این نوع در انگلستان است.» «در گودالی که هزاران سال مملو از آب بوده، اشیایی سالم می‌ماند که هرگز در محیط خشک امکان ماندن‌شان وجود ندارد.

در کنار سبد تخم‌مرغ‌ها، تعدادی سکه، کفش، ابزار چوبی و یک سبد بسیار نادر یافت شده است؛ "ادوارد بیدالف"، که سه سال تمام روی تجزیه اینگونه اکتشافات کار کرده، می‌گوید: «احتمالا مردم برای برآورده شدن آرزوهایشان، برای خدایان در این چشمه هدایایی می‌انداخته‌اند؛ رومی‌ها تخم مرغ را با تولد دوباره و به دلایل روشن، باروری تداعی می‌کردند.»

او ادامه داد: «ما پیش از این در انگلیس، در قبر‌های رومیان باستان استخوان مرغ و تکه‌های پوست تخم مرغ کشف کرده بودیم، اما هرگز تخم مرغ درسته پیدا نکرده بودیم.»

این تخم‌مرغ‌ها در نزدیکی جاده "A۴۱" در "ایلزبوری" میان یک جاده زمان رومیان باستان یافت شده که شهر‌های "سِنت آلبِنز"، "بیستِر" و "سیرِنستِر" را به یکدیگر متصل می‌کرده است.

تنها نمونه دیگر تخم مرغ سالم زمان رومیان باستان، در سال ۲۰۱۰، در دست یک کودک و در قبری که نزدیک رم قرار داشت کشف شد.

کشف تخم مرغ‌های 1700 ساله! +عکس

تخم مرغ کشف شده در انگلیس، اکنون در ورق‌های کاغذ بدون اسید در یک جعبه پلاستیکی در مقر باستان‌شناسی آکسفورد نگهداری می‌شود و قرار است در کنار سایر اشیای کشف شده در موزه ایالتی "باکینگهام شر"، به تماشای عموم گذاشته شود.تبليغ
تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ