پیشنهاد شگفت انگیز !!!!!!!!!!!!

دایرکتوری صنعت

دایرکتوری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی،
سوله و ساختمان،خدمات و کالاهای صنعتی
کلیک کنید!

اطلاعات اصناف کشور

اطلاعات بیش از 2،500،000 واحد صنفی کشور
کلیک کنید!

اطلاعات مجوزهای صنعتی

آمار و اطلاعات بیش از 350،000 کد محصول
کلیک کنید!

آمار واردات و صادرات

آمار واردات و صادرات کشور از سال 1385 به تفکیک
کشور،گمرک،سال و کد تعرفه
کلیک کنید!

برداشت زعفران در بوکان بیش از 3 برابر شد


برداشت زعفران در بوکان بیش از 3 برابر شد

مهاباد- ایرنا- سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی بوکان گفت: به خاطر شرایط مناسب آب و هوایی میزان برداشت زعفران امسال بیش از سه برابر نسبت به پارسال افزایش یافته است.

تبليغ

انور امینی‌خواه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: از سطح ۲.۸ هکتار زیر کشت زعفران این شهرستان امسال ۱۱.۵ کیلوگرم گل خشک زعفران برداشت شده که این مقدار در سال گذشته حدود سه کیلوگرم بود.

وی اضافه کرد: کشت زعفران در این شهرستان در سال ۱۳٨۹ توسط یکی از کشاورزان بوکانی در روستای «تکانتپه» بخش مرکزی و در سطح 500 مترمربع آغاز شد و هم اکنون به ۲.۸ هکتار رسیده است.

«امینی‌خواه»، در خصوص عملکرد متوسط برداشت در سطح هکتار در این شهرستان اظهار داشت: عملکرد متوسط برداشت در هکتار، ۶ تا هفت کیلوگرم گل خشک زعفران است.

وی ادامه داد: گیاه زعفران در آب و هوای سرد، هم از نظر کیفیت و هم از لحاظ کمیّت عملکرد خوبی دارد به طوری که هم‌اکنون در مناطق کوهستانی و سردسیر این شهرستان سطح زیر کشت آن افزایش یافته و هر سال نیز بر میزان عملکرد این محصول در واحد سطح افزوده می‌شود.

سرپرست جهاد کشاورزی بوکان با اشاره به اینکه زعفران محصولی کم آب‌بر است و در طول یک سال ۲ تا سه بار به آبیاری نیاز دارد، بیان کرد: با توجه به کمبود آب در منطقه این محصول می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای دیگر محصولات پرآب بر باشد.

وی گفت: اشتغال‌زایی و اقتصادی بودن زعفران از ویژگی‌های مهم آن برای کشاورزان است و این محصول می‌تواند به اقتصاد خانواده به ویژه در روستاها کمک شایانی کند.

وی افزود: برای حمایت از کشاورزانی که متقاضی کشت زعفران هستند تسهیلات با بهره کم پرداخت می‌شود و در سالجاری به سه نفر از این افراد تسهیلات کم‌بهره برداخت شده است.

زعفران جزو گیاهان چندساله است که با استفاده پیاز گیاه رشد می‌کند و به دلیل طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد در صنایع غذایی، شیرینی‌پزی، داروسازی و دیگر صنایع به مصرف می‌رسد.

به گفته کارشناسان زراعت، مناطق کوهستانی غرب کشور یکی از خواستگاه‌های قدیمی زعفران در کشور است و حتی گونه‌های وحشی از زعفران در مناطق مختلف این استان رویش پیدا می‌کند.

بوکان با داشتن ۱۱۰ هزار هکتار زمین زراعی یکی از قطب‌های مهم کشاورزی آذربایجان‌غربی است و هر ساله بیشترین تولید گندم در این استان را نیز به خود اختصاص می‌دهد.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ