نظر یک نماینده درباره نحوه تشکیل مجلس کارآمد


نظر یک نماینده درباره نحوه تشکیل مجلس کارآمد

نماینده مردم رباط کریم عملکرد 4 ساله مجلس دهم را تشریح کرد.

خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی درباره علمکرد مجلس دهم، اظهار داشت: با بررسی طرح‌ها و لوایحی که در مجلس دهم به تصویب رسیده به اعتقاد بنده عملکرد مجلس دهم خوب و قابل قبول است.

وی با بیان اینکه مجلس دهم مجلسی موفق بوده، افزود:به اعتقاد بنده از لحاظ سوال، تذکر و طرح‌های تحقیق وتفحص این مجلس از مجلس هشتم و نهم موفقتر است.

نماینده رباط کریم در مجلس ادامه داد: عملکرد مجلس دهم به ویژه در زمینه مقابله با استکبار، و همچنین مقابله با فساد مانند قانون پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم عملکرد مناسبی نسبت به 3 دوره قبلی مجلس داشته است.

حجت الاسلام نوروزی با بیان اینکه ما در این مجلس قانون حذف اعدام را تصویب کردیم که بر اساس آن 5 هزار نفر از اعدام نجات پیدا کردند، ادامه داد: مجلس دهم قانون تجارت (کتاب اول) را تصویب کرد با مصوبه مجلس دهم حسابرسی به اموال مسئولان در حال اجرا است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، در همین راستا ادامه داد: ما در کمیسیون قضایی قانون چک را اصلاح کردیم که بر اسا آن 8هزار نفر از زندان آزاد شدند و تعداد چک‌های برگشتی به یک سوم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه به اعتقاد بنده مجلس دهم مجلس شفاف و روشنی است، بیان داشت: در این مجلس مشخص است که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان کاملا مشخص هستند در جاهایی بحث منافع ملی در میان است کاملا عملکرد مشخص دارند و در جا‌هایی که منافع گروهی مطرح است نیز عملکردشان واضح است.

نماینده رباط‌کریم و بهارستان در مجلس درباره ترکیب هیئت رئیسه مجلس دهم ابراز داشت:هیئت رئیسه مجلس در این 4 سال، انحصاری نبوده و ارکان هیئت رئیسه بین جناح‌ها تقسیم شده است.

حجت الاسلام نوروزی در پاسخ به این پرسش که توصیه شما برای اینکه مجلس یازدهم کارآمدتر از این مجلس باشد،چیست؟ گفت: احزاب و گروه‌ها از هر جناحی باید به سراغ اندیشمندترین و آگاهترین افراد در حوزه‌ها دانشگاه‌ها و همچنین اشخاص با تجربه در زمینه‌های قانون‌گذاری، سیاسی و اقتصادی بروند و این افراد را به عنوان کاندیدا به مردم معرفی کند تا افراد کارآمد وارد مجلس شود تا در نهایت مجلس نیز کارآمد شود.

مجلس دهم در مبارزه با قاچاق و رفع تولید گام مؤثری برنداشت

نایب رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه گفت: مجلس در مبارزه با قاچاق و رفع موانع تولید گام موثری برنداشت.
حمیدرضا ترقی نایب رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو، با تأکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی را باید با مطالبه گری رهبر معظم انقلاب ارزیابی کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دوره شش مورد را مطالبه کردند که اگر آن ها را با عملکرد مجلس دهم تطبیق دهیم، مشخص می شود این دوره از مجلس، در بعضی از زمینه ها موفق و در برخی دیگر از زمینه ها موفق نبوده است.

وی به مطالبات رهبری اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب تأکید داشتند همانطور که امام فرمودند، مجلس را در راس امور قرار دهید. مجلس در این راستا باید نقش ریل گذاری را برای نظام ایفا کند که متاسفانه نتوانسته است که این نقش را ایفا کند و برتری خودش را در حل مشکلات کشور در دستگاه اجرایی نشان دهد.

نایب رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه بیان کرد: مجلس ضمن اینکه باید با دولت همکاری کند و تلاش داشته باشد، دولت را در مسیر حل مشکلات کشور همراهی کند، باید از حقوق خود یعنی مواخذه کردن، تحقیق و تفحص استفاده کند. متاسفانه بسیاری از قوانین که توسط مجلس تصویب شده است، توسط دولت اجرا نشده و یا حداقل به نحو مطلوبی اجرایی نشده است که در اینجا، نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری و مواخذه دولت می توانست معطل ماندن قوانین جلوگیری کند که این مهم نیز خیلی به خوبی انجام نشد. از جمله این قوانین که مجلس باید آن را پیگیری می کرد، قانون حمایت از کسب و کار است که به خوبی اجرا نشد.

وی درباره دیگر مطالبات رهبری از مجلس گفت: قانون گذاری باید مانع ایجاد فساد در جامعه شود و قانون باید به گونه ای وضع شود که گلوگاه های فساد را ببندد و در این زمینه مجلس توفیقات خیلی خوبی داشته است. همچنین مجلس در ارجح دانستن منافع ملی بر منافع منطقه ای در این دوره نسبتا موفق بوده است و شاهد نگرش های غیر بخشی در مجلس بوده ایم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رهبر انقلاب از مجلس دهم خواستند در رابطه با برنامه ششم، کوتاهی و اغماض نکند. متاسفانه اجرای برنامه ششم بسیار ضعیف از سوی دولت انجام شده است و مجلس با اینکه باید هر سال گزارشی از عملکرد دولت در برنامه ششم توسعه دریافت کند، اما در گرفتن گزارش کوتاهی کرده است و با وجود آنکه دولت تنها 30 درصد از برنامه را اجرا کرده، اما هیچ اقدام اساسی و درستی درباره برنامه ششم انجام نداده است.

وی توجه به اولویت های اقتصادی به ویژه رفع رکود و تقویت تولید داخلی با مبارزه با قاچاق را از دیگر مطالبات رهبر انقلاب از مجلس شورای اسلامی دهم دانست و عنوان کرد: در این زمینه اگر چه مجلس در رابطه با تقویت داخلی و برطرف کردن موانع تولید، قانون داشته است، اما در رابطه با مبارزه با قاچاق و رفع موانع تولید هنوز گام موثر و مناسبی برنداشته است.

ترقی از ششمین مطالبه رهبر انقلاب گفت و اظهار کرد: یکی از خواسته های رهبری از مجلس دهم، دغدغه و نگرانی ایشان از وضعیت ولنگاری فرهنگی در کشور بود و در این راستا از مجلس انتظار داشتند، قوه مقننه در برابر عدم تولید کالای فرهنگی مفید و مناسب تدابیری بیندیشد که متاسفانه مجلس در این زمینه هیچ کار مثبتی انجام نداده است.تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ