هفته وحدت نماد برتر جهان اسلام و موجب بصیرت افزایی مسلمانان است


هفته وحدت نماد برتر جهان اسلام و موجب بصیرت افزایی مسلمانان است

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در سال 1369 با دستور مقام معظم رهبری و انتصاب دبیر کل و اعضای شورای عالی از سوی رهبر معظم انقلاب آغاز به کار کرد، متشکل از دهها نفر از علمای مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف جهان است که به عنوان منادی تقریب و وحدت در جهان اسلام، برای زمینه سازی تعامل میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی...

هفته وحدت نماد برتر جهان اسلام و موجب بصیرت افزایی مسلمانان است
به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در سال 1369 با دستور مقام معظم رهبری و انتصاب دبیر کل و اعضای شورای عالی از سوی رهبر معظم انقلاب آغاز به کار کرد، متشکل از دهها نفر از علمای مذاهب اسلامی در کشورهای مختلف جهان است که به عنوان منادی تقریب و وحدت در جهان اسلام، برای زمینه سازی تعامل میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی تلاش می‌کنند.

از مهم ترین اهداف تشکیل مجمع تقریب مذاهب اسلامی می‌توان به کمک برای احیا و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی و دفاع از حریم قرآن و سنت پیامبر اکرم(ص)، کوشش در راه ایجاد آشنایی و تفاهم بیشتر بین علما، متفکران و پیشوایان مذهبی جهان اسلام در زمینه های اعتقادی، فقهی، اجتماعی، سیاسی و همچنین گسترش اندیشه تقریب در بین اندیشمندان جهان اسلام و انتقال آن به توده های مسلمان و آگاه کردن آنان از توطئه های تفرقه انگیز دشمنان اسلام اشاره کرد.

وحدت از جمله موضوعاتی است که تاکید بر ایجاد، حفظ و تقویت آن در آیات و روایات متعددی بیان شده است که از جمله آنها می توان به آیات 152 سوره آل عمران، 71 سوره نساء، 159 سوره انعام، 9 و 10 سوره حجرات، 36 سوره توبه، 92 سوره انبیاء، 31 و 32 سوره روم و ... اشاره کرد؛ پیامبر (ص) نیز که منادی وحدت میان امت اسلامی است همواره مسلمانان را به برادری دعوت کرده است؛ ائمه اطهار نیز در موقعیت های مختلف به این مهم و ارزش گذاری دین مبین اسلام به امر وحدت پرداخته اند و خواستار توجه امت اسلامی به پرهیز از تفرقه شده اند.

جمهوری اسلامی از سال 1369 در یک اقدام ابتکاری برای ایجاد وحدت بین مذاهب اسلامی پیشگام شده و همه ساله از 12 تا 17 ربیع الاول در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی میزبان شخصیت‌ها، گروه ها و علمای کشورهای مسلمانی است که دغدغه عزت و همدلی مسلمانان را دارند، کنفرانسی که ضرورت برگزاری آن در سال های اخیر به دلیل آتش افروزی دشمنان در کشورهای اسلامی و گسترش اندیشه های تکفیری، دوچندان شده است؛ در همین راستا خبرگزاری تقریب، دیدگاههای علما و بزرگان تقریبی در خصوص اهمیت برگزاری این کنفرانس را بررسی می کند:

آخوند عبدالجلیل فرهمند:

"عبدالجلیل فرهمند" مدرس حوزه‌های علمیه اهل سنت استان گلستان و کارشناس فرق و مذاهب در مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در خصوص نقش کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در خنثی سازی توطئه های دشمنان اظهار داشت: ما هرچیز را با تبلیغ می‌توانیم بیان کنیم و حتی خود پیامبر(ص) هم دین اسلام را با تبلیغ گسترش دادند. زمانی که خداوند قرآن را نازل کرد، برای تبیین این کتاب آسمانی پیامبری به نام حضرت محمد(ص) فرستاد تا قرآن را تفسیر کند.

وی افزود: در دین و در همه عرصه‌ها، با تبلیغ می توان آگاهی و بصیرت را به مردم آموخت. هفته وحدت نیز یک نوع تبلیغ است، نوعی آگاهی دادن و بصیرت دادن به جهان اسلام است و ما می توانیم با بیان و آگاهی و بیدار کردن آحاد ملت این وحدت را ایجاد کنیم.

آخوند فرهمند درباره نام گذاری هفته وحدت از سوی امام خمینی(ره) تأکید کرد: امام راحل(ره) کاملا به موقع و بجا گزینه هفته وحدت را انتخاب کردند؛ هفته ای که مایه اتحاد بین اهل سنت و تشیع است. در حقیقت یکی از بُردهای جهان اسلام همین هفته وحدت است چراکه همه چشمها در ایران و جهان به این هفته وحدت دوخته شده و منتظرند تا ببینند روحانیون و بزرگان دین در این سه روز کنفرانس چه تصمیماتی می‌گیرند و چه کارهایی انجام می‌دهند.

این عالم اهل تسنن تأکید کرد: هفته وحدت فقط یک اسم نیست، بلکه یک باور است که ما می‌توانیم در کنار هم، بدون توجه به مذهب، فرقه و قومیت، اسلام را تبلیغ کرده و این دین را نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: الحمدلله ایران به عنوان یک کشور علمی و تخصصی و پژوهشگر این اقدام را بر عهده گرفته و کنفرانس را با هزینه خود برگزار می کند و همه کشورها را به وحدت و همگرایی دعوت می کند. این نشان می دهد که ایران اسلامی به دنبال فرقه گرایی نیست.

وی با تأکید بر اینکه ما با وحدت می توانیم به اوج خود برسیم خاطرنشان کرد: ما ثمره وحدت را در جنگ سوریه و عراق مشاهده کرده‌ایم، ما کنار هم می‌توانیم بر همه فتنه‌گرها پیروز شویم.

آخوند فرهمند تصریح کرد: هفته وحدت نماد برتر جهان اسلام است و کشورهای دیگر هم باید بدانند که هفته وحدت مختص ایران نیست بلکه به همه جهان اسلام تعلق دارد و یک مناسبت بین المللی است.

وی ادامه داد: شرکت مسلمانان از کشورهای مختلف جهان در کنفرانس وحدت، افتخاری است برای هر فرد مسلمان که می تواند در کنار مسلمانان سایر کشورهای جهان قرار گیرد و با آنها گفت‌وگو کند.


انتهای پیام/

تبليغ

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
تبليغ